Valaisinrasian outo johdotus?!

Anonyymi-ap

Pojalle aloin asentamaan uutta kattovalaisinta, ja todella ällistyin kun näin katossa olevan johdotukset. Talomme siis vuonna 2010 valmistunut.
Rasiaan tulee siis kaksi johtokimppua eri suunnista, joissa siis molemmissa ne normaalit 3 johtoa, eli siniset, ruskeat, ja keltavihreät.
Selittäkää tyhmälle että miksi ruskeat on yhdistetty rasiassa liittimellä, molemmat siniset tulee rasian valopistokkeeseen, ja keltavihreä pistokkeen päähän. Toinen keltavihreä on katkaistu poikki rasiassa, eikä yhdistä siis mihinkään.

15

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän keviä oikeasti tarvita mihinkään!

      • Anonyymi

        Rane on kytkenyt ohjeen mukaan, väri väriin ja loput kannen alle.
        Liekö ollut kattorasiassa tarkoitus jatkaa ryhmäjohtoa ja haaroittaa ottaa jatkoliittimistä vasi, ru ja kevi valaisimelle.
        Kun ei tiedä toisenpään kytkentöjä, mutta joko asentaja oli Rane tai tuli perjantai ja Alko oli menossa kiinni.
        Värit ovat kuitenkin väärin.


      • Anonyymi

        Kebi sama kuin nolla elikä genen tähipste
        Asiantuntija


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🔞 ­­N­y­m­­f­­o­­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18182724U

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Sähkötyöt eivät ole kyselyikäisten hupia...

    • Anonyymi

      Sähkötyöt eivät ole kyselyikäisten hupia paitsi täällä Suomi24:llä

    • Anonyymi

      Sinun kuvaus tilanteesta jättää vähän mietittävää, mutta todennäköisesti missä kevi on poikki, on valokytkin. Kytkimeltä palaava sininen tuo sähkön valaisimen ruskeaan ja toisesta suunnasta tuleva sininen on valaisimen oikea nolla. Kannattaa tietää mitä tekee, kun kytkee. Kuvauksen perusteella joutuu vähän arvailemaan mistä on kyse.

      • Anonyymi

        En irroitellut johtoja rasiasta, jouduin vaan irroittamaan rasian suojakannen, että sain valaisimen paremmin asennettua. Itse liitin jäi rasiaan kiinni, mihin sain valaisimen pistokkeen kiinni siis. Ihmettelin vaan kun siihen rasian liittimeen tuli siis kaksi sinistä, ja kevi. Miksi näin sitten on näin uudessa talossa tehty?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En irroitellut johtoja rasiasta, jouduin vaan irroittamaan rasian suojakannen, että sain valaisimen paremmin asennettua. Itse liitin jäi rasiaan kiinni, mihin sain valaisimen pistokkeen kiinni siis. Ihmettelin vaan kun siihen rasian liittimeen tuli siis kaksi sinistä, ja kevi. Miksi näin sitten on näin uudessa talossa tehty?

        Sinun käyttämät termit on vähän omanlaisia eikä mitään mitä sähköpuolella yleensä käytetään. Helpompi olisi kuvasta tulkita mitä tarkoitat. Tarkoitatko siis, että saman liittimen alla oli kaksi sinistä ja kevi? Sitä ei pitäisi tapahtua.


      • Anonyymi

        Aika vaikea olisi sähkärin tehdä vain sellaisia kytkentöjä jotka jokainen umpimaallikko tajuaisi.


    • Anonyymi

      Eihän tuossa ole mitää erikoista jos omaa vähän päättelykykyä sähköstä.
      Asentaja ei vaan ole tiennyt tehdä sitä selkokielisenä umpimaallikkoa varten.

    • Anonyymi

      Iso lukaali vaatii johto hässäkkää, itäsiivestä on pitkä matka.

    • Anonyymi

      Eihän se valain toimi jos siihen tulee vaan kaksi simistä jotka ketjutettu

      • Anonyymi

        Miksi ketjuttaisit ne siniset samaan liittimeen?


    • Anonyymi

      Niinhän ne sähköt ylensä ketjutetaan jatkettva jihtimet aina saman littimeen

      Asiantuntija

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      103
      10644
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      150
      8894
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6107
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      83
      5097
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      66
      4374
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      72
      4055
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3739
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      10
      3433
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      72
      3005
    Aihe