sälekaihtimien asennus

itse vai palveluna

Kannattaako sälekaihtimet asennuttaa vai laittaa itse? Mieheni on kyllä aika näppärä eli on tehnyt rakennusprojektissamme paljon itse. Mutta miten paljon aikaa ja vaivaa sälekaihtimien asentaminen vaatii (ikkunoita 8)? Entä on eri valmistajilla paljon laatueroja?

10

22679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Golem

      Asentaminen on helppoa. Riippuu tietenkin ikkunasta että miten sälekaihtimet asennetaan. Meillä on tupla ikkunat eli sälekaihtimet asennettiin sinne väliin. Ruuveilla kiinni yläkarmiin kiinni.
      Sitten piti porata vinosti kaksi 8 mm reikää poralla karmista läpi johonka tulee itse "säätimet". Ensimmäiset kaihtimet kannattaa ammattilaisen hoitaa. Kun seuraa vierestä asennusta niin osaa sitten itse asentaa seuraavat.
      Valmistajilla on eroja. Halvimmat esim. 0,16 mm kaihtimet roikkuu keskeltä. Jos on leveät kaihtimet, jotka asennetaan esim. olohuoneeseen tai keittiöön. Meillä on 0,25 mm ja ne ovat tukevat eikä roiku.

    • itse asentanut

      Sälekaihtimet on helppo asentaa itse. Tärkeintä on reikien oikea porauskulma ja tietenkin oikeankokoinen poranterä. Porauskulma kannattaa katsoa tarkasti, sillä se vaikuttaa myös siihen kuinka jäykkää kaihtimia on myöhemmin käännellä. Asensin omat kaihtimemme itse, ensimmäisen ikkunan jälkeen siihen ei juurikaan aikaa kulunut. Usein kaihtimien mukana tulee myös asennusohjeet.

    • itse vai palveluna

      Kiitos tiedosta! Eiköhän meilläkin homma hoidu itse. Täytyypä kysellä valmistajilta paksuuksia. Meillä on kyllä ruutuikkunat ja kapeat välit, mutta kiva olisi silti löytää laadukkaat kaihtimet.

    • tai.

      Mielestäni ei kannata, vaikka se ei vaikeaa olekaan. Tilasin just perjantaina 15 kpl säleverhoja asennuksineen. Asennuksen hinta n. 70 € kaikkine matkakuluineen ja verhojen tuonteineen, ei mielestäni paha. Ja onhan niillä sitten takuu jos jotain sattuu..

    • nuukamuikkunen

      ...kaihdinten asennustyöstä saa vielä kotitalousvähennyksenkin...

      jos ikkunat alkaa huurtua kaihdinten asennuksen jälkeen (läpiviennit vuotaa) niin vastaatko asiasta itse vai vastaako se työmies joka ne asensi?

      • säle

        eipä verottajan alennus koske uudisrakentajaa!


      • kari789

        Jos asennus maksaa 70 €, niin siitä ei vielä saa kotitalousvähennystä, koska omavastuu KUSTANNUKSISTA on 167,67 €.


    • Sälekaihtimet
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1516
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1345
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1006
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      18
      997
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      811
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe