Vakuutusyhtiön mukaan olis hyvä olla.
Plussa vai miinus puolelle. Akun - napa maadoitettu.
Radio ja joku GSM hälytysjärjestelmä traktorissa kiinteällä
antennilla. Kummalle puolelle + vai - ?
Plussa vai miinus puolelle. Akun - napa maadoitettu.
Radio ja joku GSM hälytysjärjestelmä traktorissa kiinteällä
antennilla. Kummalle puolelle + vai - ?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Perinteisesti laitetaan + mutta ei sillä väliä ole, kunhan erottaa kaikki akun napaan kytketyt piirit
Yleensä asennetaan kyllä miinuksen puolella.
Esim Masinisti palstalta löytyy juttua vaikka kuinka paljon -tälle palstalle ei kannata aikaansa tuhlata
Tuolla tänpäiväistä keskustelua aiheesta jossa aika hyvin tulee kytkentöjen erot ilmi.
https://www.masinistit.com/keskustelupalsta/viewtopic.php?t=119953&sid=04f9a1e0a16fd91c642f357e00bf3b83
GSM pitäs toimia toimia millä Eeperi saatais käyntiin kakena ja radion
muistit vanhassa radiossa.
Kaasarikoneiden aikakaudella autopalojen yleisin syttymissyy oli
auton rungon ja moottorin välillä oleva katkos jolloin starttimoottorin
käynnistysvirta pyrki kulkemaan ryyppy/kaasuvaijerin kautta.
Vertaa miinus-puolella oleva päävirtakytkin.
Sähköteknisesti ei ole mitään väliä kumpi napa erotetaan virtapiiristä. Asennusolosuhteet suosivat milloin mitäkin, eli kytkin sille puolelle mihin sen paremmin kohteessa saa, jos muuta ei ole vaadittu.
Suurin osa markkinoiden päävirtakytkimistä on samaa tasoa kuin ym. “Masinistien” asennustaidot, jolloin tuhkan keskeltä on mahdotonta määrittää, lähtikö palo sulaneesta pääkytkimestä vai kelvottomasta asennustyöstä.
Elektroniikkapalstalaisilla voi olla vaikea käsittää miten tennispallon kokoisen kytkimen asennustyö voi tuottaa ylitsepääsemättömiä vaikeuksia ja sitä yritetään asentaa silläkin uhalla, että lopputulos on se mitä alun perin yritettiin välttää.
Jos yrität vielä miettiä niin ehkä tajuaisit että on paljon muitakin ja painavampia syitä asennuspuolelle kuin se minne "paremmin saa" sen kytkimen asennettua
Joskus 10 vuotiaana asensin isin auton ohjaamoon kojelaudan alle tuollaisen halvan pääkytkimen. Laitoin miinukseen silloin koska 35mm2 kaapelit oli tuotava pitkä matka akulta mm. rintapellin läpi.
Vaikka nyisin tuo autoharrastelu on jäänyt vähemmälle, niin osaan silti tehdä rakennelmia, jossa maasulun vaaraa ei ole sen enempää kuin autovalmistajillakaan. Paljon suurempi ongelma on nämä invertterit ja vinssit jolle 50mm2 kaapelikin on alakanttiin, silti en käytä tuplanapa-akkuja vaan laitan johonkin tukevampaan rasiaan pulttiliitoksen alle potentiaalinjakopisteet. Pääteholkit puristetaan kuusikulmaiseen muotoon, eikä käytetä niitä motonetin halkaistuja peltisiä missään. Johdot myös putkitetaan, liimasukataan ja kiinnitetään niin, ettei niihin kohdistu mekaanista rasitusta eikä pääteholkin sisään pääse suolavettä, jos se on sääolosuhteille alttiina.
500A/suuremmat sulakkeet vähän kysymysmerkki, kannattaako sellaisia edes asentaa. Niistä aiheutuu huomattava jännitehäviö, eikä tarpeeksi isoa oikosulkua sellaiselle helposti edes synny. Päävirtapiiri pyritään muutenkin pitämään mahdollisimman lyhyenä. Kun poikkipinta-alan suhteessa akun virtaan/energiamäärään, oikosulku vain tyhjentää akun, vaikkakaan mahdolliselta kipinöinniltä ei voi välttyä.
Kyllä ilman muuta yli 500 A sulakkeet ovat passeleita, itse käytän tosin 2000- 15000 A sulakkeita, se on silleen kivempaa harrastaa sähkötekniikkaa.
500A 12V jännitteellä on vasta 6kW eli sen mitä vinssi ottaa. Alijännite helposti polttaa moottorin käämityksen..
Eikö tuo 12V jännite jää melkein jo pelkän 15kA sulakkeen yli? Vai millä jänniteellä?
Ennen Wanhaan peruste miinuspuolelle laittamiselle oli turvallisempi työkalujen
käsittely akun läheisyydessä. Kun ekana laitettiin + napa niin ei haitannut jos vaikka
jakari lipsahti maihin. Ei myöskään miinusnavan kohdalla koska oikosulku toimi
pääkytkimen tavoin. Nykyisin voi käyttää eristettyjä työkaluja tai teipata vaikka
jesarilla. Ongelmat alkoi kun piti saada esim, ARP-radiopuhelimia toimimaan myös
pääkytkimen ollessa OFF-asennossa. Joku starttasi epähuomiossa näin paloi
apr kun se toimi starttimoottorin paluujohtimena. Mikäli pääkytkin on miinus-
puolella niin akun miinusnavasta EI oteta mihinkään virtaa vaan rungosta joka
on pääkytkimen jälkeen. Muovikuorinen täysin eristetty laite lienee varauksella
tehtävissä. Kohta tietysti joku ottaa puheeksi alusten tai matkailuautojen
hupiakut ja niiden pääkytkimet !
Entä jos siinä aluksessa on oma generaattorijärjestelmä joka tuottaa 230/400 tähtikäämityksestä. Maadotetaanko runkoon suoraan tähdestä vai laitetaanko joku suuriohminen indikaattori väliin?
Akun lähistöllä on hyvä olla peltisakset, oli pääkytkin kummalla puolella
tahansa tai ei ollenkaan. Tiukan paikan tullen ei saa akun liittimiä irti
akusta toisin kun peltisaksilla johdot poikki.
Aikoinaan ranskalaisissa autoissa oli akun navat käsin kierrettävissä auki.
Lie ollut ko. maassa lakisääteinen.
On vm -89 Pösössäni. Laiskuuttani en viitsi käydä autohallissa katsomassa, kummassa navassa.
Ai peltisakset?
Joo peltisaksilla saat akun erotettua auton sähköjärjestelmästä nii
ei ehdi tapahtua kauheest muuta vahinkoa toisin kuin lähet etsimään
sopivaa avainta. Sama kumman katkaiset 24 järjestelmästä akkujen
välisen. Sitten onkin aikaa pähkäillä.