naapurin pionit

anti-hortonomi

no niin kävipä sitten niin, että naapuri kävi kaivamassa meidän etu-ja takapihalta pionit omaan pihaansa... (ottaa päähän)
Kuitenkin, kyselisin vain että kuinkakohan paljon pionit suurinpiirtein maksavat (vaaleanpunaiset)?

5

1859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Häh?

      Kävi kaivamassa? Sehän on lainvastainen teko, jos toisen pihalta käy kaivamassa. Pionien kasvatus on hidasta hommaa ja juurtuminen vie aikansa. Vaadi kasvit takaisin tai tee rikosilmoitus.

    • ...

      Juuri pionit?? Jotka vaativat vuosia juurtuakseen kunnolla? Pionit maksavat oman kokemuksen mukaan noin 6,50 €/kpl. Voi saada postimyynneistä halvemmallakin.

      Onko tonttienne rajat jotenkin epäselvät että tuollaista voi tapahtua vahingossa? Käsittämätöntä, itse en ainakaan jättäisi asiaa tähän. Ensi kerralla voi olla polkupyöräsi tai kottikärrysi naapurin omaisuutta. Tai vaikka takapihasi.

    • täälläkin...

      on. Pionia ei ehkä hirvinny kokonaan viedä. Mutta kyllähän pioni kärsii jos sitä ronkitaan.Kyseiset pionit sain lahjaksi.No naapuri varastaa koko ajan.Kun ihmettelen miksiei kukka nouse no eihän se nouse joo...Yllätin naapurin varkaista toisen naapurin pihasta.No en koskaan ole sillä nähny niin punasta naamaa.Tuli kilipukit jostain pihaan.Aattelin mennä naapurista kyselee mitä tietää näistä kileistä.Että sileen tuli ilmi.Muuten Pionit on aika hinnakkaita.Olen muuten tämän asian takia monet itkut itkeny. :(

      • Kumma naapuri

        Osta vaikka muovipäällysteistä metalliverkkoa naapurisi rajalle. Onhan ihan ihmeellistä, että sallit naapurin käydä omalla puolellasi varkaissa. Pionit ovat kalliita ja hidaskasvuisia. Jos haluat katkoa välit lopullisesti naapuriisi, niin käy yön pimeinä hetkinä kapauttamassa pionien niskaan lapiollinen multaa. Eivät lähde kasvuun, kun ovat liian syvässä.


      • syvällekö
        Kumma naapuri kirjoitti:

        Osta vaikka muovipäällysteistä metalliverkkoa naapurisi rajalle. Onhan ihan ihmeellistä, että sallit naapurin käydä omalla puolellasi varkaissa. Pionit ovat kalliita ja hidaskasvuisia. Jos haluat katkoa välit lopullisesti naapuriisi, niin käy yön pimeinä hetkinä kapauttamassa pionien niskaan lapiollinen multaa. Eivät lähde kasvuun, kun ovat liian syvässä.

        Istutin pionit ulos tänä kesänä. Ostin juurakoita, niistä 2 lähti kasvamaan ja nyt kun luin edellisen tekstin tuli mieleen vaan, että istutinkohan liian sydälle ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      313
      4213
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1018
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      135
      980
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      897
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe