Minusta on tullut tällainen

Eli olen kököttänyt enempi vähempi yksin koko elämän aja. Nyt minä olen erakoitunut oikeen kunnolla ja minusta on tullut puhevammainen. En osaa puhua kunnolla, ujostuttaa myös sikana. En myöskäön ymmärrä puhetta, oisko sosiaalisen ahdistuksen takia. Kokemuksia?
4515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei hätää!

Olet ottanut nyt ensimmäisen askeleen ja todennut, että mikä on tilanne.
Se on tosi hyvän merkki! Ja rohkeasti kerrot sitä täällä ja kyselet neuvoa.

On mahdollisuus saada apua. Sinua autetaan mielellään.
Ota yhteyttä johonkin terapeuttiin ja kerro asiasi. Jos et uskalla kertoa, niin näytä kirjoituksesi hänelle.

Se terapeutti tulee auttamaan sinua ja rohkaisemaan. Hän tietää kyllä miten.

Kun toimit ohjeiden mukaan, ja saat itseluottamusta, niin sinä "puhkeat kukkaan" ja tulet huomaamaan, miten mahtava tyyppi sinä olet!
Nyt on vain ollut joku ongelma sinun menneisyydessä, mikä on aiheuttanut tämän erakoitumisesi. Se tulee selvittää ja asia rupee edistymään!

Niin hyvä, kun olet tarttunut itse asiaan! Mahtavaa!
Et ole jäänyt, vaan pyrit eteenpäin ja sinulla on yritteliäisyyden henkeä!
Onnittelen!

Ajattele, että jollekin on sattunut onnettomuus ja vaikka ei esim voi kävellä alkuun.
Mutta fysioterapeutin avulla rupee pikkuhiljaa kävelemään /tai kainolsauvoilla.
Pikkuaskel kerrallaan.

Ota selvää ja ota yhteyttä, saat takuulla apua.
Ja jo se että saat tavata terapeutin on sinulle ovi pois erakoitumisesta!
Hän tietää eri keinoja.

Toivon sydämeni pohjasta asti sinulle onnea ja iso hali minulta!
Kirjoita, miten menee!
Uskon että moni täällä kannustaa sinua!

Hyvää Joulua sinulle!

En tiedä, kuka terapeutti olisi hyvä.
Voisit googlata paikkakuntasi "terveydenhoitosivuja" ja etsiä sieltä.

Äänestä
  • Ota jo yhteys huomenna, maanantaina, että pääset ajatukseen ennen joulua ja uuden vuoden aikoja.
    Tähän aikaan saa vielä aikoja alkuvuoden puolelle, niin että pääset vauhtiin!

    Sitten terapeutit ottavat lomaa.
    Mutta kun on aika varattuna, niin on, - eikä jää roikkumaan!

    Hyvää alkavaa viikkoa, nyt aikaa varaamaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ota jo yhteys huomenna, maanantaina, että pääset ajatukseen ennen joulua ja uuden vuoden aikoja.
    Tähän aikaan saa vielä aikoja alkuvuoden puolelle, niin että pääset vauhtiin!

    Sitten terapeutit ottavat lomaa.
    Mutta kun on aika varattuna, niin on, - eikä jää roikkumaan!

    Hyvää alkavaa viikkoa, nyt aikaa varaamaan!

    Miten menee?
    Kerro kuulumisiasi!

    Äänestä

Minä olen normaali Minä olen normaali Minä olen normaali Minäkin olen yksin Minäkin olen normaali täysin normaaliin Minä olen normaali

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eli olen kököttänyt enempi vähempi yksin koko elämän aja. Nyt minä olen erakoitunut oikeen kunnolla ja minusta on tullut puhevammainen. En osaa puhua kunnolla, ujostuttaa myös sikana. En myöskäön ymmärrä puhetta, oisko sosiaalisen ahdistuksen takia. Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu