Postipoikien lakko?

Mikä järki oli? Menettävät pöivänpalkan? Huomena jakavat tuplapostin! Joku ihminen ei saanut mahdollisesti tärkeää kirjettä ajoissa?
15212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eihän postia nykyään muutenkaan jaeta kuin joka toinen päivä. Kyllä ne kirjeet sieltä tulevat.

Äänestä
  • Mikä äly postipojun kannalta! Mitä ,jos tärkeä kirje myöhästyy?

    Äänestä

  • Italian postilla kesti viime kesänä 6 viikkoa toimittaa maisemakortti laatikosta A, laatikkoon B.

    Äänestä

ei sieltä Postista koskaan tule mitään ajoissa

Posti on musta aukko, sinne hävii kaikki

Äänestä

Posti pate on jo laitettu kortistoon vuosia sitte

nyt siellä sohlaa adret ja muut

eikä osaa suomea

postilla oli hyvä ammattitaitoinen henkilökunta vuosia sitten

kaikki piti tuhota

Äänestä

Sama se on tuon kanssa, kun sanoivat joittenkin paikkojen jäävän siivoamatta päiväksi.

Ei ne liat sietä minnekään häviä. Seuraavana päivänä on isompi urakka siivota kahden päivän työ yhtenä päivänä, kun jäi yksi päivä palkattomana väliin.
Semmonen "hyöty" siitä lakosta heille.

Äänestä
  • Toivottavasti siivoojat saisivat käyttää höyrypesureita pinttyneen lian poistoon edes kerran vuodessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Toivottavasti siivoojat saisivat käyttää höyrypesureita pinttyneen lian poistoon edes kerran vuodessa.

    Yleensä asiakas tilaa erikseen suursiivouksen ainakin kerran vuodessa.

    Äänestä

Liitto maksaa korvausta lakkopäivältä.

Äänestä
  • Maksaa vain jäsenilleen.

    Äänestä

Ai. Postikaan ei tänään kulkenut? Turhaan tein vaivalloisen matkan postilaatikolle. Ehtiiköhän kortit ajoissa perille?

Paskasta joulua, tv. SAK.

1Äänestä

Mikänihmeen tärkeä k i r j e.
Ai niin. Verottajan kirje.
Beng
Satu meni saunaan, pani laukun naulaan. Satu tuli saunasta, otti laukun naulasta.

Äänestä
  • Aika harvalle mitään tärkeitä kirjeitä tulee. Paljon melua tyhjästä.

    Äänestä

Kortit ehtivät myöhemmin, sanomalehti tuli aamuyöstä kuten aiemminkin.

Äänestä

Olin päälle 20 vuotta sitten lyhytaikaisesti Postin nk. jouluapulainen. Lajittelin kirjeitä ja kortteja.

Aivan uskomaton määrä kirjeitä tuli Joulupukille. Joku lapsi muist. Australiasta, oli selvästikin laittanut Joulupukille suklaapatukan kirjekuoreen. Pukin osoitteet vaihtelivat, joissain luki "Greenland", mutta tuntui silti löytäneen perille.

Sitten oli jokin kirje, joka ei tuntunut löytäneen perille, oli kiertänyt ympäri maapalloa, eri maissa. Oli Israelissa lähetetty toiseen israelilaiskaupunkiin, tunnistin kaupungin nimen. Alleviivasin sen ja laitoin lähtemään takaisin Israeliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mikä järki oli? Menettävät pöivänpalkan? Huomena jakavat tuplapostin! Joku ihminen ei saanut mahdollisesti tärkeää kirjettä ajoissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu