Kokemuksia siitä missä vaiheessa luovutitte omaisena välittömästä alkoholisoituneesta läheisestä. Itse tajusin liki main vuoden päivät sitten miten voimia vievää hommaa on luottaa alkoholistiin ja kun luottamus viety ei sitä oikein takaisin tahdo saada ja kannattaako edes. Suhtautuminen varauksella kaikkeen on tullut jäädäkseen. Kuitenkin valehtelu omasta tilanteestaan kuuluu kaiketi taudin kuvaan.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kyllä sen vuodessa jo huomaa jos läheinen ei vähennä juomista, rahaa annoin kun luotin, mutta en enää vaikka huoli on kova.
- Anonyymi
Juu ovat hyviä valehtelemaan kun vähän aikaa kuuntelee ja jos ne sanoo hyvää päivää niin on tarkistettava onko päivä.
Minä näin jo aika äkkiä yritin muutamia vuosia ” kasvattaa ” luulossa että juuri minä siihen pystyn.En pystynyt jätin alkoholistin ja hän sitten joi itsensä kuoliaaksi . Joten näin se on usein. Ei ainutta elämäänsä tartte pilata olemalla myötäilijä jollekkin . - Anonyymi
Valehtelevat todella hyvin, kyllä päihteet muuttaa aivoja, ihan uskomattomia juttuja keksivät, sitä se on kun on sairaus ja hoitoon pitää ohjata, ettei muut sairastu.
- Anonyymi
Hei, hain vastauksia alkoholiongelma.com sivustosta. Hyvää Joulua sinulle ja voimia...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5981475Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44817Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl472698Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll8590- 37551
- 41547
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29518Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490- 29458
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448