KINKKUVALVOJAISET.

Joulunvietossa on perinteitä, joista yksi ainakin meidän perheellä, jonka perinteen toin tullessani omasta lapsuudestani.

Siis tämä yö menee otsikon aiheessa ainakin niiltä jotka pysyy hereillä.

Täällä Chiang Maissa kuten olen kertonut, läsnä on jälkikasvu kokonaisuudessaan, mutta nyt yöllä myös osa kitaranmuotoisen perhettä.

Ovat tilanneet jo nyt lohta ja muutamaa muuta jouluaiheista ruokaa, joten täytyy mennä huomenna hankkimaan lisää.

Porukalla on hauskaa näin yöaikaan altaalla ja päädyinkin illan ja yön teemaksi joulun sijaan venetsialaiset, joka luonnollisesti tuttu aihe varsinkin veneilijä Tyttö2010Neitiselle.

Tuosta kinkusta, tai oikeastaan meidän tapauksessamme kahdesta kinkusta ja sen kuorrutuksesta.
Toinen muhii sähköuunissa ja toinen Thaimaalaisessa perinteisessä grillissä, siis siinä ns. massiivisessa "Ruukkugrillissämme" jonka kaltaista junttilassa myydään munan muotoisena.
Yksi rakas kertoi että ei osaa tehdä edes sinappia, joten hän lienee käyttävän lähikauppansa hyllyltä jotain, ellei nyt sitten osta koko kinkkua valmiina, tai ole kinkuttanut jo kuukausi sitten kuten Eedenin perhe.

Sinappi on yksi minun lempiaiheistani ja olen päätynyt perinteitä kunnioittaen käyttää tilkan konjakkia joukkoon.
Tämä tieto perintönä isältäni.

Hieman sama juttu näiden kalojen kanssa mm. loimutuksessa, minulla on suihkupullossa öljy-, mauste- ja konjakkisekoitus, jota silloin tällöin suihkautan lohen kylkeen aiheuttaen hieman liekehdintää.
Se on mukava ohjelmanumero, mutta myös aiheuttaa hyvän ja hieman tavallisuudesta poikkeavan aromin kalaan.

Fileistä ja hunajasta en viitsi tässä tämän enempää, koska se on rakkaille vieras ja vastenmielinen tapa.

Kaksikulttuurisen lapsiperheen pääartisti kertoi että heillä joulu on nou, eikä hänen Buddhalaiset läheisetkään tiedä juuri mitään joulusta, ei ole muovijoulukuusta eikä tule pukki.

Ei meilläkään ole muovijoulukuusta, mutta on joulukoristeita jonkin verran, eikä tule pukki, mutta moni herää ja varsinkin lapset aattoaamuna kun sängyn viereen on ilmestynyt paketteja joulupaperiin käärittynä.

Onkohan kovin turmiollista, että Thaimaalaiset Buddhalaiset saavat myös joululahjoja, sen riskin kyllä otamme, kun vastavuoroisesti isukki kieltää Korealaisilta lapsiltaan koko joulun.

Onko siis Tyttösen ylivertaiset Suomilapset ja Korealaiset lapsensa isukille eriarvoisessa asemassa, vai onko myös ylivertaiset jääneet paitsi tänä jouluna varakkaan atleetin joululahjoja hänen käyttäen vuositasolla sellaiset rapiat sata tonnia sisältäen ylivertaisille hankitut?

No Tyttö2010 on nyt saanut sbugena kinkeröidä kavereittensa kanssa puoli viikkoa, niin kun muut viettävät joulua, niin hän palaa Eedeniin elämään Buddhalaista elämäänsä Buddhalaisten läheistensä kanssa jouluna ilman joulua.

Purinami lienee sen verran syrjäseudulla että siellä vain tavarataloissa on joulukuusi ja myydään konvehteja, mutta ... เมนูคริสต์มาสเชียงใหม่ ... mahtaako tämä kaikki täällä Chiang Maissa olla vain kristityille turisteille?

Oireilurikasta joulua Rakkaille.

6

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Asiasta kolmanteen, yöt ovat nukkumista varten. Miksi vietät netissä vuorokaudet ympäriinsä.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🔞 ­­­N­­y­­m­­­f­o­­m­­­a­­­a­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      On kai se perinne sekin katsoa kun sian perse kuumenee uunissa.

    • Anonyymi

      Pikku-Pasanen kinkuttaa 04:27 thaimaan aikaa yöllä ja Iso-Pasanen jatkaa kinkkutarinoita Hua Hinin kuitilla tarinaa unohtaen olevansa eri henkilö Senssun kanssa ja Sianmaasta ei vaan tule kuvaa sitten millään mutta tarinaa tulee kuin Ruuneperi olisi saanut ADHD-kohtauksen syötyään liikaa natriumnitriittiä ja muita suoloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      118
      7498
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      74
      6331
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5214
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4535
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4236
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      227
      4111
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4005
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3908
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      57
      3045
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2566
    Aihe