Vielä ehdit miettiä, onko lähipiirissäsi jokin lapsiperhe tai vahus/eläkeläinen, joka elää hyvin köyhää ja tiukkaa arkea. On lapsiperheitä ja vanhuksia, jolla rahay eivät enää riitä, vaikka kuinka jo kaikesta säästävät:
Ruuasta säästetään ja kaappi voi olla usein tyhjä.
Lääkkeet jätetään ostamatta.
Asunnot pidetään kylmänä eikä ole varaa lämpimään kylpyyn ja pesuaineisiin ja saunasta joutuvat vain uneksimaan.
Ei ole ollut varaa ostaa vaatteita, kenkiä tai esim. silmälaseja. Hammaslääkärille ei ole varaa mennä.
Rakkaat ihmiset. On lapsukaisia, jotka toivoo ehjiä lämpimiä talvikenkiä, lämmintä takkia, pesuaineita, ruokaa kotiin illaksi ja viikonlopuiksi.
Onko sinulla asiat hyvin?
Voito antaa jollekin perheelle tai eläkeläis vanhukselle vaikka ruokakassin nyt joulun aikaan? Jos yhtään mietit, että voit, niin älä epäröi. Vie kassi lähimmäisen ovelle ja jätä siihen, koputa, soita ovikelloa ja poistu sitten paikalta, jos et halua olla tunnistettavissa. Jätä vaikka kortti kassiin, että :
Tämä on lahja sinulle ja perheellesi, hyvää joulua.
Voisitko tehdä tämän? Minäkin olen ruokaa nyt lahjoitellut. Ihmiset ovat olleet pienestäkin kiitollisia. Jos jokainen jolla on varaa, auttaa jouluna edes yhtä perhettä, niin saisimme monille ihmisille toivoa ja rakkautta jaksaa eteenpäin. Avaa sydämesi ja tee hyvää vaikka yhden ruokakassin verran. Kokeile miten hyvää antaminen tekee omalle sydämellesi. Ollaan ihmisiä ja inhimillisiä.
Köyhän joulu
15
459
Vastaukset
- Anonyymi
Haapavetelät vois mennä töihin.
- Anonyymi
Ei täällä ole työpaikkoja.
Mutta aloittajalle kunnia, tuollaisiakin hienoja ihmisiä Haapavedellä on.
- Anonyymi
Vanhukset eivät voi mennä töihin.
Ssiraseläkkeellä olevat eivät kykene töihin.
Kaikille ei ole työpaikkaa, vaikka haluaisi. Joslus työhön vaaditaan esim. omaa autoa, jota kaikilla ei ole.
Aina oma vaikea tilanne eo todella johdu ihmisestä itsestään. Tänään apua tarvitsee joku toinen. Huomenna sinä itse saatat tarvita apua.- Anonyymi
Kannattaisiko käydä ne koulut niin olis työpaikkoja? Toki jos ei järki riitä, niin eipä siinä sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaisiko käydä ne koulut niin olis työpaikkoja? Toki jos ei järki riitä, niin eipä siinä sitten.
Olet ajatuksiltasi kova. Ehkä olet kokenut kovan elämän, missä aina on täytynyt pärjätä yksin. Tai sitten sinulla on ollut jo lähtiessäsi elämänpolulle hyvät olosuhteet, jotka ovat tukeneet sitä, että sait opiskella ja sinua tuettiin. Joidenkin olosuhteet ovat hyvin repivät, raskaat ja sitovat alusta aljaen.
Ehkä omat vanhemmat eivät ole opiskelleet, on köyhyyttä ja monia terveysongelmia ja vastoinkäymisiä. On ihmisiä, jotka hoitaa lähiomaiset ja itse ei ole päässyt irtautumaan opiskelemaan. Ja vaikka mitä.
Ei se ole aina ihmisen omissa käsissä miten asiat menee.
Ja hyvin pärjäävät voivatkin herätä tilanteeseen, että tulee vakava sairaus, työttömyyttä, riitaisa ero, hoidettavia lähiomaisia, uupumus ja masennus kun joutuu tekemään liian pitkään yli voimiensa.
Jos et ole toisen saappaissa kulkenut, niin et voi tietää mitä asioita on taustalla. Siellä voi olla jo yli-inhimilliset rajat ylittävää selviytymistä.
Älä satuta sanoillakaan ketään.
Autetaan missä voidaan. Huomenna voi olla sinun kohtalosi toinen. Yläluokkainen, rikad ja koulutettu voi myös menettää hetkessä kaiken. Toisaalta vanhus, uurastanut raskaassa työssä 40v ja surkeat eläkkeey, eikö ole ansainnut ruuan, lämmön, puhtauden, turvan, arvostuksrn ja lähimmäisen rakkauden.
- Anonyymi
Hallitus on miettinyt sinunkin puolesta että viedään tuhkatkin pesästä köyhiltä työttömiltä ja eläkeläisiltä ja pienituloisilta raatajilta.
- Anonyymi
Eiköhän nyt viedä kaikilta. Näyttää tulevan rikkaammillekin lisää verotusta, yrittivät sitä laistaa, että tuottaisivat työpaikkoja ja jo entuudestaan kovalla veroprohressiolla tuloja Suomen valtiolle. Tulee olemaan sitten vaarana, että rikkaat järtää maan ja muuttaa veroparatiiseihin. Ja vievät yritykset sinne mennessään. Se tietää lisää kurjiatumista Suomeen.
Mutta hallituksesta ja pakollisista leikkauksista huolimatta: onko ihmisiä joilla on yhä kohtuulliset tulot ja jotka pystyisi auttamaan omaa yhteisöä esim. ruokakassilla vähävaraiselle? Se olisi kunniakas teko. - Anonyymi
Eikai se raha riitä kun kaupasta kannetaan kaljaa ja maksetaan öky audin osamaksuja ja käyttövoimaveroja,netistä tilataan kalliita tuotteita,kaikki on niin suhteellista ja oikialle köyhälle voi tulla tosi ahistava olo jos joku tulee ovelle säälimään,kannattaa jokaisen miettiä ennemnkun lähtee tuomoseen linjaan mukaan
- Anonyymi
Jos ei ole ruokaa ja lapset nälissään, niin tuskin vanhempi miettii että ahdistaako tai nolottaako. Hyvä menee lapsille. Jokainen voi joutua tarvitsijaksi. Sitten kun oma tilanne paranee, niin voi puolestaan auttaa jotakin jolla on hätä.
- Anonyymi
Auttavatko nämä kuvitelmasi sinua kestämään vajautesi?
- Anonyymi
Paras lahja olisi köyhälle se, että purra ja persut ei veisi köyhältä viimeisiäkin ropoja. Kyllä jää lääkkeet, ruuat ja lahjat ostamatta, kun köyhää kuritetaan. Sama näkyy myös paikallistasolla, kun yksi ruokoton pohjattomassa ahneudessaan yrittää köyhältä kunnalta repiä aiheettomia korvauksia omien törkytekojensa jälkeen.
- Anonyymi
niin ja paikallisjaoston jees jees miehet killvoittelevat vielä ruokottoman rääväsuun tukitoimista kieli pitkällä...
- Anonyymi
Eihän haapaveellä ole köyhiä eikä kipeitä!
- Anonyymi
Voi kun voisinkin auttaa,mutta en voi,kun itselläkin pienet tulot. Hyvää ja rauhallista joulua ja Jumalan siunausta!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241556- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691227- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18962Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855