mulla todettiin alkava astma ja sen aiheuttamana hengitin lääkärin mukaan liikaa koko ajan. olo on ollu huono kuitenkin jo kuukauden ja käyttäny hoitavana lääkkeenä flixotide diskusta kohta pari viikkoo. Tuntuu vaan ahistavan koko ajan, eikä ilma kulje, sen takia joutuu haukkomaan ilmaa. Kuulemma ei oo hätää, mut olo on karmee koko ajan. Ja jos se johtuu ylihengityksestä, mistä apu. Ja mitenköhän pitkään täs joutuu vielä kärsimään.
ylihengitystä..
uupunut
31069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
otapa paperipussi ja hengittele siihen.
Niin ja hyperventilaatio on sama kuin yli/liikahengittäminen.
Pidät sitä pussia tiukasti suutasi vasten ja puhaltelet sinne pussiin, edestakaisin, eli hengittelet sitä samaa ilmaa edestakaisin.
Olisi ollut hyvä, jos lääkärisi sinut olisi lähettänyt fysioterapeutille oikean hengitystekniikan löytämiseksi ja ohjaamiseski.
On totta, että hyperventilaatio on todella kiusallinen vaiva, onneksi useimmiten harmiton. Kiusallinen ja ahdistava. Kyseessä on elimistön, autonomisen hermoston sympaattisen akselin ylikierroksilla käynnistä aiheutuva toiminnallinen häiriö.
Lääkärin on suhtauduttava hyperventilaatioon vakavasti ja asiallisesti. Flixotide ei tähän auta, usein astmaatikot ja etenkin allergiset nuoret kärsivät ko. vaivasta. Astman hoitoa ei sen sijaan pidä laiminlyödä. Avaavat astmalääkkeet, kuten Bricanyl/Ventoline jne ja pitkävaikutteiset avaavat, kuten Serevent/Seretide ja Oxis/Symbicort saattavat vain provoisoida ja kiihdyttää liikahengittelyä.
Joskus hyperventilatioon - ellei muut rentoutumiskonsitit (paperipussit, hihaan hengittely, lepo, rentoutuminen jne) auta - käytetään lyhyinä kuureina jotain rauhoittavaa lääkettä, joka sitten auttaa. Tai beetasalpaajaa. Nuo eivät ole kuitenkaan mitään ensisijaisia konsteja.
Luulen, että tästä Sinulla riittäisi lääkärin kanssa vielä puhetta. Älä lannistu, mutta älä pelästykään!
Joo kiitti vaan vinkeistä, kävin lääkärissä ja fysioterapeutilla ku paikat puutu täysin, oli pakko mennä ensiapuun.. hengitän siis ilmeisesti liikaa. No olo ei oo paljoo parempi.. täytyy vaa koittaa jaksaa. Määräsivät kortisonikuurin ja uudet allrgialääkkeet, nenäsumutteet yms.. ei vielä rauhoittavia tms. Hengitysrytmi on menny sekasin ja lääkäri uskoo et tilanne normalisoituu ku astma on hoidettu. Paperipussi ei tosiaan toimi ja hengitysrytmi pielessä koko ajan. Kiitos oikeesti vinkeistä ja hyvää & etenkin tervettä Kesää kaikille!!