kumpi ois parempi vaihtoehto: brigsin merkkinen linko 1730 renkailla,vedonvapautuksella yms uusilla herkuilla 340 cc ja 70-80 cm leveys, muovinen vaihdelaatikko jossa hammasrattaatkin muovia
tai
40 vuotta vanha käytetty yamaha telalinko ys624 6 hp 202 cc . 62 cm leveys.
kumpikin on 500 e kpl
tai
40 vuotta vanha käytetty yamaha telalinko ys624 6 hp 202 cc . 62 cm leveys.
kumpikin on 500 e kpl
Vastaukset 27
Vanhimmat
Yamaha on parempi kunhan ledit ei välky.
Takaisin ylös.
Kumpiko toimii paremmin vedätysaloituksissa ?
Hammasrattaat vetää paremmin kunnes tulee hammaspeikko.
Yamaha.Paras.
muistaakseni tuo yamaha vastaa 10 hp ameeriikan linkoa, eli yamaha ota!
Kaksi sataa kuutiota? Tuulilasin pyyhkimessäkin on enemmän voimaa.
muistaakseni hondan grossi/enduro käutti nelareissa läppiä imusatsissa joka on harvinaista. yamaha ys624 käyttää wikinmukaan " pyramidreeds intake manifolddia" jolla saadaan tuosta koneesta muikea teho& vääntö.
esim 10 heppainen brigsin vääntö ei edes riitä 6 hp yamahan väännölle jos kammet lyyään vastakkata.
10 hepasessa on 16.5 vääntö ja tuossa jammussa ohjekirjassa 17.0 eli vähän enemmän kuin 10 hp brigsin
Lingossa ei tarvita vääntöä vaan tehoa. Ellei ole tehoa ei ole voimaa
Vääntöä tarvitaan inertian kumoamiseen. Lingossa on pienet inertiavoimat. Eli linkoa ajetaan tasakaasulla. Perusfysiikkaa poijjaat
Ei käytä
käyttää kyllä
https://m.youtube.com/watch?v=QdeiLg3iUAU
😀
Ei käytä.
niin käytti honda ja yamaha,bultaco yms mutta kustannussyistä lopetettiin.
suorituskyky nousi noilla läpillä
Läpillä ei suorituskyky nouse
huvikseen ne sinne laittaakin.
t.mekaanikko
Mekaanikko tietää miksi. Onhan niitä huonojakin jotka ei.
Voi olla mutta ei lingoissa koska linko ei hyödy läpistä. Kyläkioskin kovin mopotietäjä skaboissa luonnollisesti läpät lisää kaikkea paljon nopeasti ja hurjasti.
mie voin sannoo että älä rupea neuvomaan isää näissä asioissa, laitetaanko ne jutut pöytään mitä on korjattu ja montako?
eli 1 x dolmarin pakoputken kinnike oon korjannut ja tulpan vaihdoin ruhonleikkuriin niin älä ala neuvoo viri tai korjuu hommisa poika.
Pappatunturin tulpasta poistin piikin joskus kuuskytluvulla ja talutin mopoa 10 kilometriä kotiin kun ei auttanut. Älä sie kloppi hai käy miulle selittämään..
eiks bultaco käyttänyt läppäventtiiliä traial pyörissä aikoinaan ja gas gas teki 3 vuotta sitten trial pyörän jossa on Sivuventtiilimoottori,siis nykypäivänä!
läppäventtiili+sivuventtiili=kauhee vääntö johon ei edes larratti pysty oikealla kädellä.
Kuperkeikka syntyy kovalla väännöllä
Jännäkakkakin syntyy kovalla väännöllä.
kyllä ennen osattiin vääntää mutta ei aktivoida