Kun katsoo sotkamon kunnan pistämiä rahamääriä erinäisiin kohteisiin niin väkisellä tulee mieleen hyväveli järjestelmä..Sitten ei esim turinatuvalle annettu avustusta kun ei ole rahaa eikä mylskään sosiaalitoimisto anna ennalta ehkäisevää toimeentulo tuke kun ei ole rahaa..Mutta kyllä rahaa piisaa kaikkeen muuhun paskaan esim salmelan riippusillan valoihin,hiukan oravavalot,sitten tuo tienvieressä oleva valo tolppa hässäkkä ja ties mitä ihme projektia ja muuten hoetaan ettei ole rahaa...
Kunnassa on silakka liike
28
812
Vastaukset
- Anonyymi
Se on pesäpallopuolue ja kulttuuriinkin on rahaaa, mutta ei osaamista. näin kirjoittivat paikallisessa lehdessä.
- Anonyymi
Se johtuu siitä valopää akasta.
- Anonyymi
Löysää rahaa piisaa kun omistaa osuuden sähköyhtiöstä
- Anonyymi
Voisi se kunta nyt antaa, on ikävää jos turinan toiminta päättyy.
- Anonyymi
Kunta on antanut avustukset turinatupalle mutta se on valtjio joka ei anna ennään.
- Anonyymi
Sotkamon kunta käyttää eniten muihin kuntiin ja kaupunkeihin verrattuna rahaa...Täytyis kyllä löytyä tähän turinatuvallekkin rahaan.Vaan onko niin että vähempiosaisia Sotkamon kunta sorsii?Täytyy kuulua siihen kermaan
- Anonyymi
Kerrohan tälle fakta ja perusrelu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrohan tälle fakta ja perusrelu
Kämppä ottamassa selvää
- Anonyymi
Eiköhän tuvan vetäjä, entinen kunnanvaltuutettukin kuulu Kermaan. Kaikkein kastittomimmathan eivät siellä kulje.
- Anonyymi
Muistattehan kun äänestätte kunnallisvaaleissa seuraavankerran
- Anonyymi
Muistan ja muistakaa muutkin äänestää nykyisiä valtuutettuja jotka ei ole paikalle jämyhtyneitä vastarantalaisia. Nyt meillä on hyvät päättäjät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan ja muistakaa muutkin äänestää nykyisiä valtuutettuja jotka ei ole paikalle jämyhtyneitä vastarantalaisia. Nyt meillä on hyvät päättäjät.
Ai jaa tuo on aivan uutta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan ja muistakaa muutkin äänestää nykyisiä valtuutettuja jotka ei ole paikalle jämyhtyneitä vastarantalaisia. Nyt meillä on hyvät päättäjät.
Aika ja tilastokeskus näyttää.
- Anonyymi
Urpot ei tajua, että kunnanjohtaja kuuluu pesäpallo mafiaan.
- Anonyymi
Hän ei saisi vaikuttaa enää yksikantaisesti,vaan täytyisi ottaa kaikki huomioon.Laki olla kun politikolla että kun pääset pressaksi niin puoluekortti pois
- Anonyymi
Jugend
- Anonyymi
Kunnassa rakennetaan urakalla kaikkea. Rakennetaanko muissa kunnissa tai kaupungeissa yhtä tehokkaasti?Täytyis ajatella kun on huonotajat ja sitä tulee jatkumaan kauan
- Anonyymi
Kunnan ei pitäisi jakaa rahaa turinatuvan juorukerholle vaan kehittää oikeasti toimiva auttamiskanava.
- Anonyymi
Kunta voisi antaa tiloja ja ohjata palveluja noin tärkeään osaa,kun kunnanhistoriaan,jota iäkkäimmät ihmiset edustaa,jotka on rakentanu kuntaa panoksellaan..Hyvin ikäsyrjivää on toiminta jos näin räikeeati hyljätään toiminta,ohjaajia on palkkalistoilla ja kerskuttuja sähköyhtiörahoja,eiköhän vanhukset ole maksaneet sähkössä ym nuo säästöt,niin milloin muulloin niitä sitten käytetään kos ei tarvittaessa?
- Anonyymi
Kovasti myös miettinyt mistä saa rahaa tuo iloksi ry ja pelastakaa lapset.? Tosin onhan siellä yksi Marja kunta valtuustosta tekemässä avustus työtä niin varmaan kunnalta saavat vuokra rahat nyt missä ovat uusissa tiloissa jakamassa ilmaista roinaa köyhille.
- Anonyymi
Kunta voi järjestää tukiryhmätoimintaa sairastuneille ja siitä palautuville henkilöille.Voisi vaikka porrastella niitä eri ikäisistä ja sairauksista kooten .Sairauksia kun on monenlaisia ,halvaus,syöpä jne. Myös jumpat ja kuntosali toiminta olisi tervetullut.Tätä kaivataan Sotkamoon.Mritä kun on..
- Anonyymi
Taitaa nuo olla hyvinvointialueen hommia.
- Anonyymi
Ei mikään estä kunnan esimerkiksi kolmannen sektorin toimijoiden kanssa tällaista toimintaa harjoittamasta.
- Anonyymi
Toimintaa vaan käyntiin
- Anonyymi
Kunnalle ne valtionmyöntämät rahat ohjataan ja kunta jakaa ne erikohteisiin.Kaikenjärenmukasn..Erikseen niitä ei kohteisiin valtiolta makseta.
- Anonyymi
Kuntalaisten pääluvunmukaan myös maksetaan sosiaaliapurahaa valtiolta kuntiin.
- Anonyymi
Nykyään hyvinvointialueelle, ei kunnalle. Sitä ennen rahat meni sotelle.
- Anonyymi
Kunnanhallituksen seuraavan kokouksen esityslistan viranhaltiapäätökset sisältävä pdf-asiakirja ei avaudu. Tällaisia tiedostoja on ollut jo pidemmän aikaa. Onkohan tahallista. Eipähän pääse tyhmä kansa liikaa kärrylle, missä mennään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998