Hoitotalalle nivelrikkoisena?

Anonyymi-ap

Onko kukaan opiskellut lähihoitajaksi tai sairaanhoitajaksi nivelrikkoisena?
Oma tilanteeni on sellainen, että aiempi koulutukseni on tosi huonosti työllistävä.
Olen harkinnut hoitoalaa pitkään, mutta minulla on nivelrikko molemmissa polvissa ja vasemmassa lonkassa. Usein ihan tavallinen elämä saa aikaan kipuja, eli ei edes tarvitse rasittua mitenkään kipuillakseen.

Uskotteko että olisi mahdollista alkaa hoitoalalle?
Minulla vielä sekin, että häpeän tätä omaa tilannetta (nivelrikko) todella paljon ja en oikein tahdo kertoa siitä. Pelkään, että sitten en enää pääse minnekään kouluun tai työhön, jos kerron. :( Häpeän tätä siksikin, kun tämä on oma syyni, eli ylipainon vuoksi tullut.

3

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensinnäkin olisi päästävä liikapainostaan eroon tottakai polvet saa kovan taakan kannettavaksi jos painoa on liikaa.
      Kun painosta pääsee eroon niin voi ihan hyvin tehdä työtä lähihoitajana , mutta jos et tee mitään yli painollisia ja otat vastaan koulutuksen niin et tule jaksamaan lähihoitajana liikapainoisena . Joten ota vakavasti terveyden tilasi ei kukaan kouluta ketään siksi että hönestä tulee sairaseläkeläinen

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🔞 ­N­­y­­­m­f­­­o­­­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18168958U

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Olen miettinyt samaa. Jouduin pois fyysisestä työstäni, koska jalkojen ja käsien nivelet eivät kestäneet. Nyt kokeilussa on istumatyö, joka kipeyttää selän, vaikka välillä seison ja pidän taukoja. Pitäisi olla työ, jossa saa liikkua omaan tahtiinsa, mutta mistä sellaisen löydän?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      79
      4974
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe