Miltäs se teidän asuminen maistuu

Se on hyvä kun noin mitättömällä summalla selviää kuukautta kohti eikä kaikkia muita elämisen kuluja ole tuohon vielä laskettu mukaan. Halpaa siis on, joten eipä ihme että tässä maassa asuu onnellisin kansa ja erityisesti onnelliset lieksalaiset!
-Asuminen saa suomalaisten mielestä maksaa 791 euroa kuukaudessa – asumis- ja energiakuluihin meni keskimäärin 1 000 euroa
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/43a23b23-7784-4f9b-baa0-87f69aca3ad2?ref=ampparit:3855&_gl=1*32kwkq*_ga*MTUyOTQyNzY5OC4xNzAzNTc2OTYw*_ga_3L539PMN3X*MTcwMzc3MzY0Mi4yMy4wLjE3MDM3NzM2NDIuMC4wLjA.
7325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minun asumiskuluni jäävät alle sadan euron/kk. Ostin kauan sitten muutaman kymmenen hehtaarin maatilan ja sain samalla vanhan puulämmitteisen torpan. Istutin pellot männyllä ja kuuselle. 2018 möin maan, mutta sovittiin, että saan asua mökissä loppuikäni. Samalla sain oikeuden ottaa toisarvoista puuta polttopuuksi entisestä metsästäni.
Sähköä kuluu vain valoihin (LED) ja joskus ruoanlaittoon. Suihkussa käyn talvella 2-3 kertaa viikossa, kesällä lämmittelen pihasaunaa ja peseydyn purossa melkein joka päivä. Keskimääräinen sähkölasku on alle 20 euroa/kk.
Koulutus riittäisi kunnalliseen virkaan, mutta en ole ollut palkkatyössä vuosikymmeniin, enkä mene.
Polttopuuta tulee paljon ja sitä myyn joskus vähän toisillekin. Perunaa, porkkanaa, lanttua, mansikkaa ym. kasvaa kesällä reilusti yli oman tarpeen ja kalaa nousee tuolta järvestä joskus liikaakin. Niille on ottajansa ja niitä vaihdan muihin elintarvikkeisiin.
Marja tai sienimetsään en enää mene, koska siellä on punkki.
Minimaalisista tuloista huolimatta rahaa on tilillä enemmän kuin koskaan tulen tarvitsemaan. Taidanpa olla aika ekoimmeinen ja kauppamiehen painajainen.

Äänestä
  • Onnittelen ekoimmeistä.

    Äänestä

  • Se on hyvä se kun oot löytäny hyvät olot elämääs ja kaikkee on vähintää riittävästi omiks tarpeiks. Siitä sopii olla kiitollinen ja onnitella ihteesä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Se on hyvä se kun oot löytäny hyvät olot elämääs ja kaikkee on vähintää riittävästi omiks tarpeiks. Siitä sopii olla kiitollinen ja onnitella ihteesä.

    Sinkkutalouksia on Suomessa jo yli 40% väestöstä. Ja mitä parhain mahdollisuus tehdä elämästä omannäköinen, vapaus elää kuin tahtoo on onnellisuuden perusta.

    Äänestä

  • "Koulutus riittäisi kunnalliseen virkaan, mutta en ole ollut palkkatyössä vuosikymmeniin, enkä mene."

    Laadukas elämä löytynyt aivan muualta, kuin palkkatyöstä. Nostan hattua.

    Äänestä

Tammikuun menot sähkölasku 82€,ruoka ja pesuaineet vakio 250€,velaton oma talo.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Se on hyvä kun noin mitättömällä summalla selviää kuukautta kohti eikä kaikkia muita elämisen kuluja ole tuohon vielä laskettu mukaan. Halpaa siis on, joten eipä ihme että tässä maassa asuu onnellisin kansa ja erityisesti onnelliset lieksalaiset!
-Asuminen saa suomalaisten mielestä maksaa 791 euroa kuukaudessa – asumis- ja energiakuluihin meni keskimäärin 1 000 euroa
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/43a23b23-7784-4f9b-baa0-87f69aca3ad2?ref=ampparit:3855&_gl=1*32kwkq*_ga*MTUyOTQyNzY5OC4xNzAzNTc2OTYw*_ga_3L539PMN3X*MTcwMzc3MzY0Mi4yMy4wLjE3MDM3NzM2NDIuMC4wLjA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu