Talousongelmien kokemusasiantuntija, ex-kansanedustaja Peltonen on myös vedonnut säästämättömyyden puolesta paikallislehdessä.
Kunnan talousongelmat poistuvat kun niitä ei ajattele?
Peltonen ja Paakkanen ovat johdonmukaisesti kurjistamassa kuntaa veronkorotuksilla. Nyt tätä Uutta kiiluvasilmäistä Suuntaa ovat julistaneet myös persut.
Kuka enää puolustaa perusjämsäläistä? Riittääkö rahulia enää edes munkkikahveihin?
Kunnan talousongelmat poistuvat kun niitä ei ajattele?
Peltonen ja Paakkanen ovat johdonmukaisesti kurjistamassa kuntaa veronkorotuksilla. Nyt tätä Uutta kiiluvasilmäistä Suuntaa ovat julistaneet myös persut.
Kuka enää puolustaa perusjämsäläistä? Riittääkö rahulia enää edes munkkikahveihin?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Varmsti kurjistuu meidän kaupunkimme, kunnan isät tajuavat että nyt kun veroprosentti nousi niin voidaan perustaa sitä ja tätä pälikköä ja johtajaa.
Ja ELINVOIMAKESKUKSIA joka kylää. 7 keskusta tekee vain 700 000€ vuodessa. Halpaa on
Joutaa koko kylä hävittää kartalta
voi kulta,koskettele itseäsi käsipyyhkeillä,se helpottaa ruikulin pahaa oloa.
Kansanedustaja saattoi jättää maksut maksamatta. Ulosoton kautta maksaminen on vain yksi maksamisen muoto, kuten asian muotoili.
Kunta ei voi elää yli varojensa. Jos sopeutus ei omien päättäjien jahkailun vuoksi onnistu valtiovaraiministeriön virkamiehet tulevat auttamamaan v 2027.
Jyväskylä tekee 40 miljoonan € sopeutusratkaisuja. Jos saisivat vielä Jämsän riesakseen, olisi kyläkoulut ja muut rönsyt siivottu ensimmäisessä talousarviossa.
Helppo unhoittaa taloushuolet ja kaupungin tyhjä kassa, kun vain itse keksii jonkin omasta mielestään hyvän idean josta saa sulan hattuun..
Elinvoimakeskus joka kylälle, hintalappu 100 000e per keskus. Eikö yrittäjäjärjestöt laita peliä poikki, tässä mennään heidän tontilleen.
Mitä tarkoittaa henkilön yhteydessä Talousongelmien kokemusasiantuntija
Maksuhäiriö ja luottotieto ongelmista.
Pokkana selitti ulosoton kautta maksamisen olevan vain yksi maksamisen muoto.
Kertoo miten arvosti esim duunaria, jolla teetti remppansa.
Mistä tuon väitteen voi tarkistaa
On siitä monta lehtijuttua.
Monta kertaa listattiin kansanedustajat joilla tämä tapa.
Jonkun matkaa saa selata Google tuloksia, kun jo vuosia tapahtuneesta.
Tuula Peltonen: "Myönnän, että talousasiani ovat olleet sotkussa"
https://www.ksml.fi/paikalliset/2672286
Entinen valtuuston puheenjohtaja vuoteen 2012. Näköjään uutena kuntaisena paljon mulla vielä pimennossa
Myöskin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10961306/tuula-peltosen-taloussotkut
Tuulaako koskee ulosotto uutinen en avannut linkkiä?
Ks. poika
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10961306/tuula-peltosen-taloussotkut