Syökö Turja Lehtonen perheenne pöydästä?

AY-JOHTAJIEN palkkakuningas on Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto, jonka kuukausipalkka on 16 800 euroa ja lisäksi hänellä on autoetu. Viime vuonna hänelle kertyi Varman hallituksen jäsenyydestä 25 400 euron lisätulot.

Lisäksi Aalto toimii vakuutus­yhtiö Turvan hallituksen puheen­johtajana, josta maksetaan 18 000 euron palkkiot vuodessa ja päälle vielä 700 euron kokous­palkkiot. Aalto saa myös Avoimen työttömyys­kassan hallituksen puheen­johtajana 7 500 euron vuosipalkkion.
Palkansaajajärjestöissä suurituloisimmassa päässä on Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto, jonka ansiotulot olivat 280 000 euroa. Aallolla oli kovempi palkka kuin keskusjärjestö SAK:n johtajalla Jarkko Elorannalla. Teollisuusliitto on SAK:n jäsenliitto.
372099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Johtajalla on johtajan palkka.

Äänestä

Kommunisti punikit.Isomahaiset ay pomot.

Äänestä

Voi hitto sentään mitkä ansiot, eipä ihme jos lakkoon ajetaan porukkaa on oma lehmä ojassa näillä ay pomoilla.

Äänestä

Jälkiruokaa ei perheessämme ole ollut vuosiin sillä niillä rahoilla lihavat ay pomot rikastuvat mutta olemme kuitenkin hoikka perhe ja ylpeitä sosialisteja.

Äänestä

Vajaalla tonnilla vuodessa molemmat perheemme päät tätä Turkkaa elättävät. YTK jäsenyys maksaisi vain sata euroa vuodessa eli pari sataa perheellemme. Eiköhän tämä muutu vielä ennen tammikuuta ja säästetään se 1500 euroa muuhun käyttöön.

Äänestä
  • Kannattaa vaihtaa!

    Äänestä

  • Senkin voi vähentää verotuksessa, muiden palkansaajien maksettavaksi.
    Sitten tulee se päivä kun tulee pipiä työsuhde- ja palkanmaksussa työnantajan taholta ja pitäisi soittaa apua Ytk:sta...

    Äänestä

Turja voisi lahjoittaa puolet syömästään ruoasta köyhille

Äänestä
  • Turja painaa enää 140 kiloa, kun on laihtunut 40 kiloa.

    Äänestä

Turja ei syö meillä jatkossa liityin Loimaan kassaan.

Äänestä
  • Oletko aivan varma??

    Äänestä

Ei syö, enkä kadehdi hänen tulojaan yhtään.

Äänestä

Rahvaan ja ylipäätään palkansaajien etujen puolustajat ovat ehdottomasti palkkansa ansainneet.

Äänestä
  • Todellakin. Kaikki muuta mieltä olevat eivät tiedä työnteosta mitään.

    Äänestä

Purra ja Orpo syö meidän pöydästä. Siinä ne on oikein työväen puolueet.

Äänestä

Työmarkkinajärjestöjen johtajista kovimmat tulot tienasi vuonna 2022 työnantajajärjestön, EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Hänen tulonsa olivat noin 400.000 euroa.

Äänestä

SAK:laisten liittojen lakkojen seuraukset ovat hallitsemattomassa tilassa. Teollisuus ilmoittaa ajavansa alas yhä useampia tehtaita, palkanmaksut työntekijöille katkaistaan, rahalliset vahingot yhtiöille ja kansantaloudelle tulevat olemaan mittavia

Äänestä
  • Ja kaikki orpon ja ek syytä.

    Äänestä

On sillä Turjalla hurja palkka ja kyllä raskas työ vaatii hurjat huvit.

Äänestä

Tajusivatko hänen vanhempansa, että pojasta tulee ukon turjake.

Äänestä

Ay- liikkeiden ansiosta työntekijöille on neuvoteltu kaikki nykyiset edut. Liittojen ja lakkoilun mollaajat ovat työnantajan edustajia. Kokoomus ja näköjään myös persut masinoi tätä työntekijöiden etujen alasajoa.

Äänestä
  • Näissä nettimollaajissa on paljon myös itsenäistä elämää aloittelevia nuoria sekä sairaseläkeläisiäkin, joilla on päivät pitkät aikaa tällaista harrastaa.

    Äänestä

Purra vie pienituloisilta lapsiperheiltä leivän ja tekee yli 10 000 uutta lapsiköyhää.
Purran sakset leikkaa lapsilta niin Suomessa kun Gazassa

Äänestä
  • Purran pikkuperseet miesoletetut spermaturvat syö myös veronmaksajien pöydästä.

    Äänestä

Lakot lisäävät inflaatiota eli Turja ja Riku syövät teidän pöydästä.

Äänestä
  • Ei syö edelleenkään, usko jo…

    Äänestä

Paska Ay liike.Perseestä koko toiminta .

Äänestä

Ay-liike tuo lisää leipää pienituloisten perheiden pöytään. Samoin he estävät Purran porukan leikkauksista pienituloisten leivästä. Purra nauttisi jos pienituloiset olisivat leipäjonoissa, näin todettiin Hurstinkin leipäjonossa.

Äänestä

Purra haluaa pitempiä leipäjonoja.

Äänestä

Mitäs nyt kun leipäjonot pitenevät nopeasti, varsinki yksinhuoltajien osuus kasvaa nopeasti?
Tähän saakka niiden syy on ollut puna-vihreän hallituksen?

Äänestä
  • Työllisetkin tulevat tarvitsemaan leipäjonoa enenevissä määrin. Työlliset, joilla ei ole varaa mihinkään.

    Äänestä

Loimaan kassa ainoa oikea ratkaisu ja jää rahaa itselle enemmän joka kuukausi, hah hah haaa!!!...

Äänestä
  • Ei jää enemmän kun hallitus saksii myös palkatkin ja tukahduttaa nykyisten ay-liikkeiden vaikutusvallan.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Ei jää enemmän kun hallitus saksii myös palkatkin ja tukahduttaa nykyisten ay-liikkeiden vaikutusvallan.

    Pieni eliitti hyötyy lyhyellä tähtäimellä, mutta Suomi Oy senkun velkaantuu kiihtyvää vauhtia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

AY-JOHTAJIEN palkkakuningas on Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto, jonka kuukausipalkka on 16 800 euroa ja lisäksi hänellä on autoetu. Viime vuonna hänelle kertyi Varman hallituksen jäsenyydestä 25 400 euron lisätulot.

Lisäksi Aalto toimii vakuutus­yhtiö Turvan hallituksen puheen­johtajana, josta maksetaan 18 000 euron palkkiot vuodessa ja päälle vielä 700 euron kokous­palkkiot. Aalto saa myös Avoimen työttömyys­kassan hallituksen puheen­johtajana 7 500 euron vuosipalkkion.
Palkansaajajärjestöissä suurituloisimmassa päässä on Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto, jonka ansiotulot olivat 280 000 euroa. Aallolla oli kovempi palkka kuin keskusjärjestö SAK:n johtajalla Jarkko Elorannalla. Teollisuusliitto on SAK:n jäsenliitto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu