Onko itään päin sijoittuva rantamökkitontti huono?

Anonyymi-ap

Kaikissa ilmansuuntia käsittelevissä mökin ostoartikkeleissa painotetaan ilmansuuntien merkitystä mökkiä ostettaessa. Kuulema isokin vaikutus mökin hintaan ja siten myös jälleenmyyntiarvoon. Länteen katsova rantatontti on kallein, eteläkin vielä hyvä näiden artikkeleiden mukaan. Pohjoiseen katsovalle tontille ei aurinko paista paljoa ja itä sitten näiden välistä. Olen pohtinut, että tarjoaisin tutun Saimaan rantamökistä kunhän kerran mainitsi että voisi laittaa myyntiin kun ei kunto oikein salli enää mökkeilyä jotta ehtisinostaa sen ennenkuin menee julkiseen myyntiin, mutta mietin tuota kun kyseinen rantatontti katsoo itäänpäin rannasta. Aamuaurinkoa tarjolla, mutta iltaa kohti ja jo päivällä aurinko väistyy rannasta. Mitä ongelmia tuo aiheuttaa? Ainakin itselle tulee mieleen paitsi se jälleenmyynnin arvostus, myös tietysti ikävämpää uiskennella ja viettää aikaa rannassa jos aurinkoa ei ole ja toisaalta iskevätkö itikat kovemmin kun varjoisaa?

11

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin itärajan läheisyys vaikuttaa ja itärajan tuolla puolen oleva mökki on kutakuinkin arvoton.

      • Anonyymi

        Aloittaja tarkoittanee länsirannalla olevaa tonttia, josta maisema avautuuu itäänpäin. Itikoita voit parhaiten torjua poistamalla pusikot ja pitämällä tontin avoimena, että tuuli pääsee puhaltamaan.
        Minusta sillä ilmansuunnalla ei ole väliä, mutta tämä on vain minun kantani. Herään aamulla yleensä kuudelta, viimeistään. Joskus jopa ennen viittä. Arvatkaa vain miten huikea on kesäsuomi aamuviideltä, kun aurinko nousee metsän takaa ja valaisee maiseman. Vielä upeampi kokemus, kun yöllä on satanut, ilma on aavistuksen utuinen ja aamuaurinko heijastuu miljoonista vesipisaroista. Ei sitä voi oikein sanoin kuvailla.
        Ei silloin ole väliä kummalla rannalla olet.


    • Anonyymi

      Päivä loppuu aiemmin. Itse iltavirkkuna kaipaosin ilta-aurinkoa ja pidempää päivää kun aamu-auringon aika menee nukkuessa.

      • Anonyymi

        Mukavampi uiskennella auringossa. Länsiranta paras, mutta kyllä itärantakin voi olla ok, jos pystyy kaatamaan puita rannasta niin, etteivät varjosta.


    • Anonyymi

      Rantatontti on yliarvostettu. Varsinkin jonkun selän vieressä kun kylmä tuuli puhaltaa niin ettei pihassa voi olla ilman takkia kuin kerran kesässä.
      Ellei ole intohimoinen kalamies, venemies tai saunamies niin ei kannata.
      Ja saunamiehellekin palju tulee halvemmaksi.

      • Anonyymi

        Ja kuka oikeasti ui luonnonvesissä? Se mökkiuiminen on semmosta pulikointia.


      • Anonyymi

        Suurin osa mökkeilijöistä on innokkaita kalamiehiä, venemiehiä tai saunamiehiä.

        Meillä on kaksi mökkiä. Toinen kuivanmaan mökki ja toinen saarimökki. Täällä saarimökillä ollaan nyttenkin, vaikka toisen pihaan olisi päässyt autolla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurin osa mökkeilijöistä on innokkaita kalamiehiä, venemiehiä tai saunamiehiä.

        Meillä on kaksi mökkiä. Toinen kuivanmaan mökki ja toinen saarimökki. Täällä saarimökillä ollaan nyttenkin, vaikka toisen pihaan olisi päässyt autolla

        Ei kiinnosta kalat eikä veneet. Joskus olisi kiva mennä saunasta uimaan mutta ei se niin tärkeää ole. Metsämökki on ihan kiva ja pääsee autolla pihaan myrskylläkin.


    • Anonyymi

      Minun möksällä rantaviiva on kaakko-etelä-lounas suunnassa, koska niemitontti. Järven muut tontit on itään päin ja kun olen vuosien mittaan seurannut, niin ainakin keväällä eron huomaa, meillä suurelta osin lumetonta ja aurinko paistaa järven yli tontille pitkään vaikka onkin vaikka matalalla. Länsirannan puolella ollaan vielä lumisessa maastossa toppatakeissa, kun niemessä pärjää teepaidalla. Ero toki tasoittuu nopeasti. Rannat on suomalaisilla järvillä monesti melko kaltevia, jolloin itärannan tonteilla aurinko laskee rinteen taakse kesälläkin melko aikaisin, vaikka puita kaatelisikin. Mutta tontteja ja makuja on erilaisia. Ja kalliimmilla paikoilla hintaero voi olla merkittävä. Onhan tuo etelään päin oleva niemi kesällä melko kuumakin paikka. Varjopuita ja paikkoja pitää ajatuksella miettiä. Mökin kannalta pitkästä auringonpaisteesta on kuivatus- ja lämmityshyötyä.

      • Anonyymi

        Itään aukeava mökkitontti on varjoisa paitsi aamulla. Länsitontilla aurinko paistaa iltaan asti. Yleensä ihmiset preferoivat jälkimmäistä, mutta poikkeuksiakin on kuten iäkkäät vanhukset joille varjossa olo mielekkäämpää eikä ehkä enää uida niin jne


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      199
      2248
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      831
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe