Ootko kostaja?
Miten on?
🙋♂️
Miten on?
🙋♂️
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ei kiinnosta kostamiset. Maailmassa on tarpeeksi jo pahaa, minun ei tarvitse lisätä sitä.
Kyllä ja teen kaikkeni tuhotakseni toisen. Minussa ei ole vikaa.
Sanotaan vaikka niin, ettei tähän mennessä oo tarvinnut itse kostaa mitään
Jos oikein pahasti loukataan, niin tottakai. Mutta ne minunkin kostamiset on aivan naurettavia. Eli se jää ajatuksen tasolle. En ole sellainen ihminen joka alkaa oikeasti pahaa tekemään. Uskon karmaan, omallakin kohdalla tämä on näyttäytynyt joskus. Kyl ne vastoinkäymiset tulee vastaan missä lie muodossa sille toiselle
En ole kostaja vaan tuntija.
Olen joskus lapsena haukkunut jonkintyyppisiä ihmisiä esim skitso, hullu. No miten kävi? Niin hullua kun se onkin niin ei olisi pitänyt haukkua ja naljailla. EsimErkki tuo. Pääasiassa olen liian kiltti. Sekin tulkut vastaan ihmissuhteissa
Itelle nostettu ties mitä asioita, sellaisiakin joihin itellä ei oo ollut mitään osuutta. Koskaan en unohda, asialliset välit riittää
*kostettu
En missään nimessä ole kostaja. Tuntuu pahalta ajatuskin jostain niin laskelmoivasta. Tiedän kuitenkin, että me kaikki olemme erilaisia ja varmasti riippuu siitä miten pahoista asioista on kysymys, eli miten pahasti on loukattu. Olen kuitenkin enemmän keskustelun kannalla asiassa kuin asiassa. Kostamalla ei saa kuin pahan mielen, myös itselleen. Tämä on vain minun mielipiteeni.
Jeesus kostaa puolestani. Koska Jumala uhrasi itsensä Jeesuksessa kaikkien syntien tähden, ihminen tekee synneillään väkivaltaa Jumalalle. Siis kun ihminen elää itsekkäästi ja syntisesti, hän kerta toisensa jälkeen tuomitsee Jeesuksen ristille. Se ihminen joka on minulle ilkeä tai tekee pahaa minulle, menee iankaikkiseen kadotukseen, tai sitten uskoo Jeesukseen, saa syntinsä anteeksi, ja muuttuu kokonaan toiseksi ihmiseksi, Jeesuksen kaltaiseksi. Sen kautta minulla itsellänikin on rauha Jumalan kanssa, kun tiedän, että hän maksoi minun synneistäni kuolemallaan ristillä ja kun olen herätetty uuteen elämään hänen ylösnousemuksensa kautta.
Minun kostoni olisi tyhjän veroinen siihen verrattuna miten Jumala kostaa niille jotka ovat häntä vastaan. Eikä minulla edes ole mitään halua kostaa niille jotka ovat minua satuttaneet. Tiedän että iso osa heistä menee helvettiin ja siitä olen jopa surullinen.
En mutta kosteena usein kun mietin kaivattuani.
Hyviä nuo pari viimeistä kommenttia. Kiitos teille. :D
EN!! Siinä ei tee kuin hallaa itelleen!!
Taidat olla melkoinen nostaja itse?
jokainen kohtaa oman karmansa, ei tarvetta kostoille
Miksi koet ettei ole tarvetta auttaa ja toimia?
miksi pitäisi?
En ollenkaan, mutta en jää pyörittelemään peukaloita jos joku yrittää luoda minusta valheellista tarinaa ja nimetä sen valheellisen kuvan oikaisun kostoksi. Älyllisesti hyvin epärehellistä toimintaa sellainen, toisekseen sana kosto on liian latautunut ja kielteinen kuvaamaan mitään inhimillisyyden kehyksessä tapahtuvaa tapaa reagoida
Voi sua reppanaa.
Mikä tässä tekstissä ärsytti - oletko sellainen mustan pr:n tuottaja vai? Otan osaa mikäli näin huonosti on päässyt käymään
Ei ole koskaan käynyt mielessäkään vaikka aihetta olisi ollut. Piirre ei kuulu luonteeseeni.
Jotakin on muuttunut
Et oo sekaisin
Ainakaan niin usein
Hyvä
Olen, kainen lisäksi pitkävihainen.. t desperado
Nph jos pitää itseään kehua niin kaikkialta muualta tulee kannustusta, kehua ja uskoa, ihmisarvoista kohtelua ja jopa leikkimielistä ihailua, ystävyyttä, arvostusta ja halua auttaa omassa elämässä, kehittää siksi kuin haluaa. Teiltä tulee hakkaamista, alistamista, varastamista, täysin ihnisarvotonts kohtelua, haukkumista joukkohakkaamista, syyttelyä ja kaikkea paskaa. Sitten heitätte vielä olisi helpompaa jos antaisit meille vapaasta tahdosta ja ilmaiseksi, olisit köyhä ja eläisit huonoa elämää. Muut maksaa jopa tunnista ja on kiitollisia. Ja ovat hyviä ystäviä. Ei tarvitse maksaa jos ei oo työtä, mutta eivät varasta ja kysyvät. Eivät kuseta ja joukkonöyryytä ja yritä laittaa paskaa elämää. Tuohon pystytte vain te.
Valavat uskoa omasta itsestä ja kertovat minkälainen olet, yrittävät vakuuttaa älä kuuntele niitä ja haluavat hyvää. Eivät yritä koko ajan hyötyä ja hakea paskaa sinulle.
Ystävät kehoittaa lepäämään, tekemään töitä, hoitamaan itseään, tavoittelemaan hyvää tulevaa, jonka ansaitsen. Te taas hakkaayte viimeiset voimat ja jos sanoo vastaan on täysin itsekeskeinen haukkuva urpo.
Laitoinkin yx päivä neuleliivin päälle. On kyllä merkkituote, vanha, 5 vuotta siten ostin (mahtuu päälle) maksoin siitä alle 20 puntaa. On niitä muitakin, tulee niistä kiva olo ja näyttää kivalle. Se oli kyllä kiva paikka, Lontoo. Ehkä siellä joskus vielä käyn.
Sori, aikaa onkin kulunut 8 vuotta.
Pidän aika harkiten, tulee aina hyvä fiilis, kun muistaa Lontoon. Arkisen gourmet.
Hyvä äiti / vaimo / tytär ostaa vaatetta myös itselle kohtuudella, ja ei unohda itseään, niin ei tule katkeruutta tai kateutta. Enkä minä osta yhtää sen enempää kuin tekään tai kukaan muukaan. On vaan eri juttuja ja pitkältä aikaväliltä. En ymmärrä miksi teidän pitää jatkaa tuota paskaa minulle.