Ärsyttää - Vastikkeet maksetaan "oman maun mukaan"

Anonyymi-ap

Ymmärrän, että joku haluaa pizzaan täytteet oman maun mukaan, mutta se että vastikkeet maksetaan oman maun mukaan saattaa aiheuttaa ärsytystä isännöintitoimistolla. Viisastelematta, eikä vastike makseta sen mukaan, mikä vastikelasku on voimassa eräpäivänä? Ei eräpäivän jälkeen voi enää muuttaa sen kuukauden vastikelaskua.

Eli jos 5.12. erääntyvässä vastikelaskussa on tietty loppususumma ja tietty määrä vesimaksuja (0 kpl), niin herättäähän se ihmetystä, kun 7.12. osakkeenomistaja ilmoittaa: "Vuokralaiset ovat muuttaneet asuntoon 25.11. Kaksi henkilöä eli vesimaksu tulee kahdesta henkilöstä." Tämä tieto tuli siis 7.12. eli kaksi päivää joulukuun vastikkeen eräpäivän jälkeen.

Minä vastasin: "Kiitos tiedosta. Liitteenä uudet vastikelaskut. Koska joulukuun lasku on jo erääntynyt, ei sitä voi muuttaa. Tammikuun laskulla on joulukuun ja tammikuun vesimaksut (4 kpl), helmikuusta lähtien laskulla on kaksi vesimaksua."

Vuokranantaja vastasi: "Olen maksanut joulukuun vastikkeessa 2 kpl vesimaksuja."

Voiko joku kertoa, miten osakkeenomistaja voi itse lisätä tai vähentää maksamiensa vesimaksujen määrää vastikelaskun eräpäivän jälkeen?

"Turpa kiinni ja tee uudelleen uusi vastikelasku joulukuulle kahden vesimaksun kera!" sanovat palstalaiset. Olette oikeassa, mutta kyllähän vesimaksujen määrä pitää olla isännöintitoimiston tiedossa ennen sen kuun vastikelaskun eräpäivää. Ei viitsi 7.12. alkaa muutella joulukuun 5.12. erääntyneen laskun vesimaksujen määrää, kun vuokranantaja on VARMAANKIN tiennyt jo marraskuussa, että hän on tehnyt vuokrasopimuksen ja asuntoon muuttaa kaksi asukasta 25.11.

Yllä kuvaus siitä, mikä on arkea isännöintitoimistoissa. Tähän se työaika menee.

5

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olisin isännöitijä, niin olisin ilmoittanut, että liikaa laskutetut vesimaksut hyvitetään seuraavissa vastikelaskuissa. Liian yksinkertaista?

    • Anonyymi

      Ja siitä saa palkkaa.

      Työ on monille tänä päivänä ongelmien ratkaisua, tuossa listattiin ongelmien ratkaisua.

    • Anonyymi

      "Ei eräpäivän jälkeen voi enää muuttaa sen kuukauden vastikelaskua."


      Kyllä ihan varmasti voidaan eräpäivänkin jälkeen laskua muuttaa, jos lasku on jo alun alkaenkin väärin.

    • Anonyymi

      Oletko itse liian joustamaton ja aiheutat kitkaa ihan suotta?

      Eikö se ylijäämä näy siellä kirjanpidossa ja ne voi vaivattomasti hyvittää laskussa. Kommunikoikaa ystävällisesti, niin ei tule vihaisia vastauksia.

      • Anonyymi

        Näille puliveivareille pitää laittaa karhulasku tuplakorolla, niin oppivat olemaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      176
      22339
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9542
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      33
      7534
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      82
      6355
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      185
      6024
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      44
      5031
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4666
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4416
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      91
      2122
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1399
    Aihe