Asuntojen hinnat kymmenkertaistuneet inflaation myötä, Hei haloo! Useat asumukset on itse kyhätty hartipankilla markka-aikana/halvalla ja nyt pyydetään miljoona+ euroa. Yli 30-vuoden takaisin maksuaika huippuliksalla. Taitaa olla hieman ilmaa hinnoissa, ei inflaatiota?
Inflaation myötä asuntojen hintojen kumuloituminen
Anonyymi-ap
2280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
>>Taitaa olla hieman ilmaa hinnoissa, ei inflaatiota?
Alat aavistella oikeita asioita . Olenhan kertonut teille useaan otteeseen, että euro on suomen taloushistorian suurin puhallus: markasta euro hinnoissa, palkat kuudesosassa !
Kun kapitalistisen systeemin 2000-luvun ensimmäinen massiivisempi järjestelmä-romahdus koitti v. 2008, revittiin keskuspankit apuun, rahan tuottajiksi !
Valtamediat sepittivät asiat sopulille, mokulle ja kuspiälle niin että nyt taisteltiinkin DEFLAATIOTA vastaan. Kukaan ei puhunut inflaatiosta, vaikka höttörahaa "nollakorko"-jallituksella pankeista pumppaamalla juuri ASUNTOJEN HINNAT saatiin "taivaisiin". Siis tasoile, joista mokutkaan eivät selviä, kuspiästä puhumattakaan.
Valtamedia ja kusiaiset olivat hiljaa, olihan asuntokusetus kusiaisille suorastaan tuottoisaa puuhaa !!!!!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!#comment-125179587
Eli HUOMAA, kusiaisten valtamediassa ja oikeisto-ylessä käytiin siis vain "taistelua deflaatiota vastaan", peräti 15 vuotta jona aikana asuntojen hinnat karkasivat taivaisiin mutta tämä kehitys ei kusiaisten huulilla ollutkaan mitään "inflaatiota" !!!!
Vaan puhdasta kusetusta !
Tästä katalasta vedätyksestä teitä vain varoittelin, jonkun mukaan jopa liikaa
T. haans.sea
Moni rakentaja joutui -90 luvulla myymään rakemtamansa talon nolla voitolla, mieti palkkakehitys 30v aikana ja vaatimustaso sen jälkeen uudemmille taloille. Ei oo mikän kultakaivos ollu talorakennus ainakaan laiskojen lakkoilevien kommareiden kanssa, ja tunnut kuuluvsn niihin.