En ymmärrä, miksi ihmisen on pakko elää, jos hän ei halua elää!
Kaikilla on oikeus elämään, mutta entä sitten kuolemaan?!
Kaikilla on oikeus elämään, mutta entä sitten kuolemaan?!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ylivoimaisesti suurinosa ihmisistä haluaa elää. Tämän takia myös heidän on pakko jatkaa elämää, jotka haluaisivat kuolla. Mikäli suuri enemmistö haluaisi elämänsä päättää, niin silloin kaikilla olisi tuo oikeus kuolemaan.
Anti natalismi on filosofia missä syntymälle annetaan negatiivinen arvo.
Siis että parempi olisi olla syntymättä kokonaan.
Olen samaa mieltä, elämä ei ole kärsimisen arvoista. Lopulta kaikki tulevat kokemaan tuskaa, kipua, läheisten poismenoa etenevässä määrin
Itsemurhan stigmatisoinnista pitäisi pääsyä eroon, ja eutanasia sallia pikimmiten.
Pää ongelma siinä tulisi olemaan että eutanasiaa alettaisiin käyttämään hyväksi, juonittelevat perinnön kalastelijat yms
Monimutkaisia asioita.
Ketjun aloittajalle haluaisin silti sanoa että vaikka tällähetkellä haluaisit kuolla, ehkä kesällä asiat näyttäytyvät positiivisemassa valossa, joten koita jaksaa katsoa vielä mitä elämä tuo tullessaan.
Elämä on tällaista ja sellaista...
Totta. Itsekin haluan vain kuolla. Mutta sekään ei toivomalla tapahdu. Muut kyllä kuolevat.