Millä täytteillä pitsa jouluna?

Anonyymi-ap

Vaasan perinneruoka jouluna on pitsa. Millä täytteillä sen syötte?

9

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pepperoni ja pipari.

    • Anonyymi

      Kinkku ja juusto. Ei muuta tarvita koskaan muutenkaan.

      • Anonyymi

        Kinkku ja riisipuuro. Ja Reinot jalassa hakemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kinkku ja riisipuuro. Ja Reinot jalassa hakemaan.

        Reinojen matka 1930-luvulta nykypäivään

        Reinoja ja Ainoja ei tarvitse suomalaiselle esitellä. Mutta tunnetko niiden historian? Kansallistossut ovat kulkeneet pitkän tien kylmien tupien lattioilta rokkarien keikkalavoille.

        Suomalaisten jalat piti saada lämpimiksi. Reino&aino-tarina alkoi Tampereella vuonna 1932, kun Suomen Gummitehdas alkoi valmistaa uudenlaisia sisäkenkiä. Tossuista tuli heti hitti, ja niitä valmistettiin seuraavina vuosikymmeninä miljoonia. Vuosituhannen vaihteessa tossujen myynti kuitenkin hiipui.

        Tossut vaihtoivat omistajaa, ja lieksalaisella kenkätehtaalla laitettiin hösseliksi. Suomalaiset innostuivat Reinoista uudelleen oikein kunnolla, ja sen jälkeen kauppa kävi kuin häkä. Reinoista tuli rysäyksellä katu-uskottavat. Rokkarit, urheilijat ja joka sortin tallaajat kulkivat niissä kaikkialla.

        Sitten tuli hiljainen kausi. Ehkä Reino-pareja oli kodeissa jo vieraidenkin tarpeisiin. Ehkä tossut vain kestivät ja kestivät. Vuonna 2019 valmistaja joutui haikein mielin hakeutumaan konkurssiin.

        Pelastamaan kansallisaarretta

        Ajatus ei meillä kauaa kytenyt. Halusimme ehdottomasti pelastaa kansallistossut ja nostaa ne taas arvoiseensa asemaan.

        Tuumasta toimeen! Finlaysonin omistajat ostivat koko reino&aino-liiketoiminnan itselleen. Mietimme, miten voisimme kunnioittaa tossujen pitkää historiaa niin, että rakastettu brändi pysyisi elinvoimaisena ja valmistuksen suhteen voisimme nukkua yömme reinoutuneesti.

        Ratkaisu löytyi Italiasta. Tossut kokoaa jatkossa perheyritys Calzaturificio Emanuela. Materiaalit tulevat myös Italiasta ja lähialueilta, missä ruutukangas valmistettiin jo aiemmin. Tossut suunnitellaan, markkinoidaan ja myydään edelleen Suomessa.

        Lähde: https://www.reino.fi/blogs/blogi/reinojen-matka-1930-luvulta-nykypaivaan


    • Anonyymi

      Hapansilakka

      • Anonyymi

        Tuo ruottalaisten herkku, ei innosta.


    • Anonyymi

      Tripla ananas. Tietenkin.

    • Anonyymi

      Koeta SEISKALEHDELLÄ!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 186
      4145
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      99
      3438
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2766
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      301
      2684
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2366
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      164
      2128
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2070
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1782
    9. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      8
      1611
    10. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      45
      1143
    Aihe