Valaisinrasian outo johdotus?!

Anonyymi-ap

Pojalle aloin asentamaan uutta kattovalaisinta, ja todella ällistyin kun näin katossa olevan johdotukset. Talomme siis vuonna 2010 valmistunut.
Rasiaan tulee siis kaksi johtokimppua eri suunnista, joissa siis molemmissa ne normaalit 3 johtoa, eli siniset, ruskeat, ja keltavihreät.
Selittäkää tyhmälle että miksi ruskeat on yhdistetty rasiassa liittimellä, molemmat siniset tulee rasian valopistokkeeseen, ja keltavihreä pistokkeen päähän. Toinen keltavihreä on katkaistu poikki rasiassa, eikä yhdistä siis mihinkään.

15

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän keviä oikeasti tarvita mihinkään!

      • Anonyymi

        Rane on kytkenyt ohjeen mukaan, väri väriin ja loput kannen alle.
        Liekö ollut kattorasiassa tarkoitus jatkaa ryhmäjohtoa ja haaroittaa ottaa jatkoliittimistä vasi, ru ja kevi valaisimelle.
        Kun ei tiedä toisenpään kytkentöjä, mutta joko asentaja oli Rane tai tuli perjantai ja Alko oli menossa kiinni.
        Värit ovat kuitenkin väärin.


      • Anonyymi

        Kebi sama kuin nolla elikä genen tähipste
        Asiantuntija


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🔞 ­­N­y­m­­f­­o­­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18182724U

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Sähkötyöt eivät ole kyselyikäisten hupia...

    • Anonyymi

      Sähkötyöt eivät ole kyselyikäisten hupia paitsi täällä Suomi24:llä

    • Anonyymi

      Sinun kuvaus tilanteesta jättää vähän mietittävää, mutta todennäköisesti missä kevi on poikki, on valokytkin. Kytkimeltä palaava sininen tuo sähkön valaisimen ruskeaan ja toisesta suunnasta tuleva sininen on valaisimen oikea nolla. Kannattaa tietää mitä tekee, kun kytkee. Kuvauksen perusteella joutuu vähän arvailemaan mistä on kyse.

      • Anonyymi

        En irroitellut johtoja rasiasta, jouduin vaan irroittamaan rasian suojakannen, että sain valaisimen paremmin asennettua. Itse liitin jäi rasiaan kiinni, mihin sain valaisimen pistokkeen kiinni siis. Ihmettelin vaan kun siihen rasian liittimeen tuli siis kaksi sinistä, ja kevi. Miksi näin sitten on näin uudessa talossa tehty?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En irroitellut johtoja rasiasta, jouduin vaan irroittamaan rasian suojakannen, että sain valaisimen paremmin asennettua. Itse liitin jäi rasiaan kiinni, mihin sain valaisimen pistokkeen kiinni siis. Ihmettelin vaan kun siihen rasian liittimeen tuli siis kaksi sinistä, ja kevi. Miksi näin sitten on näin uudessa talossa tehty?

        Sinun käyttämät termit on vähän omanlaisia eikä mitään mitä sähköpuolella yleensä käytetään. Helpompi olisi kuvasta tulkita mitä tarkoitat. Tarkoitatko siis, että saman liittimen alla oli kaksi sinistä ja kevi? Sitä ei pitäisi tapahtua.


      • Anonyymi

        Aika vaikea olisi sähkärin tehdä vain sellaisia kytkentöjä jotka jokainen umpimaallikko tajuaisi.


    • Anonyymi

      Eihän tuossa ole mitää erikoista jos omaa vähän päättelykykyä sähköstä.
      Asentaja ei vaan ole tiennyt tehdä sitä selkokielisenä umpimaallikkoa varten.

    • Anonyymi

      Iso lukaali vaatii johto hässäkkää, itäsiivestä on pitkä matka.

    • Anonyymi

      Eihän se valain toimi jos siihen tulee vaan kaksi simistä jotka ketjutettu

      • Anonyymi

        Miksi ketjuttaisit ne siniset samaan liittimeen?


    • Anonyymi

      Niinhän ne sähköt ylensä ketjutetaan jatkettva jihtimet aina saman littimeen

      Asiantuntija

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      2072
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1196
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1185
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      993
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      239
      975
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      904
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      776
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      83
      774
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      709
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      43
      670
    Aihe