Koulukiusattu kuoli Rautavaaralla

Anonyymi-ap

En haluaisi olla negatiivinen ja tuoda negatiivisia juttuja esiin, mutta luin kirjaa jossa kerrotaan entisistä ajoista. Siinä eräs Rautavaaralla kyläkoulussa ollut kertoi, miten pojat heitti tytön menemään portaita alas. Jäi epäselväksi, oliko niin, että ulkona olevia jäisiä portaita pitkin, tai sitten vedetty käsistä portaita alas jotenkin. Ei siinä koulussa varmaan ollut kahta kerrosta ja sisällä rappusia, en tiedä.
Kotoa tyttö vietiin sairaalaan, jossa kuoli noin viikon päästä. Jotkut sanoivat, että munuaiset oli irronneet ja siksi ei voinut elää enää.
Tämä oli 1960-luvulla, ellei 50-luvulla.

Surullista. Tietenkin tämä olisi voinut tapahtua missä tahansa muuallakin kuin Rautavaaralla. Ja on vastaavaa toimintaa ollut jokaisessa koulussa maan joka kolkassa. Luultavasti ei ole ainoa tapaus, jossa uhri on kuollut, niistä vain emme tiedä sinä etkä minä. Ja onhan joissakin kouluissa kuollut monta oppilasta samana päivänä. Ei varmaan niille pojillekaan ollut oikein kiva, kun heistä tuli tappajia puolivahingossa.

8

1070

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuuluu siellä 1700-luvulla tapetun venäläisiäkin Isonvihan aikoihin.

      Oikeasti, mikä järki koko aloituksessa oikein on?

    • Anonyymi

      Kirjana Unto Uneksijan Kootut kuvitelmat.

      • Anonyymi

        suoraan painotuoreena Urjalan kirjapainosta.


    • Anonyymi

      Niin ei siitä kukaan ilahdu jos kuulee, että tällaista sattunut omassa kunnassa. Vaikka siitä on kymmeniä vuosia. Eiköhän silti joka kunnassa ole sattunut traagisia juttuja aikojen saatossa.

    • Anonyymi

      Kyllä on kokemusta koulukiusaamisesta
      Yläluostasta oli yks hullu, joka teki yläasteesta helvettiä, löi nyrkillä varoittamatta takaraivoon ainakin kerran päivässä . Tavattiin muutama vuosi tämän jälkeen isommalla kirkonkylällä ja silloin osat vaihtuivat. Olin treenannut voimaa silloin usean vuoden ajan ja oli varmaan kaverilla nenukki kipeä pitkän aikaa viimeisen kohtaamisen jälkeen. Eikä tullut enää koskaan ryppyilemään.

      • Anonyymi

        Vieläkö on tuomiota paljon jäljellä...?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vieläkö on tuomiota paljon jäljellä...?

        Varmaan nilkki ymmärsi mitä oli aiemmin tullut tehtyä, eikä nostanut syytettä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2502
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1732
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      678
      1137
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1032
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      946
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      809
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      94
      776
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      756
    Aihe