Hesari löytää yhä uusia syyllisiä Ukrainan tappiolle

Anonyymi-ap

Helsingin Sanomat jatkaa syyllisten etsintää Venäjän voittoon Ukrainan sodassa. Eilisessä pääkirjoituksessa syyllisiä olivat Unkarin Orbán ja USA:n trumpilaiset, jotka uhkaavat estää aseavun jatkamisen Ukrainalle. Tänään syyllisiä on löytynyt koko joukko lisää.

Pääsyyllinen on koko ”länsi”, joka ei antanut Ukrainalle tarpeeksi aseita tarpeeksi nopeasti, koska pelättiin sodan laajenemista. HS:n mukaan tällainen pelko oli aivan turha. Kenenkään ei ole syytä pelätä ydinasevaltioiden välisen suoran sodankäynnin alkamista.

Kaikkein pahiten syyllinen on HS:n mukaan Saksa, jonka pääsynti oli siinä, että se on ostanut vuosien ajan Venäjältä edullista energiaa. Ostaisi ehkä vieläkin, jos NordStream putkea ei olisi räjäytetty maailman suurimmassa terrori-iskussa – jonka HS:n pääkirjoitustoimitus ilmeisesti näkee siunauksena maailmalle.

Muita syyllisiä ovat esimerkiksi yritykset ympäri Eurooppaa samoin kuin kuluttajat Pohjoismaiden ulkopuolisessa Euroopassa. He ovat ahneuttaan estäneet USA:n ja NATO:n taloussaartopolitiikan toimimisen.

Kun koko ”länsi” nyt on asetettu syytettyjen penkille, eikö luetteloa pitäisi hieman jatkaa. Tekivätkö lännen poliittiset johtajat kenties virheen, kun he aseistivat vuosien ajan miljardeilla ja miljardeilla Ukrainan äärinationalistista hallitusta ja valmistelivat sitä tulevaan sotaan. Tai oliko virhe torpenoida maaliskuussa 2022 Istanbulissa valmiiksi neuvoteltu rauhansopimus, joka olisi lopettanut sodan alkuunsa ja säästänyt satojen tuhansien sotilaiden hengen.

Ja onko edes lännen media, tämä totuuden ja moraalin lujin linnake, täysin syytön nykytilaan. Vuosien ajan se pohjusti kansalaismielipidettä kylvämällä venäläisvihaa. Sodan alettua tämän lajin valistustoiminnalla ei ollut enää mitään rajaa. Lisäksi ”uutisointi” sodasta on ollut näihin päiviin saakka puhdasta propagandaa. Kaikki mitä Ukrainan armeija, Britannian vakoilujärjestöt tai USA:n laatumediat ja ajatushautomot ovat syytäneet markkinoille on julkaistu puhtaana totuutena.

Ihmisten on vaikea myöntää erehtyneensä asiassa, johon on panostettu valtavasti sekä rahassa että tunteiden tasolla. Joskus tämä on kuitenkin ainoa järkevä toimintatapa. Kannattasikohan Hesarin toimituksessakin tutkia Paasikiveä ja Kekkosta ISW:n tuoreimpien ”uutisten” sijasta.

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsingin sanomat on erityisesti pääkirjoitussivullaan ollut vankkumaton Ukrainan puolustaja. Niin tai näin, Ukrainalle ja lännelle ei sodassa ole luvassa kunniallista ratkaisua.

    • Anonyymi

      Meikäläisten mielipiteitä on muokattu vahvasti, kriittisiä mielipiteitä ei juuri pääse julkisuuteen. Vanha vallanpitäjien periaate: mitä yksipuolisemmin syyttää muita, sitä tehokkaammin mielipiteenmuokkaus uppoaa omaan kansaan. Syntyy "totuuden" monopoli. Meininki on kuin tunnetussa romaanissa "1984".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2841
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1719
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1694
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1476
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      72
      1430
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      325
      1318
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      18
      1211
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      68
      1061
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1032
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      995
    Aihe