Outo enneuni

Anonyymi-ap

Näen usein enneunia ja näkyjä jotka eivät yleensä ennusta mitään hyvää. Yleensä näitä unia ja näkyjä näkee hieman ennen kuin joku menehtyy. Olen 60nen mies, työssä käyn ja lisäksi hoidan iäkästä äitiäni. Äitini on viime aikoina sairastelut toistuvasti ja useita sairaalajaksoja takana.
Näin esim ennalta unen, jossa kylältä yksi mies oli löydetty hirttäytyneenä (tosin unessa vain lähestyin tuota taloa ja kun astuin siinä sisään, talo oli pilkkopimeä eikä kukaan vastannut kutsuuni). Kun kuulin tuosta ikävästä tapahtumasta, tajusin heti mitä uneni oli tarkoittanut. Lisäksi olen nähnyt unia ennen lähesteni kuolemaa tai vakavaa sairastumista.
Mutta itse viime yön uneen. Olin kotona (maalla asun) menossa tien varteen hakemaan postia laatikolta kun huomasin tien takana entisellä pellolla ison sarvipää hirven. Jäin katsomaan sitä kun siihen tuli eräs sukulaismies sekä eräs naapurin tytär (aikuisia molemmat), sanoin heille, että katsokaa miten iso tuo hirvi oikein on. Kun siinä katselimme rauhassa, alkoi kyläläisiä ja sukulaisia tulla lisää siihen ja kaikki jäivät siihen ihmettelemään ja päivittelemään. Metsästä alkoi tulla lisää hirviä, niitä oli lopulta 20 siinä pellolla. Eivät ne lähestyneet meitä eivätkä olleet mitenkään levottomia. Aikansa rauhassa siinä katselivat meitä ja viimein lähtivät hiljalleen takaisin metsään mistä olivat tulleetkin.
Jäin miettimään mitä tuo uni mahtaa taas tarkoittaa. Sairastuuko iäkäs äitini taas lisää vai tuleeko Tuonelan lautturi kohta noutamaan?
Osaako joku tulkita tuota unta?

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun kannattaisi etsiä tietoa, mitä hirvi symbolina tai ns voimaeläimenä merkitsee. Löydätkö jotain mikä voisi jotenkin natsata elämäntilanteeseesi? Näin pintapuolisesti sanoisin, että tuollainen uni on hyvin vahva symbolinen uni eli näillä hirvillä on siis symbolinen merkitys, ne eivät merkitse kuolemaa tai menetystä vaan vahvuutta ja sisukkuutta. Mitään "hirveää" ei siis tapahdu.

    • Anonyymi

      Unesi ei tarkoita äitiäsi, vaan sinua. Tuo edellinen selitys antaa jo suuntaa. Ehkä sinulla on kykyjä tai mahdollisuuksia tehdä hyvää tulevaisuudessa monille muillekin ihmisille, kuin vain itsellesi.

      Tulet olemaan tulevaisuudessa tärkeä monille ihmisille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      283
      7868
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      171
      4158
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      158
      2409
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      27
      2083
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      70
      2012
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1590
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      48
      1547
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      7
      1456
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1264
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      159
      1179
    Aihe