LIHAVUUDEN TUOTTAMAT SAIRAUDET

Lhavuus on suomalaisten suurin ongelma,Painoa monilla lapsena jo liikaa,SEURAAMUKSIA nuoruusiän diabetes lisääntyy ja hoitamattomana lisää jalka silmä ongelmia, Painonousu lisää liikkumattomuutta, Seuraa kolestroli ja verenpaine taudit,rasvamaksaa. Lonkka ja polvivaivoja. Koronaan sairastuminen lisää pitkittyneitä oireita liikalihaville. KAIKKI NÄMÄ LISÄÄVÄT TYÖSSÄJAKSAMISEN ONGELMIA, sairauslomien lisääntymistä jotka tuovat työpaikoille ongelmia, lomasijaisten saanti vaikeaa, EN USKO että eläkkeelle jäävien pystyvän tekemään töitä näihin nostettujen eläkkeiden tasolle. PÄINVASTOIN TULEE VAIN HUONONTUMAAN TILANNE SAIRASTAVUUS LISÄÄNTYY TÄMÄN MUKAVUUDEN JA PIKARUOKAKULTTUURIN MYÖTÄ SEKÄ VELTTOILUN TAKIA.
2176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Miksi sä huudat?

Äänestä

Lihavuus eli ylipaino. Hiljaisesta tulehduksesta on puhuttu nyt kohta 30 vuotta. Pohjois-Karjala projekti oli selvä suunta vähentää suolaa ja tupakointia, jotka on todettu terveydelle haitallisiksi. Rasvan käyttö oli vain Ancel Keysin kikka keskittyä johonkin yksittäiseen tekijään ja saada sitä tutkimuksen perusta 7 maan tutkimukselle. Katsokaa sivut mitä AK jätti huomioimatta.

https://huslab.fi/ohjekirja/8022.html
C-reaktiivinen proteiini, herkkä, seerumista
8022 S -hs-CRP
Viitearvot
Vastasyntyneet alle 0.26 mg/l
Lapset, 8 vrk - 17 v 0.06 - 3 mg/l
Miehet, alkaen 18 v 0.05 - 2.5 mg/l
Naiset, alkaen 18 v 0.05 - 3 mg/l
Indikaatiot
Piilevän tulehduksen diagnosointi ja seuranta. Aterotromboosin ja sepelvaltimotaudin riskin arviointi.
Tulkinta
Jo lievästikin koholla olevan seerumin tai plasman CRP-pitoisuuden on osoitettu liittyvän lisääntyneeseen aterotromboosin ja sepelvaltimotaudin riskiin, joka on kolesteroli-, HDL-Kol- ja LDL-Kol-pitoisuuksista riippumaton. On esitetty, että paikallinen, lievä krooninen tulehdus voi vaurioittaa verisuonten endoteelia ja aiheuttaa paikallisia verihyytymiä. Tämäntapaisten muutosten on esitetty liittyvän ateroskleroosin kehittymiseen. CRP- pitoisuus on herkkä tulehduksen mittari. Oman tutkimuksemme mukaan CRP-pitoisuuden mediaaniarvo on terveillä naisilla 0,6 mg/l ja miehillä 0,45 mg/l. Sepelvaltimotaudin, aivovaltimotapahtumien ja perifeerisen valtimotaudin suhteellinen riski on tutkimusten mukaan pieni, kun CRP-arvo on alle 1,0 mg/l, keskitasoa CRP-arvoilla 1,0 - 3,0 mg/l ja suuri CRP-arvon ylittäessä 3,0 mg/l.
Aspiriini- ja statiini-hoidoista hyötyvät selvimmin potilaat, joiden CRP ylittää 3 mg/l. Statiinihoidon on osoitettu alentavan koholla olevaa CRP-arvoa. CRP-pitoisuus voi olla koholla myös diabeetikoilla ja metabolista oireyhtymää sairastavilla. Em. löydösten syy-yhteys ateroskleroosiin on vielä avoin. Hampaiden tukikudoksen tulehdus (parodontiitti) nostaa myös CRP-arvoa. Sukupuolihormonien käyttö voi jonkin verran nostaa CRP-tasoa. CRP-pitoisuuden ollessa koholla on uusintamääritys suositeltava 3 - 6 viikon kuluttua.

https://huslab.fi/ohjekirja/8022.html
C-reaktiivinen proteiini, herkkä, seerumista
8022 S -hs-CRP

Indikaatiot
Piilevän tulehduksen diagnosointi ja seuranta. Aterotromboosin ja sepelvaltimotaudin riskin arviointi.

Tuo kertoo että tulehdus on se perussyy! Miten saadaan tulehdustekijät alas?

Kun kehoon kertyy rasvaa sitä sanotaan toksiseksi rasvaksi ja kehon ylimäärä rasvaa saadaan poistumaan jättämällä nopeat hiilihydraatit pois eli sokerit ja jalostetut hiilihydraatit. Hiilihydraattien glukogeminen indeksi ja kuorma ovat sokereita suurempia kun perussokeri on 100 niin hieno vehnäjauho on 120.
Onko helpompaa keinoa kuin edellä mainittu, mutta se edellyttää hiukan vaivaa katsoa mitä kitaansa pistää. Autoilija katsoo ettei työnnä huonointa öljyä moottoriinsa. Kannattaako verisuoniin ja sydämeen työntää kaikkea töhkää. Asia vaatii kehittyäkseen vuosista kymmeniin ennen kuin ongelmat ilmenevät.
Epäterveellisimpiä rasvoja ovat moneen kertaan kuumennetut ranskalaisten ja munkkien sekä viinereiden että makkaroiden sekä jalostettujen lihatuotteiden, ne huomaa mausta, mutta se äklö rasvan maku on helppo peittää suolalla ja ketsupilla, mausteilla sekä sokereilla.
Näin toimien minulta tippui paino kuin itsestään 10kg 1,5 vuodessa, liian nopea lasku ei ole hyväksi kun se rasittaa sisäelimiä. Paasto on väärä keino, jolla saada elimistä säästötilaan. Tavallinen säännöllinen ruokailu huomioiden annoskoot on helpoin keino painon pudotukseen. Jos on suhteellisuuden taju on mennyt annosten suuruudesta silloin on vaikeuksissa.
Kun elimistön paino indeksi nousee kaikkien sairaustyyppien todennäköisyys kasvaa. Jos et huolehdi painosi hallinnasta olet arpajaisissa jossa pääpalkintona on Diebetes II, uniapnea, ja noin 30-50 eri sairausvaihtoehtoa. Onko toivomuksia? Olisiko suosikkisi Diabetes II jonka seurauksena voit voit päätyä sokeaksi tai ainakin huonosti näkeväksi tai raajojen poistoja. Katso Pentti Mustajoen kolumni

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lhavuus on suomalaisten suurin ongelma,Painoa monilla lapsena jo liikaa,SEURAAMUKSIA nuoruusiän diabetes lisääntyy ja hoitamattomana lisää jalka silmä ongelmia, Painonousu lisää liikkumattomuutta, Seuraa kolestroli ja verenpaine taudit,rasvamaksaa. Lonkka ja polvivaivoja. Koronaan sairastuminen lisää pitkittyneitä oireita liikalihaville. KAIKKI NÄMÄ LISÄÄVÄT TYÖSSÄJAKSAMISEN ONGELMIA, sairauslomien lisääntymistä jotka tuovat työpaikoille ongelmia, lomasijaisten saanti vaikeaa, EN USKO että eläkkeelle jäävien pystyvän tekemään töitä näihin nostettujen eläkkeiden tasolle. PÄINVASTOIN TULEE VAIN HUONONTUMAAN TILANNE SAIRASTAVUUS LISÄÄNTYY TÄMÄN MUKAVUUDEN JA PIKARUOKAKULTTUURIN MYÖTÄ SEKÄ VELTTOILUN TAKIA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu