Eteenpäin kuitenkin!

Anonyymi-ap

Haapajärvellä on negatiivinen ilmapiiri. Tälläkin palstalla povataan kuntaliitosta, katastrofia ja melkeinpä maailmanloppuakin! 1977 Haapajäörvi ylennettiin kaupungiksi useiden muiden samanlaisten kuntien kanssa. Sitten - voi pahus! - naapurikunnatkin päättivät olla kaupunkeja! Nivala ja Pyhäjärvi, piru ne periköön! Haapajärvi jäi niiden väliin. Keskusasema kuihtui.
Mutta ei kannata heittää kirvestä Kankkulan kaivoon. Valtio ei kannata kuntaliitoksia. Kaikki, paitsi ehkä Pertunmaa, saavat jatkaa kuten ennenkin. Haapajärven kanssa yhtä aikaa kauppalaksi ja kaupungiksi ponnistanut Oulainen on paitsi samankokoinen myös ahtaalla taloutensa kanssa. Ylivieska on kasvanut alueen suurimmaksi, eikä sitä puyolta pienemmät naapurit voi kiinni ottaa.
Olkaamme siis jokaisessa kunnassa valmiiuta jatkamaan itsenäisinä. Ei meitä kukaan ole pakkoliittämässä. Olemme sentään voimakkaampia kuin ihan pienimmät, Luhangat, Lestijärvet ja Pertunmaat!

16

1512

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä kuiteski selvitystilassa meinaan haapajärvi....jos talous ei kohene nii liitos voip olla eessä haluttiin tai ei!! Ja tainnu velka vaan kasvaa .....

    • Anonyymi

      Ette ole ainoita! Mutta onko sopivia liitoskumppaneita? Kotikunnallani ei ole.

    • Anonyymi

      Haapajärvi on konkassa Pyhäjärvi se vaan porskuttaa Meillä menee Hyvin😀

    • Anonyymi

      Tämä palsta on täynnä trolleja minä mukaan lukien, mitä odotat?

    • Anonyymi

      Rauhaa! Haapajärvi ei ole joutumassa valtiovallan hallintaan tai varsinkaan pakkoliitokseen. Niitä ei nykyään määrätä tehtäväksi! Keskikokoinen kunta on yksi monien joukosta, jotka taantuvat ja pienentyvät. Onhan Haapajärvi sentään kaupunki! Niitä on harvoin hävitetty. No onhan naapureihinsa liitetty Karhula, Jämsänkoski, Suolahti, Joutseno ja vaikkapa Nilsiä ja Juankoski. Mutta niillä on ollut vieressä vireämpi kaupunki. Haapajärvellä ei ole. Se säilyy! Ehkä virkistyykin. Ovathan olemassa asevarikko, Tiivi ja muutamia muitakin elinehtoja pikkukaupungille.
      On huomattava, että samanlaisia paikkakuntia on kymmenittäin Suomenmaassa. Ei mene hyvin, mutta ei ihan huonostikaan.

    • Anonyymi

      Ksupat lähtee..vuodeosasto kiinni ja meneekö uus tk kii aukeamatta ees ja kaikki homeessa....loppu mikä loppu!!!

      • Anonyymi

        Paikkakunnan ainoa, ehtymätön luonnonvara on siis home.

        Ja uusi sairaalarakennus käyttöä vailla.

        Homejuuston tuotanto käyntiin ja eikös penisilliinikin valmistu homeesta. Lisää asioita mihin hometta voi käyttää. Lauluäänen parantamiseen?

        Älkääkä naurako, olen tosissani. 😁😆🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paikkakunnan ainoa, ehtymätön luonnonvara on siis home.

        Ja uusi sairaalarakennus käyttöä vailla.

        Homejuuston tuotanto käyntiin ja eikös penisilliinikin valmistu homeesta. Lisää asioita mihin hometta voi käyttää. Lauluäänen parantamiseen?

        Älkääkä naurako, olen tosissani. 😁😆🤣

        Ja velka jota älyttömästi.....kepulat ei hallitse taloutta näki kepusaarikostaki viime hallituksessa..velkaa velanpäälle ja rahat ulkomaille!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja velka jota älyttömästi.....kepulat ei hallitse taloutta näki kepusaarikostaki viime hallituksessa..velkaa velanpäälle ja rahat ulkomaille!!!

        Jospa homejuuston (vast) tuottamisesta jää jotain velkojen maksuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paikkakunnan ainoa, ehtymätön luonnonvara on siis home.

        Ja uusi sairaalarakennus käyttöä vailla.

        Homejuuston tuotanto käyntiin ja eikös penisilliinikin valmistu homeesta. Lisää asioita mihin hometta voi käyttää. Lauluäänen parantamiseen?

        Älkääkä naurako, olen tosissani. 😁😆🤣

        Kompostin paranteeksi, maatuu nopiammin 😂 eikä tartte ihmetellä laskujohteista kehityskaarta, naisia kohellaan ku koiria, jos yksineläjät jotain teettää, hommat jää kesken, sopimukset pettää, yksiki jätti sen ainuan puun konkeloon mikä piti kaataa, nakkas sahan hankeen ja lähti kiireesti pinkoon autolle. Paljon piti ääneen "neuvotella" että sain sällin palautettua autolta työn ääreen, vasta kun latva on maassa, on lupa poistua! Jos minua vihataanki, niin kulukee tuosta muitakin joille siitä vaara olis jäänyt. Aina kun minua "kivitethän" se ossuu totisesti myös syyttömiin. Joten pikkusen kannattaa jo pohtia ilikitöiesä seuraamuksia. julukiat on jättäny myös kuitit laittamatta, vaikka niitä pyyvän, tutkia joutas hommat, ja etteenpäin laitetaan senverran on paskottu. Eestännä ihan varmasti ja takkuulla löytyy, niin kurjaa muoria ei oo tehtykkää, että kannattas sen varraan jättää, ettei muka kiinni jää. Lakiotteet löytyy netistä samoten ilimotuskaavakkeet, faktat on pantu innolla jo etteenpäin, että heivaan ja onnea valitsemallanne uralla 😎 se joka maksaa takas rehellisesti ja kuljailemati kekkulinsa, voijaan vielä pyyhkästä villasella. Muut, oottakkaa tarkastuksija ja viranomas seuraamuksia. Minäki olen ihiminen ja sattuu olleen ne ihimis oikeuvet minullakin. Ihansama mitä ootta mieltä tai hoksaatta, ei kiinnosta.


    • Anonyymi

      Ai että,Haa-järvi kaupunki.Uskotko itsekkään?!

    • Anonyymi

      Miksei täällä tehä mitään?
      Ei tämä millään tee kupin vatkaamisella edisty!
      Rahaa yrityksiin niin homma alkaa toimia.

    • Anonyymi

      Kyllä tämä on niin surkea kunta, yksinhuoltajia ahdistellaan, kiusataan ja mustamaalataan, vaikka parhaalla tavalla asiansa hoitaa. Aina joku rääsää, haukkuu ja keksii pervoa paskaa selän takana. Sitte kerjätään ja ahdistellaan. Ei taida kyläläisten seksielämä enää kummoista olla. Eikö nuita surkelikkoja naistenkyttääjiä saada minkään tuen piiriin, tarttisivat taloudellistakin tukea, sekä ohjausta jonkun deittisovelluksen käyttöön. Vähintäin terveydenhoitajan neuvoja omahoitoon, 💩

      • Anonyymi

        Yh kiimasia ku saamatta ovat......


    • Anonyymi

      Petosjytky.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2137
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      130
      1215
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      139
      1156
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      958
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      59
      899
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      77
      732
    8. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      727
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      697
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe