Tuli mieleen miten Savonlinna on kuihtunut vain viimeisten 6 v aikana.
Mitä kaikkea täältä on loppunutkaan:
- Lidl Laitaatsilta
- Abc Laitaatsilta
- Hernemäen Neste
- Asko
- Tukkuliike Cittarin vierestä
- Polkupyöräliike Askon vieressä
- Kauppalinna kaikkinen myymälöineen
- Tv-huolto Talvisalonkadulta
- Koneveturi ei lopettanut, mutta muutti ja supisti valikoimaansa
- Laakeri ja varaosa
- Pasofixkin taisi kadota linja-autoasemalta
- Linnan sähkö
-
Nyt loppui tietokoneaika, jatkuu joskus. Saa kyllä muutkin jatkaa.
Mitä kaikkea täältä on loppunutkaan:
- Lidl Laitaatsilta
- Abc Laitaatsilta
- Hernemäen Neste
- Asko
- Tukkuliike Cittarin vierestä
- Polkupyöräliike Askon vieressä
- Kauppalinna kaikkinen myymälöineen
- Tv-huolto Talvisalonkadulta
- Koneveturi ei lopettanut, mutta muutti ja supisti valikoimaansa
- Laakeri ja varaosa
- Pasofixkin taisi kadota linja-autoasemalta
- Linnan sähkö
-
Nyt loppui tietokoneaika, jatkuu joskus. Saa kyllä muutkin jatkaa.
Vastaukset 103
Vanhimmat
-H&M
-Jack&Jones( en muista milloin lopetti?)
-Eurokangas lopettaa kohta myös
Onhan näitä…
Kaurosen rautakauppa
Kaurosen rautakaupan loppumisesta on todellakin jo monen monen monen monta vuotta!
Kahvila Alku… ja lie joku muukin kahvila…
Tuo ei ollut mikään yllätys.alusta alkaen nähtävissä,että kahvila ei tule olemaan pitkäikäinen.
Mertalan R kioski, kallislahden teboilin ravintola, polkupyörä putiikki cittarin yläkerrasta....
Viiskulman ravintola ja burgeri kioski
Yritysmaailmassa mikään muu ei ole varmaa kuin muutos. Kaikki yritykset eivät kykene muuttumaan ympäristön mukana.
Taisi Savonlinnassa olla aikoinaan useampi kalastusliikekin, mutta kun isot marketit alkoivat ottamaan kalastusvälineet valikoimiinsa, niin pienet erikoisliikkeet lopettivat yksi toisensa jälkeen. Sama kodinkoneliikkeissä, varaosaliikkeissä ylipäätään erikoisliikkeissä. Savonlinnan talousalue alkaa olemaa erikoiskaupalle liian pieni.
Patakrouvi, Nätkin R-kioski, Mertalan R-kioski, Mertsi Pub, pääposti, Jessica K
Donna’si Miljoonatalosta
Minä Haluan Donna Kaupaan Takaisin Savonlinaan Miljoonataloon Avaukseen Tänä Vuonna 2024 Alkaen Miksi Lopetti Donna Kauppa Savonlinnasta Palata Takaisin Keskustaan
Pidetään huolta ja pystyssä linja-autoaseman vieressä toimivasta kodinkoneliikkeestä!
Ostan kaikki mahdolliset sähköiset vempaimet kyseisestä Veikon koneesta, että Savonlinnassa säilyisi edes yksi palveleva kodinkoneliike.
👍 messissä olen minäkin - Savonlinnan puolesta.
Veikon Koneessa ymmärretään hinnoittelu. Tarkistat hinnan netistä, niin todennäköisesti saat sen paikallisesta myymälästä samaan hintaan.
Just ostettiin sieltä jääkaappi-pakastin.
Minä arvostan Veikon koneen palvelussa paljon myös sitä, että jos ei kaupasta jotakin tarvekalua löydy, niin kauppias tarkastaa, miten nopeasti voisi puuttuvan tuotteen tilata ostettavaksi.
T: 😊 tyytyväinen asiakas
Samoin! Jos ei ole eivät nuku vaan hommaavat jostakin. Hyvä firma. Kannattaa suosia ettei katyoa sekin.
Punkaharjun mies ei kiinnostunut kuin myymään omia omasta varastosta. Noutaja tuli...
Sama homma ainokaisen palvelevan kenkäkaupan säilymisestä Savonlinnassa.
Myös Matin Montussa saa asiantuntevaa ja ystävällistä palvelua, joten vapaa-ajan kengät käyn tsekkaamassa sieltä.
Matin Montussakin on tilattu tarvittavat kengät, joten en ole tarvinnut lähteä muualta edes etsimään.
Savonlinna seudun ihmiset päättävät omilla teoillaan, säilyykö Savonlinnassa palvelevat yritykset ja liikkeet vai eivät.
Askarteluliike Miljoonatalosta, lelukauppa Satamakadulta, Viiskulman kirpputori ja joku autokoulu tai kaksikin tais loppua.
Kauppatorilta grilli ja Sokoksen nurkilta Erosen kalakauppa mitä kaipaan eniten.
Luontaistuoteliike sekä eläinkauppa linja-autoasemalta ja matkahuolto baareineen.
Cittarin yläkerrasta Lokki baari/ravintola.
Vanhalta asemalta kahvila.
Muoto ja Mari myymälä.
Maatalouskauppa Lantman.
En jaksa enää eli seuraavat voi jatkaa
"Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä."
Kyllä näin on.
Olen yhtä monta kertaa ehdottanut Koivukulmaa ja aina se on poistettu.
Koivukulma
Onko tuossa yhdyssanassa jotain sellaista, että se poistetaan saman tien?
Ei ole ihan uusimpia poistuneita eli täälläkin on monia jotka ei edes tiedä mikä on koivukulma
Sokoksen kahvila, hajuvesiosasto Sokokselta, muutama kello- ja kultaliike, Tamino-yökerho.
Kukas se jaksaa muistella, miten monet noiden lopettaiden liikepaikat ovat yhä tyhjillään ja ränsistyneinä?
Yksi syy lopettamisiin ovat korkeat vuokrat liiketiloissa.
Ahneet omistajat, useat saaneet ko tilan perintönä, haluavat max tuoton kituvassa kaupungissa. Kaikki kärsii.
Esim "Miljoonatalossa" ei ole asukkailla vastiketta ollenkaan! Maksattavat kaikki liiketilojen vuokralaisilla.
Se on sitä Sln "ME" henkeä...
Mahtasko ne firmat olla olemassa vaikka vuokra olisi ollut 0,00€/kk...
"Esim "Miljoonatalossa" ei ole asukkailla vastiketta ollenkaan! Maksattavat kaikki liiketilojen vuokralaisilla.
Se on sitä Sln "ME" henkeä..."
Onko vuokralaiset pakotettu olemaan "Miljoonatalon " vuokralaisina?
Aika tyytyväisen kauan esim, Olutravintola on siinä viihtynyt.
Hyvä kysymys. Savonlinna on piruparka mesta missä hyviä kysymyksiä kannattaisi kysyä paljon enemmänkin.
Jos näin, niin onpahan edes yksi hyvä taloyhtiö Savonlinnassakin.
Hyvä ihme. Jos omistaisit liikehuoneiston jostain taloyhtiöstä, niin antaisitko sen ilmaiseksi jonkun yrityksen käyttöön? No et antaisi.
Sama homma, jos taloyhtiö omistaa liikehuoneistot. Luonnollisesti niiden vuokratuotto käytetään taloyhtiön eli osakkeenomistajien hyväksi.
Kyllä mie netissä antaisin toisen omaisuutta ilmaiseksi.
Ei varmaan kukaan ilmaiseksi ole vaatinutkaan, mutta Savonlinnassa on ostovoimaan nähden liikehuoneistojen vuokrqt liian suuria.
Kaikki ei ole vuokrista kiinni!
Yrittäjän oma ammattitaito yrittämiseen, tilannetaju, sekä liiketoimintojen laajuus ja määrä on sellaisia asioitan jotka vaikuttaa miten pitkään firma posottaa!
Nykyään ei ole enää kannattavaa pyörittää firmaa niin että firmalla on vain yksi toimiala! Tästä syystä esim kahvilat ovat heikossa asemassa Savonlinnassa jos niillä ei tosiaan ole muuta liiketoimintaa kuin vain se kahvin ja pullan myynti, pitopalvelu sekä jonkun kokoustilan vuokraus.
Siihen kylkeen olisi vielä hyvä saada jotakin muuta mihin yrittäjän ammattitaito riittää josta tulisi liikevaihtoa vuositasolla edes vähän!
Liian kallis kaukolämpö heijastuu yhtiövastikkeisiin ja vuokraan.
Vuokrasta taas menee 30% pääomaveroa joten ei liiketilan omistaja voi ilmaiseksi tilaa antaa.
Jos kaukolämpö ja verotus olisi edullisempi niin kai omistajat voisi antaa edullisemmin? ...ja Olavinkadulla ei olisi niin paljon tyhjiä liiketiloja
Hotelli Punkaharju
Itäpuolelta hävisi lukkoliike siitä Mertalan ässän takaa, Pekkosen Neste lounaspaikkoineen, lvi-liike ja lopulta myös rakennukset.
Ainonkadulta iso autoliike ja sen jälkeen paikalla ollut veneliikekin muutti. Jonkin aikaa siinäkin oli lvi-liike, joka meni konkkaan.
Eikös siinä Tuotteen portilla ollut joku työkalukauppakin, vuosikymmenet toiminut Summasen automaalaamo lopetti, Lounasravintola Lypsyniemi, S-Toyota kauppa, joka muutti Mertalaan ja lopettaa kohta kokonaan, vai joko lopetti?
Vauhti-Vaunu Mertajärventiellä, lounaspaikka Karjalantiellä jne... Loputon määrä ja loppua ei näy.
Ja Makkosen baari.....
Maksavat / kuluttavat asiakkaat lie kadonneet kun palvelut poistuu , Noooooo tuota on tapahtunut täällä muuallakin samaan tahtiin , että samassa venees ollaaan .
Lopettaneet yritykset on isossa kaavassa katsottuna melkein kaikki sellaisia jotka olivat yhden päätoimialan/toimialan varassa, esim juuri kahvilat lantmänen myös sekä taisi olla myös laakeri ja varaosa!
Muutamalla kyllä oli muitakin ongelmia kuin vain tuo mutta silti!
Nykyään se ei ole enää kannattavaa rakentaa liiketoimintaa yhden tikun varaan! Se on nähty monta kertaa
Niin, isot jyrää kaiken. Laakeri ja Varaosan tappoi Motonet. Isot Prismat ja Marketit ovat tappaneet kaikki entisajan pienet kaupat, Manun Elintarviketta lukuun ottamatta, Manu se vaan jaksaa vaikka taitaa olla jo yli 70.
Isot liikeketjut ovat tappaneet jo suurimman osan pienemmistä erikoisliikkeistäkin, koska niiden valikoimiin kuuluu myös tuotteet, joita sai aiemmin vain erikoisliikkeistä.
Lantmännen Agron mahtoi tappaa Itä-Savon maaseudun hiljeneminen ja ehkä myös huonosti suunniteltu liiketoiminnan laajennus.
Juurikin tämä, en ymmärrä miten voi yrittäjällä olla muumit niin pahasti laaksosta kadonnut, kuin mitä maatalouskaupalla oli!
Juvan toimipisteen avasivat siitä syystä että tulisi jatkumoa toimintaan ja että saisi tulosta enemmän.
kauppiaalla ja toimarilla ei kummallakaan tainnut käydä päässä että kuolevaa tai tappiollista liiketoimintaa ei kannata laajentaa noin vaan ja äkkipikaisesti, maataloudella ei mennyt koronan takia kauhean hyvin!
Olisi kannattanut laajentaa johonkin muuhun! Tuosta tuli pikkaisen selityksenmakua kun itä savossa sanoivat että lantmänen ei jatkanut vaan sopparia!
"Manun Elintarviketta lukuun ottamatta, Manu se vaan jaksaa vaikka taitaa olla jo yli 70."
Manu pärjää loistavasti, kun ns. edunvalvontatoimisto järjestää asiakkaita.
Mitä enemmän on julkisista varoista yritystä tuettu, sitä heikompaa on ollut osaaminen ja tuottavuus, sekä sitä todennäköisimmin toiminta on päättynyt konkurssiin.
Nykyään ajatellaan jo yritystä perustettaessa todennäköisesti kohta tulevaa konkurssia ja siitä saatavaa omaa henkilökohtaista hyötyä. Yritysten elinkaaret jäävät aina vain lyhyemmiksi ja lyhyemmiksi.
Hyvästä konkurssista saatetaan olla ylpeitä. Ennen kaikenlaisia konkursseja hävettiin.
No joku kshvilayrittäjähän skoolasi samppanjaa lehden sivulla konkurssin myötä eli lienee onnistunut konkurssi.
Varmaan ne kenelle jäi velat maksamatta eivät skoolaile.
Todella mauton juttu kuvineen Itä-savossa.terve menoa vaan sinne länsi-suomeen.
Tänne Savolinnaanhan se jäi.
Kerimäen keskustan kapakka, se kirkon viereinen, oli Huutokaupat sivulla Konkka pakkomyynnissä voudilla.
Ei ole kirkossakaan tungosta. Saati kapakassa.
Se kapakka myydään tasaiseen tahtiin parin vuoden välein kannattamattomana
Laittakaa ihmeessä linkkiä näihin teidän tietoihin:)
Eli tämä kerimäen bussiaseman vanha "rudi" on nyt sulkenut ovensa -ko?
Metsä museonki ovet kiinni jo toista vuotta. Mitenhän lie menee
Konkkaa pukkaa
Nettisivu kertoo:
Lusto on suljettu näyttelyuudistuksen vuoksi. Uusi ydinnäyttely Metsäsuhteiden maa avautuu yleisölle toukokuussa 2024.
Onko Vietnamilaisten ruokala Kirkkolahden vieras satamassa auki?
Entä Olavinlinnan vieressä wanhassa puuhökkelissä oleva?
Entä Kerigolfin ravintola?
Kaikki on kanttu vei.
Autoehoste.
Häh. Onko Autoehoste mennyt nurin tai muuten lopettanut? Tämä oli tosi yllätys.
Kannattaa tarkastaa lommoluurin sivuilta.
Ei vielä, mutta loppuu Elokuussa.
"Savonlinnan kaupunki on irtisanonut Savonlinnan Varparannalla sijaitsevan kartanohostelli Anna Catharinan vuokrasopimuksen. Anna Catharina valittiin viime vuonna Suomen parhaaksi hostelliksi Suomen hostellijärjestön kilpailussa. Syrjäinen hostelli päihitti äänestyksessä isoissa kaupungeissa sijaitsevat kilpailijansa.
Asia ei tullut hostellin vuonna 2018 perustaneille Marianna Kaarnirannalle ja Markku Holopaiselle yllätyksenä, mutta silti tavallaan tuli.
– Asianlaita tuotiin meille esille jo syksyllä, mutta toki toivoimme viimeiseen saakka, että asiassa tulisi jonkinlainen muutos, kertoo Kaarniranta.
Kaarnirannan mukaan suojeltu kiinteistö on joutunut kaupungin säästölistalle, koska hostelliyritykseltä peritty vuokra ei kata kiinteistön kaikkia kuluja. Vuokrasopimusta tehtäessä tämä on kaupungin taholta hyväksytty, sillä asia on kirjattu pöytäkirjoihin.
