Kannattaako sälekaihtimet asennuttaa vai laittaa itse? Mieheni on kyllä aika näppärä eli on tehnyt rakennusprojektissamme paljon itse. Mutta miten paljon aikaa ja vaivaa sälekaihtimien asentaminen vaatii (ikkunoita 8)? Entä on eri valmistajilla paljon laatueroja?
sälekaihtimien asennus
10
23209
Vastaukset
- Golem
Asentaminen on helppoa. Riippuu tietenkin ikkunasta että miten sälekaihtimet asennetaan. Meillä on tupla ikkunat eli sälekaihtimet asennettiin sinne väliin. Ruuveilla kiinni yläkarmiin kiinni.
Sitten piti porata vinosti kaksi 8 mm reikää poralla karmista läpi johonka tulee itse "säätimet". Ensimmäiset kaihtimet kannattaa ammattilaisen hoitaa. Kun seuraa vierestä asennusta niin osaa sitten itse asentaa seuraavat.
Valmistajilla on eroja. Halvimmat esim. 0,16 mm kaihtimet roikkuu keskeltä. Jos on leveät kaihtimet, jotka asennetaan esim. olohuoneeseen tai keittiöön. Meillä on 0,25 mm ja ne ovat tukevat eikä roiku. - itse asentanut
Sälekaihtimet on helppo asentaa itse. Tärkeintä on reikien oikea porauskulma ja tietenkin oikeankokoinen poranterä. Porauskulma kannattaa katsoa tarkasti, sillä se vaikuttaa myös siihen kuinka jäykkää kaihtimia on myöhemmin käännellä. Asensin omat kaihtimemme itse, ensimmäisen ikkunan jälkeen siihen ei juurikaan aikaa kulunut. Usein kaihtimien mukana tulee myös asennusohjeet.
- itse vai palveluna
Kiitos tiedosta! Eiköhän meilläkin homma hoidu itse. Täytyypä kysellä valmistajilta paksuuksia. Meillä on kyllä ruutuikkunat ja kapeat välit, mutta kiva olisi silti löytää laadukkaat kaihtimet.
- tai.
Mielestäni ei kannata, vaikka se ei vaikeaa olekaan. Tilasin just perjantaina 15 kpl säleverhoja asennuksineen. Asennuksen hinta n. 70 € kaikkine matkakuluineen ja verhojen tuonteineen, ei mielestäni paha. Ja onhan niillä sitten takuu jos jotain sattuu..
- nuukamuikkunen
...kaihdinten asennustyöstä saa vielä kotitalousvähennyksenkin...
jos ikkunat alkaa huurtua kaihdinten asennuksen jälkeen (läpiviennit vuotaa) niin vastaatko asiasta itse vai vastaako se työmies joka ne asensi?- säle
eipä verottajan alennus koske uudisrakentajaa!
- kari789
Jos asennus maksaa 70 €, niin siitä ei vielä saa kotitalousvähennystä, koska omavastuu KUSTANNUKSISTA on 167,67 €.
- Sälekaihtimet
Täältä löytyy pätevät asennusohjeet http://www.verhomatto.fi/verhopalvelu/asennusohjeet
- Anonyymi
Mikäli tarvitset apua sälekaihtimien asennuksen kanssa tai haluat vertailla tarkemmat hinnat? https://www.kodinplaza.fi/ avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707