Viisikot on löydetty uudestaan äänikirjoina. Ainakin kirjakustamo Tammi kauppaa viisikkoja äänikirjoina. Tosin viisikko kirjojakin löytyy myös Tammen sivuilta vuodelta 2015.
Kirjoissa on neljä lasta ja koira. Youtubesta löytyy ainakin yksi kaksiosainen jakso tv-sarjasta: Viisikko "Famous Five" suomeksi teksitettynä. Sarja oli ihan ok. Parempi kuin kirjat. Nuorempi sarja on 80-90 luvun vaihteesta. Vanhempi 70-luvulta. Nuoremman sarjan loput jaksot ovat englanninkielisiä, joihin saa englanninkielisen tekstityksen. Samoin vanhempi 70-luvun sarja on englanninkielinen, joihin saa englanninkielisen tekstityksen.
Itse olemme lukeneet lasten kanssa vanhoja viisikoita, joita löytyi kirppikseltä. Kirjat ovat tyypillisiä seikkailukirjoja. Tarinat ovat jännittäviä, mutta kielen käyttö oli rumaa. Lapset kiinnittivät huomiota siihen. Kaikista huonoin kirja oli Viisikko karkuteillä, joka on painettu suomenkielisenä kirjana vuonna 1959. Viisikko kiusaa kirjassa Rollo nimistä poikaa ja koiraa, jota he nimittelevät haisuliksi, joka on englanniksi luultavasti stinky.
Tämä viisikko kirja on ala-arvoinen Enid Blytonin tuotannosta. Muut viisikot menettelee, mutta syömiskohtauksia selittämisineen olisi voinut olla vähemmän, sekä viisikon kielenkäyttö olisi ilman kiusaamista ja nimittelyä parempaa. Monessa viisikko kirjassa on aina löytynyt, jotain nimittelyä. Nämä kirjat ovat lasten ja nuorten kirjoja ja jo vanhemmalta ajalta, joten olisi ollut mukavaa, jos lapset olisivat olleet lapsia seikkailuineen ja ilman turhaa suunsoittoa.
Viisikot on löydetty uudestaan.
4
354
Vastaukset
- Anonyymi
Viisikot olisivat ihan kelvollisia ilman kiusaa, jota lasten välillä ilmenee turhana nimittelynä.
- Anonyymi
Olen lukenut sarjakuva viisikon myrskyniemen arvoitus, joka menetteli. Kirja oli ranskalaista sarjakuvaa ja sarjakuvan lisäksi oli pokkarissa myös romaani mukana. Mahdolisesti myös Enid Blytonin viisikkoja. Viisikoista on julkaistu myös sarjakuva-albumi, jossa etsivät patsasta. Tämä tarina ei ollut niin hyvä. En ole kuullut tälläisestä lainkaan alkuperäisissä viisikko tarinoissa. On luultavasti tämä tarina tehty myöhemmin sarjakuva-albumia varten.
- Anonyymi
Kiusaamisen arkipäiväisyys ja tietynlainen hyväksyntä paistaa läpi Blytonin tekstistä. Ehkä sillä on aikanaan tavoiteltu jonkinlaista realismia varhaisnuorten elämästä?
Lasten ja nuorten välistä kiusaamista on varmasti esiintynyt Blytonin aikana yhtä paljon kuin nykyisinkin, mihinkä ihmismieli muuttuisi, mutta suhtautuminen hiemankaan 1950-luvun brittiläisestä ihannestandardista poikkeaviin lapsiin häiritsee muussakin Blytonin tuotannossa. Häiritsi jo silloin, kun luin niitä lapsena joskus 1980-luvulla. Kirjat ikään kuin kannustivat ajatukseen: jos olet erilainen, on ihan oma syysi, jos sinua kiusataan.
Viisikon ja muiden Blytonin lasten- ja varhaisnuorten kirjojen seikkailut sinänsä olivat kivaa luettavaa lapsena, mutta syömiskohtaukset tosiaan katkaisivat tarinan turhan usein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2412751- 1011154
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231131Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 58905
- 63851
- 130830
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238825