Tietoa

talvetuksesta...

Ostin keväällä kaksi jalokärhön ja kaksi alppikärhön tainta. Haluisin tietää selviytyvätkö kärhöt ulkona (vyöhyke 3) vai pitäisikö ne kantaa kellariin tms. Jos pitää viedä sisälle katkaistaanko kärhöt vai yritetäänkö ne irrottaa ehjinä tuistaan ja kantaa kokonaisina sisälle?

3

1879

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari

      pärjäävät ulkona. Jalokärhöille saattaa olla tarpeen peittäminen syksyllä. Sisälle en niitä repisi. Nimittäin repimään joutuu, jos ne kasvupaikaltaan irrottelee.

    • Jokke

      Viime keväänä sain toisella palstalla jalokärhön istutuksesta ja hoidosta Kaija-muorilta seuraavanlaiset ohjeet. Kärhöni (Clematis Jackmannii) menestyi näillä ohjeilla viime kesän aivan hienosti ja tulivat hyvin talven alta ja kasvattavat nyt kilvan uutta vartta. Siis Kaija-muori kertoi seuraavaa:
      Tässä oman clematikseni tarina: Istutin puolen metrin päähän talon seinästä ja niin syvälle että juuripaakun pinta jäi 10 cm maan alle. Juuripaakku pitää myös istuttaa vinoon.(kallellaan seinään päin.) Clematiksen juuristo ei siedä paahdetta, siksi suojaus.Tosin itselläni ei ole minkäänlaista varjostusta ja aurinko porottaa siihen kuumimman keskipäivän ajan. Clematiksen omat lehdet varjostavat juuristoa näköjään tarpeeksi. Lannoitteeksi annan keväällä tavallista rakeista puutarhan y-lannosta.Yksi lannoitus siis riittää. Näillä eväillä se on pärjännyt jo 8 vuotta ja voi todella hyvin. Tärkeää on että kun syksyn ensimmäiset pakkaset puraisevat sitä ja leikkaat sen alas, niin peität sen TODELLA HYVIN. Se on hyvin pakkasenarka. Itse laitan sen päälle karhuntaljat. Talon seinusta on tästäkin syystä oivallinen paikka clematikselle, koska talo hohkaa aina pikkasen lämpöä sille. Onnea kasvatukseen!

    • matkamuistot

      Toin viime kesänä Viron kuuluisalta kärhötarhalta jalokärhöjä. Istutusohjeena oli kaivaa n. 0,5 metrin syvyinen ja -levyinen kuoppa, jota piti parantaa mullalla. Laitoin vielä muoviputket paremman kastelun ja lannoituksen turvaamiseksi juuristolle. Syksyisin pitää päälle laittaa mullansekaista hiekkaa n. 30 cm päälle sekä vielä puun lehtiä tms. Liika lannoitus on haitaksi , sillä silloin talvenkestävyys heikkenee. Ihanteellisin paikka olisi seinusta. Itse laitoin kärhöt puutarhaan omenapuiden alle ja hyvin selvisivät 2.alueella. Peitteenä oli tosin vain havuja, sillä hiekkapeite unohtui jostain syystä. Pelkäsinkin, että nouseeko mitään tämän unohduksen jäljiltä, mutta onneksi on jo vihreää näkyvissä. Ohjeissa neuvotaan laittamaan juuriston suojaksi jotain (maanpeite)kasveja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2055
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      632
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe