Veneet maalittamisen kohteena

Anonyymi-ap

Helsinki lakkauttaa alkuun 2000 venepaikkaa. Vene lehti julkaisi pari vuotta sitten helmikuun julkaisun kirjoituksellaan.

Nyt alkaa koittaa aika jolloin tositoimet alkavat jyrätä. Talvisäilytyspaikat lakkautetaan myös, ja useat venekerhot lakkautetaan rantarakentamisen tieltä pois.
M, NJK ja Puotilan venekerhon mainitttiin olevan lakkautuksessa.

Muutaman vuoden tavoittteella alas -ajetaan koko veneisiin liittyvä toiminta kokonaan.

Valeeseen esittävät että rantarakentamisen yhteydessä tullaan tekemään "joitakin venepaikkoja".
(Luultavasti kosiskellaan varakkaita venäläisiä vierailemaan ja ostosmatkoille Suomeen huvijahteineen.)

Helsingin Kaupunki on aloittanut myös oikeudenkäynnit omakotitalojensa pihoilla veneitään ylläpitäviä vastaan.

Kun saavat yhdenkin ennakkotapauksen läpi, tulee täysi kielto pitää veneitä omilla pihoillaan koko Suomessa.

Tällaisessa yhteiskunnassa elämme. Ollaanko tyytyväisiä?
Ilmeisesti vihreä siirtymä on oikein tyytyväinen.

20

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      miksi muka pitäsi subventoida?
      voi hankkia omat paikat

    • Anonyymi

      Helsinki on sairas paikka muutenkin. Osta oma ranta, eikä ketään kiinnosta taajaman ulkopuolella pihassa talvehtiva vene.

    • Anonyymi

      Tavallaan kyllä ihan ymmärrettävä se pihasäilytyksen kielto. Eihän pihaan saa omine lupineen rakentaa siistiä rakennustakaan, niin miksi pitäisi saada rakentaa ruma pressuhäkkyrä naapureiden maisema pilaamaan? Ei tarvitse kovin iso vene olla, että laitos pressumökkeineen vastaa pientä omakotitaloa kooltaan.

      • Anonyymi

        Saahan sitä pihaan tuoda matkailuautonkin ja jopa rakentaa sille katoksen, joillakin on pihassaan trampoliini tai autovanhus. En oikein ymmärrä missä tässäkin asiassa kenkä puristaa. Isoin ongelma taitaa olla siinä että näitä toisten edesottamuksista huolestuneita ammattiloukkaantujia on aivan liikaa ja niitä kohdellaan aivan liian silkkihansikkain.


      • Anonyymi

        Kauneus on katsojan silmissä. Maisema on pilalla jos näkee naapurin. Ei se tilapäinen pressukatos ketään oikeasti sen enempää häiritse, mutta onpahan tekosyy vittuilulle.


      • Anonyymi

        Asia korjaantuu, kuh teet venepukin jossa on pyörät.


    • Anonyymi

      Pakkoko on asua siellä syrjäisessä rannikkokaupungissa?

    • Anonyymi

      Ainahan voi painaa polkupyörällä, kuten kaupungin suuntaus näyttää olevan.

    • Anonyymi

      Helsinki on kuoleva kaupunki. Autoilua hankaloitetaan, oli tarkoituksena tukkia kaikki pääväylät tekemällä niistä kaksikaistaisia. Onpa tarkoituksena kieltää autoilu kokonaan muilta kuin patteriautoilta. Ei ihmetytä yhtään myöskään veneilyn lopettaminen. Osta polkupyörä, rupea vegaaniksi. Hanki bongi, jolla voi höyrystellä yrttejä.

    • Anonyymi

      Kaupungin rantojen subventoidut vene- ja säilytyspaikat ovat verrannollisia maaseudun loputtomaan tukemiseen

      • Anonyymi

        Ei maaseutua tueta, sitä riistetään ja tulot kotiutetaan pääosin pääkaupunkiseudulle tai ulkomaille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei maaseutua tueta, sitä riistetään ja tulot kotiutetaan pääosin pääkaupunkiseudulle tai ulkomaille.

        Juu ja lehmät lentää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ja lehmät lentää

        Lentää jos laittaa lentokoneeseen. Täysin epäolennaista kuitenkin. Kautta aikojen on kaupungit eläneet territorioiden varassa ja niin on edelleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lentää jos laittaa lentokoneeseen. Täysin epäolennaista kuitenkin. Kautta aikojen on kaupungit eläneet territorioiden varassa ja niin on edelleen.

        Niinpä, Helsingillä ei ole edes puhdasta juomavettä omasta takaa, ei ruokaa, ei oikein muuta kuin sontivia ihmisiä laumoittain.


    • Anonyymi

      Veneiden talvisäilytykseen voi puuttua useallakin tavalla.

      Yksi on kunnossapidossa ja huollossa syntyvät jätteet ja niiden käsittely.

      Toinen on palokuorma ja paloturvallisuus. Esimerkiksi autokatos ei saa olla 4m lähempänä asuintaloa ellei siinä ole palosuojaa välissä.

      Kaava saattaa kieltää veneen pitämisen pihassa, jos sen ei katsota kuuluvan normaaliin asumiseen. Joku voi jopa nähdä asian samalla tavalla kuin saunalauttojen kanssa eli jos ne on laiturissa kesän, tarvitaan rakennuslupa. Tässä ne ovat talven.

      En väitä tuntevani asioita edes hyvin, mutta yleensä jos on halua, löytyy myös keinot.

    • Anonyymi

      Helsinkiläisenä olen häipynyt muualle entisestä kotikaupungista. Muu maa mansikka.

    • Anonyymi

      Itse aion lähteä muualle koko Suomesta.
      Ei täällä ole enää muuta kuin riiteleviä pässinpäitä ja tuilla eläjiä.

    • Anonyymi

      Sääntösuomi on niin perseestä. Omalla tontilla et saa tehdä sitä etkä tätä, rakentaa et saa ilman lupia tai mitään muutakaan. Hyvä jos saat jalkautua omalle nurmikolle ilman lupaa joltain virastolta.

      Jenkeissä saat rakentaa omalle tontille mitä ikinä huvittaa, ja muutenkin paljon vapaampi maa.

    • Anonyymi

      Helpe vastaa kaikki tieto siellä (Helsinki)

    • Anonyymi

      Merellinen Helsinki kunnostautuu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2347
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      91
      1478
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1238
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1120
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      939
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      842
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      841
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      830
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      821
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe