Escitalopram ja orgasmi

Johtuuko tästä lääkkeestä, että heppi tuntuu kuin puupalikalta? Jäykkä on, mutta ei tunnu oikein miltään. Ja orgasmi myös on hyvin valju, ei tule spermaa kuin joku tippa.
92705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sinut on kastroitu kemiallisesti.

Äänestä

Vedin tuota myrkkyä jo kasvaessa aikuiseksi muutaman vuoden ja nykyään on kuvaamasi tuntopuutokset pysyvänä.

Äänestä
  • Eli haistakaa * psykiatria.

    Äänestä

  • "Masennuslääkkeet latistivat Emman tunteet ja heikensivät tuntoaistin sukuelimiä myöten. Emma lopetti lääkkeiden käytön, mutta tuntoaisti tai tunteet eivät koskaan palanneet entiselleen. Tällainen on harvinainen masennuslääkkeiden käytön jälkeinen oireyhtymä PSSD, josta kärsivät vaativat nyt itselleen oikeutta."

    Niinpä. Tunne puudutusaineesta sukuelimissä ja muuallakin. Tunnetasolla ei enää seksuaalisesti koe mitään. Orgasmi on vain lihasnykäyksiä, ja mielihyvätön. Seksi ei ole enää palkitsevaa eikä kykene enää seksiin koska miksi harrastaa seksiä jos ei ole tuntoa eikä koe seksuaalisia tuntemuksia? Korvien välissähän, tunnetasolla ja sukuelimissä pitäisi jotain kokea miksi siitä jotain saisikin mutta tätä ei tapahdu. Tätä myöten myös parisuhde-elämä on tuhoutunut. En tiedä miten PSSD:tä kokevana pitäisi etsiä kumppania? Aseksuaaleja? En ole ollut ennen aseksuaali ennen lääkitystäkään niin en tiedä. Helpompi vain kuolla sisäisesti ja erakoitua.

    Psykiatria on moraalittomin tieteenala. Ei sanaakaan tämän mahdollisuudesta. Leikitään Jumalaa ja sotketaan toisten kehoja. Tehdään elämästä luonnotonta. Mikään ei ole koskaan elämässä ollut niin kamalaa kuin psykiatrian luonnottomaksi sotkema keho ja tunne siitä että kaikki ei ole enää kohdallaan lääkkeiden jälkeen. Tietää mitä menetti elämässä, jo nuorena.

    Äänestä

Muutoksia on tapahtunut fysiikan lisäksi myös mielessä. Seksi vaan ei enää ole mielessä lainkaan. Ei sytytä.

Äänestä

Lopetin escitalopramin. Ei ole herkkyys palautunut, mutta nestettä tulee taas kuin ennen.

1Äänestä

Kaikki SSRI ja SNRI lääkkeet aiheuttavat seksuaalisuuteen liittyviä ongelmia ja jopa erektiohäiriötä joskus. Jos haluaa masennuslääkkeen joka ei sellaisia haittoja aiheuta, kannattaa pyytää lääkäriltä Aurorix tilalle (joka ei vaikuta seksuaalisuuteen tai potenssiin) tai Mirtazapiinia (joka ei aiheuta tämmöisiä haittoja herkästi).

1Äänestä
  • Ei kannata luottaa että mikään masennuslääke on sataprosenttisen turvallinen seksuaalielämälle. Osa voi olla vähempihaittaisia tässä suhteessa mutta jokaisessa näissä on riskinsä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Johtuuko tästä lääkkeestä, että heppi tuntuu kuin puupalikalta? Jäykkä on, mutta ei tunnu oikein miltään. Ja orgasmi myös on hyvin valju, ei tule spermaa kuin joku tippa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu