Sairastuin hypomaniaan kaksi kuukautta sitten. Minulla ei ole ikinä ollut minkäänlaisia mielenterveysongelmia aiemmin. Olen ollut uskollinen puolisolleni 30 vuotta, mutta hypomaniassa sekosin kunnolla ja petin häntä ja ylivertaisuusvinoumassani paljastin tämän hänelle julmalla tavalla. Merkittävin maniaoire oli hyperseksuaalisuus. Vaikka varsinainen hypomaniajakso on ohi, olen ollut siitä asti aivan sekaisin. Kognitiivinen kapasiteetti on romahtanut, en hahmota aikaa jne. Päivistä selviäminen on ponnistelua.
En ollut pettämisen suhteen täysin avoin ja jatkoin salailua vielä selkeän manian loputtua. En osannut katkoa välejäni ”riskikontakteihin” vaan yritin tyhmyyttäni normalisoida näitä suhteita ja todistaa itselleni, että sekopäissänikin minulla toimi järki. Ei toiminut. Yritin ja yritän saada kiinni siitä, mikä olen, mitä tästä seuraa ja miksi tein niin kuin tein. En ymmärrä. Olen sekaisin, masentunut ja ahdistunut. Pelkään tulevaisuutta ja uudelleen sekoamista.
Samaan aikaan käyn läpi elämäni pahinta parisuhdekriisiä, ja voimavaroja asian selvittelyyn ei ole. Puoliso palaa huutamaan samoja kysymyksia toistuvasti, enkä osaa niihin vastata. Tiedän, että olen loukannut häntä ja pahasti, mutta en tiedä, miten asian voisi korjata.
En enää tiedä, mihin asiaan ja ongelmaan pitäisi keskittyä ja tarttua. En pysty toipumaan, kun parisuhde on vereslihalla ja puoliso purkaa pahaa oloaan (ihan ansaitusti) minuun. Toisaalta minulla ei ole enää voimavaroja selvitellä sekä identiteettikriisiä että parisuhdekriisiä. Miten tästä voi selvitä?
Olen ihan rikki
Anonyymi-ap
2
525
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo estoton käytös voi olla vaikka oire muistisairaudesta ei välttämättä bibolaarihäiriöstä.
- Anonyymi
Yliseksuaalisuus voi kuulua hypomaniaan, mutta pettäminen on aina pettämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423404- 362004
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301739- 161527
- 231508
- 91391
- 241387
- 141237
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781145- 221102