Alkoholistit on itsekkäitä ja hyvin helposti,omatunto lainkaan soimaamatta, pilaavat monilta tulevan joulun perheen jäseniltään
Taas lähestyy aika jolloin alkoholistit pilaa toisten joulun
8
449
Vastaukset
- Anonyymi
Kun ei vastaa yhteydenottoihin, se on siinä. Jos asuu yhdessä, jättää juopon yksin ja menee hotelliin tai sukulaisiin. Sitten eron suunnittelu.
Ainoa alkoholisteja yhdistävä tekijä on kyvyttömyys hallita alkoholinkäyttöään.
- Anonyymi
Alkoholistit leimataan herkästi sillä monilla on niin pahasti asiat pielessä että ei jaksa tehdä mitään muuta kuin juoda humalaan.
- Anonyymi
Lisään kommenttiini sen, että viittaan nyt enemmän jokapäiväjuoppoihin joista käytetään myös termiä katujuoppo &puliukko jolla ei ole elämässään mitään muuta kuin alkoholi koska he ovat niin syvästi onnettomia. Leimakirvestä ja kaikenmaailman kommentteja niitä aina riittää ja tulee riittämään. Katsokaa peiliin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään kommenttiini sen, että viittaan nyt enemmän jokapäiväjuoppoihin joista käytetään myös termiä katujuoppo &puliukko jolla ei ole elämässään mitään muuta kuin alkoholi koska he ovat niin syvästi onnettomia. Leimakirvestä ja kaikenmaailman kommentteja niitä aina riittää ja tulee riittämään. Katsokaa peiliin!
Miltä tuntuu olla juoppo? Taisi kolahtaa kun omatunto sinulla soimaa. Montako joulua olet pilannut läheisiltäsi?
- Anonyymi
Asioita ei saa korjaantumaan olemalla jatkuvasti humalassa.
En tuomitse ketään, itsekin puliukkona olleena tiedän, mitä on kun asiat on päin helv...
Tiedän myös, mitä on kun kaduilla lähestulkoon syljetään päin naamaa, leimataan jo humalatilan takia, vaikka ei edes käyttäytyisi huonosti.
Valitettavasti alkoholi saa jotkut käyttäytymään jopa väkivaltaisesti, ja usein sekin johtuu alkoholistin huonosta itsetunnosta ja heikkouden tunteesta.
- Anonyymi
Alkoholisti vain kurjistaa elämäänsä juomalla ja hakee sääliä et hyysätään eli itse voi vaan juoda. Olen auttanut mutta mikään ei riittäny, joten eläköön omaa elämäänsä kuin haluaa, minäkin teen niin jatkossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai918814Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414451Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462706Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001526- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110