Muuttaako vai ei Kuopijoon?

Anonyymi-ap

Olen harkinnut Kuopioon muuttamista eläkepäiviksi lähemmäs Pohjois-Savossa asuvia iäkkäitä sukulaisia. Eipä taida kannattaa kokeilla, kun Kuopion touhuja seuraa:
- terveydenhoito ei pelaa, Kelataksit kuskaavat päivystykseen väkeä ympäri maakuntaa, kun alueliitosten myötä lähipalveluita on lakkautettu
- edes rokotuksia ei osata organisoida
- verot ovat korkeita, velka sen kun kasvaa. Kaupungin hankintaosaaminen ja kilpailutus ovat tosi heikkoja
- huumeet ja rikollisuus kukoistavat
- julkinen liikenne etenkin maakunnan reunalla oleviin kuntiin on ala-arvoista. Oman auton hankkiminen ja ylläpito olisivat välttämättömät, jos tarkoitus olisi pitää huolta ympäri maakuntaa asuvista sukulaisista. Kiitos ei!
- ja lopettakaa edes uimahallin altaassa paskominen

10

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keksi parempi trollaus Niuvan asukas.

    • Anonyymi

      Tämän palstan on vallannut kaikenmaailman kylähullut ja huru-ukot.

    • Anonyymi

      Suosittelisin sinua harkitsemaan niiden iäkkäiden sukulaistesi pakkosiirtoa sinne onnelaan missä sinä itse asustelet.

      • Anonyymi

        Onnela on suomalainen draamakomediasarja, joka perustuu ruotsalaiseen Onnea onkimassa (ruots. Solsidan) -sarjaan.


    • Anonyymi

      Minäpä sitä muutan eläkepäiviksi Pohjois-Savoon..ja nimenomaan Kuopioon. Siellä on koti jo valmiina oottamassa, perintönä saatu. Palveluthan siellä keskittyy Kuopion kaupunkiin, juu...ja itse oon muuttamassa siihen pikkukaupunkiin lähelle. Liitettiin Kuopioon ..mutta kyllä mie siellä pärjään. Ei mulla hirveitä vaatimuksia ole palvelujen suhteen....eiköhän noita jollain konstilla aina tarpeeseen löydy.

      • Anonyymi

        Mikä pikkukaupunki on liitetty Kuopioon, Kaskinenko?


      • Anonyymi

        Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa. Keskustelujen ikäraja seksipalstoilla on 18 vuotta.


    • Anonyymi00019

      Puijo

    • Anonyymi00020

      UP!

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe