Olin lääkärissä asevelvollisuustarkastuksessa ja minulla todettiin sivuääni, joka kuuluu aortta-alueelta ja säteilee kaulalle ja oikeaan soliskuoppaan. Lääkäri määräsi minut ultraäänitutkimukseen ja sanoi:"nämä asiat pitää ny kumminkin tutkia ennen armeijaa."
Mistä voisi johtua? Onko vaarallista?
Mistä voisi johtua? Onko vaarallista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä sydämen sivuäänet ovat vaarattomia. Minulla sama juttu johtui veren nopeammasta virtaamisesta, se aiheutti sivuäänet. Lisätutkimuksilla suljetaan pois esim. sydänlihastulehduksen vaara. Lepo vaan.
hei! kun kaikkien ihmisten sydäntä aletaan kuunnella ,joka tilanteessa niin yli puolella on joitakin sivuääniä, mutta vaarattomia,mulla on 20vuotta sitten havaittu aorttaläpän sivuääni, eikä ole aiheiuttanut mitään toimenpiteitä, vaikka mun sydän oirelee kun hermostun, tulee lisälyöntejä usein ,että ole huoleti vaan!
Morjens!
Sellaista kyselisin, että tyttöystävälleni sanottii työterveyslääkärillä, että sivuääni kuuluu sydämestä ja , että se on luultavasti kammiossa oleva reikä tai jtn vastaavaa. Onko se kuinka vakavaa? huolettaa niin kovin, ikää hänellä on 17 vuotta. Pienempänä lääkärit ei ole huomanneet mitään sivuääniä, ajattelin itsekseni, että ei voi olla kovin iso reikä ainakaa jos sivuääniä ei ole kuulunut aikaisemmin. Onko jollain ollut vastaavaa?