Tietoa

talvetuksesta...

Ostin keväällä kaksi jalokärhön ja kaksi alppikärhön tainta. Haluisin tietää selviytyvätkö kärhöt ulkona (vyöhyke 3) vai pitäisikö ne kantaa kellariin tms. Jos pitää viedä sisälle katkaistaanko kärhöt vai yritetäänkö ne irrottaa ehjinä tuistaan ja kantaa kokonaisina sisälle?

3

1873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari

      pärjäävät ulkona. Jalokärhöille saattaa olla tarpeen peittäminen syksyllä. Sisälle en niitä repisi. Nimittäin repimään joutuu, jos ne kasvupaikaltaan irrottelee.

    • Jokke

      Viime keväänä sain toisella palstalla jalokärhön istutuksesta ja hoidosta Kaija-muorilta seuraavanlaiset ohjeet. Kärhöni (Clematis Jackmannii) menestyi näillä ohjeilla viime kesän aivan hienosti ja tulivat hyvin talven alta ja kasvattavat nyt kilvan uutta vartta. Siis Kaija-muori kertoi seuraavaa:
      Tässä oman clematikseni tarina: Istutin puolen metrin päähän talon seinästä ja niin syvälle että juuripaakun pinta jäi 10 cm maan alle. Juuripaakku pitää myös istuttaa vinoon.(kallellaan seinään päin.) Clematiksen juuristo ei siedä paahdetta, siksi suojaus.Tosin itselläni ei ole minkäänlaista varjostusta ja aurinko porottaa siihen kuumimman keskipäivän ajan. Clematiksen omat lehdet varjostavat juuristoa näköjään tarpeeksi. Lannoitteeksi annan keväällä tavallista rakeista puutarhan y-lannosta.Yksi lannoitus siis riittää. Näillä eväillä se on pärjännyt jo 8 vuotta ja voi todella hyvin. Tärkeää on että kun syksyn ensimmäiset pakkaset puraisevat sitä ja leikkaat sen alas, niin peität sen TODELLA HYVIN. Se on hyvin pakkasenarka. Itse laitan sen päälle karhuntaljat. Talon seinusta on tästäkin syystä oivallinen paikka clematikselle, koska talo hohkaa aina pikkasen lämpöä sille. Onnea kasvatukseen!

    • matkamuistot

      Toin viime kesänä Viron kuuluisalta kärhötarhalta jalokärhöjä. Istutusohjeena oli kaivaa n. 0,5 metrin syvyinen ja -levyinen kuoppa, jota piti parantaa mullalla. Laitoin vielä muoviputket paremman kastelun ja lannoituksen turvaamiseksi juuristolle. Syksyisin pitää päälle laittaa mullansekaista hiekkaa n. 30 cm päälle sekä vielä puun lehtiä tms. Liika lannoitus on haitaksi , sillä silloin talvenkestävyys heikkenee. Ihanteellisin paikka olisi seinusta. Itse laitoin kärhöt puutarhaan omenapuiden alle ja hyvin selvisivät 2.alueella. Peitteenä oli tosin vain havuja, sillä hiekkapeite unohtui jostain syystä. Pelkäsinkin, että nouseeko mitään tämän unohduksen jäljiltä, mutta onneksi on jo vihreää näkyvissä. Ohjeissa neuvotaan laittamaan juuriston suojaksi jotain (maanpeite)kasveja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      11
      1268
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1190
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      379
      1133
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      93
      793
    5. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      740
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      12
      731
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      690
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      672
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      670
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      222
      661
    Aihe