Kiinteistöä on tarjottu yrittäjille ostettavaksi. Kaarnirannan mukaan he ovat pyöritelleet asiaa, mutta todenneet, että kiinteistössä on paljon korjausvelkaa."
Linkki myynti-ilmoitukseen:
https://huutokaupat.com/4605367/entinen-vanhainkoti-varparannalla
"Kiinteistöä on tarjottu yrittäjille ostettavaksi. Kaarnirannan mukaan he ovat pyöritelleet asiaa, mutta todenneet, että kiinteistössä on paljon korjausvelkaa."
Korjausvelkaa?
Eikös sitä eräs nimeltä mainitsematon yhdistys korjannut vajaa 20 vuotta?
https://www.puruvesi.net/paikalliset/4082773
Tämä yhdistys toimisi vieläkin, jos sitä olisi johtanut joku pienenpiirin ulkopuolinen henkilö.
Korjausvelka tarkoittaa rakennuksessa tai rakennuskannassa olevaa korjausvajetta. Korjausvelkaa syntyy, kun ennakoivan kunnossapidon sijaan tehdään vain välttämättömiä, kiireellisiä hätäkorjauksia.
Antaisivat ilmaiseksi olla kun pitävät hyvää huolta!
Jos jää seisomaan rappeutuu käyttökelvottomaksi...
PS. Saimi ostaa?
Myynti-ilmoituksesta kopioitua:
"Rakennuskokonaisuus vuokrataan tarkoituksenmukaisella vuokratonttialueella ja vuokra sovitaan erikseen".
Siis pakkohan tontin vuokra on olla tiedossa jo ennen tarjouksen tekemistä. Kuten myös tietää, mikä on se tarkoituksenmukainen vuokratonttialue.
Kuulostaa omituiselta...
Onko se entinen "Villa Hattu"?
...taisi olla Kvilla Nuttu... mikäli muistan oikein.
Mikähän botti-robottia taas vaivaa? Olen jo pari kertaa kokeillut kirjoittaa, että se oli aiemmin Willanuttu. Vaan ei onnistu, viesti katoaa saman tien.
"Kiinteistöä on tarjottu yrittäjille ostettavaksi. Kaarnirannan mukaan he ovat pyöritelleet asiaa, mutta todenneet, että kiinteistössä on paljon korjausvelkaa."
Yritys on saanut alhaisen vuokran kautta ns. piilotukea kunnalta.
Kyllä tuolla tavalla yrittäminen on helpompaa kuin markkinahintaisella vuokralla.
Jaa, että huonokuntoisesta rakennuksesta pitäisi maksaa jotain kuvitteellista "markkinahintaa". Autokoulustako sait talouskoulutuksesi?
Vuokraustoiminta on yritystoimintaa ja jos yritys ei tee voittoa, niin mitä sitten käy.
Jos Savonlinnan kaupunki ei saa vuokratuloja sen vertaa, että pystyy pitämään vuokrattua kohdetta kunnossa, niin silloin toiminta on tappiollista.
Se on todella hyvä syy lopettaa tappiollinen toimita, irtisanoa vuokrasopimus ja laittaa pirtti kylmilleen.
Sitä jo rempattiin kovasti Nutun aikaan. Sitten Nuttu teki konkan.
Nyt jätetään lahomaan... Sln tyypillistä tyhmyyttä!
Näin tulee käymään, jälleen yksi yritys lopettaa ja rakennukset jäävät tyhjilleen.
Pidetään vuosi-pari peruslämmöt päällä ja todetaan, että tulee liian kalliiksi. Sen jälkeen kylmilleen jätetyt rakennukset ovatkin pian purkukuntoisia. Vaan kun purkamiseenkaan ei löydy rahaa, niin lahoavat ja hajoavat niille sijoilleen.
Hyvää vain se, että sijaitsevat kaukana keskustasta ja ovat lähes näkymättömissä.
Mielestäni outoa, että tämänkin kiinteistön tulevaisuudesta ja yritystoiminnan jatkumisesta on päättämässä samoja henkilöitä, jotka istuvat Osuuskauppa Suur-Savon hallintoneuvostossa,,tai ovat jollain tavoin kytköksissä S-ryhmään.
Yhdistyksen konkurssiin saattaminen vaatii taitoa.
"Mielestäni outoa, että tämänkin kiinteistön tulevaisuudesta ja yritystoiminnan jatkumisesta on päättämässä samoja henkilöitä, jotka istuvat Osuuskauppa Suur-Savon hallintoneuvostossa,,tai ovat jollain tavoin kytköksissä S-ryhmään."
Osuit naulankantaan!
Sain vastauksen ihmettelyyni.... Wanha S - Mafiahan siellä oli taas takana!
Kuitenkin joka nurkalla olevat kauneus-, kynsi-, ja ripsistudiot porskuttavat. Mikähän siinäkin on. Monella työssäkäyvälläkään e ole varaa moisiin palveluihin saatika työttömillä.
Tiesitkö, että on kuulemma köyhän oikeus värjätä ja maalautttaa itseään vaikka lapsilisärahoilla.
Aika usein nuoret lapsiperheet elää tukien varassa, mutta silti rahaa riittää ripsienlaittoon.
En yleistä tätä, mutta sen verran on kokemusta jotta näin uskallan sanoa.
Tatuoinnit kuuluu myös tähän sarjaan.
No, lapsilisärahat ei ole korvamerkittyjä ja vanhemmat voivat laillisesti käyttää ne ihan mihin haluavat.
Ehkä olisi parempi, jos lapsilisät maksettaisiinkin kuponkeina, joita voisi käyttää vain esim. vuokraan, ruokaan ja vaatteisiin?
Jotenkin turha aihe edes kirjoitella, kun kukaan ei tälle mitään voi.
Listatkaa myös tasapuolisuuden nimissä Savonlinnassa aloittaneet tai aloittavat puulaakit. Turha se on itsesäälissä kieriskellä. Eteenpäin on mentävä, vaikka niin mukavaa olisikin synkkistellä oikein olan takaa - vai mitä?
En tiedä yhtään aloittanutta, joka olisi toiminnassa vielä parin vuoden päästä. Toinen toisensa jälkeen loppettaa ja loppua ei näy.
Eteenpäin olisi mentävä, mutta tällä menolla ei päästä. Se ei ole synkistelyä vaan totuus.
Tää varmaan poistetaan, mutta jatkumona noihin miljooniin kynsi- ja ripsihoitoloihin joku varmaan kohta perustaa pyllykarvojen permanenttausliikkeen. Tai mistäs sitä tietää jos työkkäri pakottaa yrittäjäksi kun muuta työtä ei löydy.
🤣🤣🤣👍
Ja tulisilla kähertimillä poltetaan persaukset niin, että kohta on liike konkassa. Työkkäriin voip sitten sanoa, että kyllähän minä yritin, mutta...
Työkkäri ei voi pakottaa ketään yrittäjäksi.
Lopettaneissa yrityksissä kai ainakin lisäksi haislahessa jokin kahvi baari. Siinä veneputiikin yhteydessä.
En tiedä, että onko siihen muuta bisnestä saatu samaan rakennukseen.
Koneveturi muuttaa lähemmäksi keskustaa, kertoo Pravda. 1 vuosi ja veturi on historiaa, Pravda.
Varma konkurssi tulossa.
Ei ollut rahaa edes liiketilansa vuokraan.
Huvitti tuo "siirto keskustaan".
Ovatko Sln asiakkaat liian laiskoja tulemaan 500metriä enemmän?
Heikinpohja ole lähelläkään keskustaa.
Siirtyi tietääkseni kassakriisin vuoksi syrjään, kun ei ollut rahaa liiketilansa vuokraan.
Jatkaako "Veturi" nimellä? Oli aika tyhmää ottaa sellainen nimi kun myy lumilinkoja ja mopoja...
.
"Veturi" oli ihan ok nimi silloin, kun yritys aloitti toimintansa vanhoilla veturitalleilla. Vai muuttiko nimeään, eikös se ollut Ikosen liike aiemmin?
Omituiselta tuntuu muutto paikkaan, joka on kutakuinkin piiloissa. Muualla asuva mökkiläinen sinne tuskin eksyy. Katselin, ettei veturilla ole edes nettisivuja???
Eiköhän omistajille ole jo täysin selvää, että kohta noutaja tulee ja tämä muutto liittyy siihen?
Ja vielä poliitikot kehtaa kettuilla kun yhteiskunta ei saa rahaa
Hävetä ne ei kyllä osaa työnsä tuloksia.
"Eiköhän omistajille ole jo täysin selvää, että kohta noutaja tulee ja tämä muutto liittyy siihen?"
Miks niin negatiivisia ennustuksia?
Antaa miehen yrittää.
Niin miksi ennustaa itsestäänselvyyksiä. Kaikki pienet erikoisliikkeet lopettavat toimintansa kannattamattomina, suurin osa on jo lopettanut. Lounaspaikkojen ja kesäravintoloiden lisäksi jää vain muutamia partureita, kampaamoja, kynsistudioita ja hautaustoimistoja.
Autokaupoissakin on käsillä ennen näkemätön myllerrys. Uusien autojen kaupatkin katoavat lopullisesti ja siihen ei mene kauaa. Paras tai pahin esimerkki S-ryhmän autokauppasekoilu. Täysin käsittämätöntä amatöörien sekoilua, jonka julmetut kustannukset haudattiin kaikessa hiljaisuudessa. Asiakasomistajat tajuavat tuskin koskaan...
Miksi mönkijöiden, lumilinkojen, ruohonleikkureiden, 2-pyöräisten, pienkoneiden, kalastus- ja metsästystarvikkeiden, veneiden, perämoottorien, kodinkoneiden, elektroniikan jne. kivijalkakaupat olisivat jotenkin eri asemassa?
House of Olaf.
Ei kuulemma enää ostella tilille tukusta.
Ei hyvältä näytä.
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/olaf-brewing-oy/27303896/taloustiedot
House of Olaf konkurssissa viimeistään tulevan kesän jälkeen. Kaupungin surkeimmalla paikalla ravintola/yökerho. Ei paljoa päätä pakota.
Normaalia markkinataloutta, sanoisi Sarasvuo.
Tukkukin muuten loppui jo elokuussa
Laitetaanko ihan oma aloitus näistä hiljakkoin kaatuneista yrityksistä -jonne ei tule muuta kuin listauksia yrityksistä?
Ja keskustelut asiasta vaikka tänne?
Pitäisi Vilkon Samaa Mieltä Sama K-Market Hovikulma Muutetaan Takaisin K-Market Koivukulmaksi Entiseen Nimeen Lopetti Koivukulman Ruokakauppa Hovikulman Tiloista Saada Takaisin Koivukulma -k-market Hovikulma Muutetaan Koivukulma Kaupaksi Viiskulmaan
PITÄISI HOVIKULMAN RUOKAKAUPPA SÄILYTÄÄ ENTISELLÄ NIMELLÄ KOIVUKULMAN RUOKAKAUPPANA
Pitäisi Hovikulman Talo Purkaa Ja Laittaa Siihen Eväsbaari Joka Purettiin Joskus 70-80 Paikkeilla. Myös Tuokkolan Baari Halutaan Takaisin Ja Konewerstas Muuttaiksi Pois. Suurahuoneen Kellariin Disko Takaisin ja Villen Unionin Baari Myös.
Moniosa Vaihtaa Letkut Ja Tarvikkeet Pullaan Ja Kahviin Laittaa Siihen Kaasupullon Joka Pyörii Puuiloon