DNA 4G hidas nopeus Yhteisverkossa

Anonyymi-ap

Oletteko muutkin siilinjärveläiset huomanneet miten hitaaksi DNA:n 4G on viimeaikoina muuttunut Telian ja DNA:n Yhteisverkon myötä?

Aikaisemmin pystyi saavuttamaan öisin erittäin nopeita nopeuksia, mutta nyt nopeus on päivisin enää neljännes aiemmasta ja öisin puolet. Nopeudet vastaavat nykyisin jotain hyvää 3G yhteyttä yli 10-vuotta sitten, että onhan tämä nyt taantumuksellista.

Vaihtoivat tukiasemat Nokian laitteisiin ja ongelmat alkoivat juuri tuolloin. Signaali on laadukas, mutta jostain syystä siinä on paljon häiriöitä myös öisin. Eipä ollut Huawein aikaan tuommosta. Dna:lta yrittivät myydä kalliita 5G laitteita sijaan. Niinpä niin. Liekö vaan silmänkääntötemppu kyseessä, kuristetaan 4G hitaaksi, jotta voitaisiin myydä 5G:tä.

Kyllä pitää hommata kiinteä yhteys, kun ei voi enää DNA:n luottaa vaikka asuisi tukiaseman vieressä. Uusi verkko, uudet nopeudet; todellakin; hitaammat. Kiitos DNA ja Telia.

11

1037

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pöljällä odotellaan kuitua, tämä 4G ei riitä edes musiikin kuunteluun päiväs aikaa.

    • Anonyymi

      Samankaltaisia havaintoja on. Yhteydet eivät ole enää entisensä.

    • Anonyymi

      Telian 4G liittymällä oli nopeus nyt juuri 100 megaa, kyllä tuolla normijutut hoituu.

      • Anonyymi

        Sepä positiivinen yllätys. Sun liittymä taitaa olla priorisoitu eritavalla. Mun dna 300m liittymä toimii vain 10 mbps nopeudella vaikka olis yö tai päivä. Hitaus alkoi kun meni nämä operaattorit kimppaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sepä positiivinen yllätys. Sun liittymä taitaa olla priorisoitu eritavalla. Mun dna 300m liittymä toimii vain 10 mbps nopeudella vaikka olis yö tai päivä. Hitaus alkoi kun meni nämä operaattorit kimppaan.

        Vaihdoin omani kuitenkin teliaan, donitsit alkoi tuntumaan niin vanhanaikaisilta.


    • Anonyymi

      Kylläpä tämä ongelma on tullut huomattua Sorsasalossa. Kerkesin jo vaihtaa routterin kertaalleen ja nyt olen vakuuttunut, että ongelma täytyy johtua DNA:n markkina-asemasta Kuopion seudulla. Olisikohan näin, että tukarin kapasiteetti jaetaan operaattoreiden kesken tasan ja toisella on valtavasti käyttäjiä, niin latausnopeudet jää aika alhaiseksi? No näinhän sen täytyy olla kuten tuossa jo aiemmin joku kommentoi.

    • Anonyymi

      Ei kiinnosta operaattoreita pöljänseutu.

    • Anonyymi

      Elisalla käsittääkseni on ihan omat verkot.

      • Anonyymi

        Juu, mutta Telian ja DNA:n liittymät käyttää SYV:n tukareita (yhteisverkot).


    • Anonyymi

      Kaupallinen toimija kertoili, että 5G liikenne priorisoidaan, rippeet siten jää 4G toiminnoille.

    • Anonyymi

      Miksi kylillä ei toimi enää 3g. Vetäsin vuoden kuurin ja nyt aukasin luurin ja se valittaa että ei yhteyttä. Auttakee mitä teen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      578
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe