Diabetes todettu hiljattain kun sen itse veriarvoista havaitsin ja vakavia neuropatian oireita ollut jo pidempään. Terveysasemalla kuitenkin kirjattu, että "diabetes ilman komplikaatioita". Eikö tällainen asia kuulu erikoissairaanhoitoon ja siellä arvoidaan neuropatiatilanne ja määrätään hoito ja lääkitys. Ei siis niin, että terveysasemalta konsultoidaan ja vastuu asiassa on yhä terveysaseman yleislääkärillä.
Mitäpä sanotte tähän?
Diabeettinen neuropatia
Anonyymi-ap
2
414
Vastaukset
- Anonyymi
Diabetes vaatii aina hoitoa ja seurantaa. Jos diagnoosi on kirjattu tilanteen vakavuus ja hoito, sekä seuranta tulee määrittää.
Vanhuusiän diabeteksen hoidoksi voi riittää liikunta ja ruokavalio.
Nuoruusiän diabetes vaatii aina insuliininkorvaushoitoa.
Mikäli se ei riitä tarvitaan lääkehoitoa ja äärimmäisenä iinsuliinipistokset .
Jo varhaisessa vaiheessa ns. esidiabeteksessa tulisi sairaus ottaa hallintaan. - Anonyymi
Diabetes kuuluu sisätaautian hoitvastuulle, eikä se terveyskeskus vuokra kloppi, tai pimpula yleensä tiedä asiasta enempää kuin sika hopealusikasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806