Onko kellään tietoa akupunktiosta epilepsian hoidossa?

Mä oon käyny nyt akupunktiossa pari vuotta epilepsian takia. En todella keksiny mennä sinne omin päin. Mun täti, joka on hurahtanu kaikkiin vaihtoehtihoitoihin vei mut sinne. Mä olin tosi epäileväinen, mut aattelin, ettei se ota jos ei annakaan. Niin mä sit aloin käymään ja sain parin ekan kerran jälkeen yhet lääkkeet pois(söin kolmia ja sain rivatrilin pois). Ennen ku alotin akupunktion, mulla oli myoklonioita satoja päivässä nyt ei enää paljoo koskaan. Poissaolokohtauksiaki mulla oli hirveesti, enkä voinu käydä bilettää ku korkeintaan kerran viikossa ja jos kävin niin tiputtelin tavaroita seuraavana päivänä. Mun oma lääkäri ei tietenkään usko tollaseen "hömppään", itseasiassa lähin viime lääkärikäynniltä tosi vihasena, se oli niin masentava. Mä oon täysin kyllästyny syömään lääkkeitä sivuvaikutusten takii ja muutenki(oon syöny niitä yli 12 vuotta) ja koska mun akupunktiohoitaja sano et mä oon huomattavasti parantunu(se on ennenki parantanu epilepsiaa), et mä voisin kokeilla vähentää lääkitystä. Mä aattelin kokeilla...vähennän ihan vähän vaan ja tosi hitaasti ja katon mitä käy...Pelottaa vähän, mut must tuntuu et oon valmis.
Nyt haluisinki tietää et onko kellään mitään kokemusta akupunktiosta epilepsian hoidossa? Ja millasia tuloksia on tullu? Ja ootteko lopettanu/vähentäny lääkityksen? Vaikkei oiskaan kokemusta, niin kirjotelkaahan silti mielipiteitä! Ja kaikille: se oikeesti auttaa!

Sitte viel semmosta, et koetteko te että epilepsia rajottaa teiän elämää? Mä en oo kokenu itteeni mitenkään erilaiseks eikä mulle oo koskaan tullu mieleen, et tarttisin jotain tukiryhmää, mut mun haaveena on, ettei tarttis popsia pillereitä ikuisesti. Must ois ihana jos vois vaan ottaa äkkilähdön jonneki ja viipyy matkalla niin kauan ku haluu...Ei tarttis laskeskella että kuinka pitkäks aikaa lääkkeet riittää. Sit oon miettiny, et mitä jos tuunki raskaaks. Syyttäisin ikuisesti itteeni siitä jos lapsi ois vammanen. Aattelisin että se on mun vika ku oon syöny lääkkeitä niin paljon...
153277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

niin että neuloilla pistelemällä sun aivojen sähkötoiminta muuttui? kolme lääkettä viittaa aika vaikeaan epilepsiaan joten taustalla lienee suurempi vaurio..

Äänestä
  • mitään tiijätkö mitä se aiheuttaa taukki

    Äänestä

Kyllähän noita vaihtoehtoisia hoitoja kannattaa kokeilla mutta en kyllä noin vain lähtisi vähentämään lääkitystä ominpäin, kyllä se lääkäri oireiden vähentyessä ehdottaa lääkkeiden vähentämistä, riippumatta siitä millä keinoilla se on onnistunut, ainakin omalla kohdalla kävi niin. Tosin vaatii pitemmän oireettoman jakson että kannattaa lääkkeiden popsimista vähentää/lopettaa. Epilepsia rajoittaa elämääni olemattoman vähän, lääkkeiden syönti tietty vaatii säntillisyyttä hieman, mutta jos siten saa kohtaukset pidettyä poissa, niin kyllä se on mielestäni pienempi paha. En kyllä usko että lapsesta tulee vammainen lääkkeiden syönnin takia. Tuntuisi päinvastoin siltä että riski vähenee jos lääkkeillä saadaan estettyä kohtauksia ja mahdollisia kohtausten aiheuttamia vaurioita itselle, no tämä on tosin mutu tietoa mutta kuitenkin.

Äänestä

Kuinka usein käyt sillä akuhoitajalla? Jos oletetaan, että neulat todella korvaisi pillerit, niin olisitko valmis käymään hoidoissa koko loppuelämäsi? Entäs ne matkat sitten? Pitäisi aina ottaa selvää, onko matkakohteessasi ko. mahdollisuutta, jos aiot pidemmän aikaa viipyä.

Pidän kummallisena, jos hän on neuvonut sinua vähentämään lääkitystä omin päin. Mahtaako hänellä olla lääkärin pätevyyttä mennä ehdottamaan moista. Kuka tahansa voi opiskella akupunktiota ja perustaa vastaanoton tietämättä mitään sairauksista joita muka sitten hoitaa.

Epilepsian parantaminen on toistaiseksi vielä aika utopistista. Niitäkään, jotka on leikkauksella saatu kohtauksettomiksi ei vielä julisteta parantuneiksi.

Jos kohtaukset pysyvät pois, niin neurologisi kyllä vähentää lääkitystä kun vain maltat vähän aikaa. En epäile, etteikö akupunktio voisi jotenkin auttaa lääkityksen lisänä, muuta ainoaksi hoitokeinoksi siitä tuskin on.

Bilettämisen rajoittaminen kertaan viikossa on suositeltavaa muutoinkin kuin kohtausten takia. Varsinkin jos vauvaa suunnittelet. Alkoholihan voi myös aihetuaa lapselle vammaisuutta.

Viimeiseen kysymykseesi: rajoittaahan se, mutta siihen sopetutuu ja oppii löytämään muita vaihtoehtoja esim. sen bilettämisen tilalle. Nyt, kun vihdoin viimein saisin ajokortin, ei enää kiinnosta. Paikasta toiseen pääsee muutenkin. Lääkkeiden popsiminen menee huomaamatta silloin kun ne ei aiheuta sivuvaikutuksia.

Äänestä

Hei Utelias! Ei kannata välittää asiattomista kommenteista. Jos itse koet saaneesi apua akupunktiosta, niin jatka ihmeessä. Lääkkeitä ei kannata vähentää omin päin. Mutta eikö lääkäri vähennä lääkkeitä automaattisesti, jos kohtaustilanne paranee (akupunktion myötä)?

Itse olen kokeillut akupainantaa epilepsiaa sairastavaan lapseeni. Eräässä kirjassa sanottiin, että kohtauksia lieventää kun painaa kynnellä ns. valtasuonta kohtausten aikana. Valtasuoni sijaitsee ylähuulen ja nenän puolivälissä. Tietysti konsti ei onnistu, jos itse sairastaa epilepsiaa. Mutta ehkä joku läheinen voi kokeilla juttua kohtauksen aikana kuten minä teen lapseni kohtaillessa. Yleensä kohtaus loppuu hyvin nopeasti akupainannan jälkeen.

Olen saanut lapselleni paljon apua monenlaisista vaihtoehtoishoidoista, joten uskon ihan täysin myös akupunktioon. Jatka ihmeessä ja neuvottele lääkärin kanssa lääkkeiden vähentämisestä parantuneen tilanteen myötä.

1Äänestä

Se on sillai, ettei Suomessa saa harjottaa akupunktiota jos ei oo tietoa länsimaisesta lääketieteestä. Meinasin nimittäin alkaa ite opiskelee ja kaikissa paikoissa kyllä opintoihin sisältyy länsimaista lääketiedettä aika paljon.
Ei ne akupunktioneulat niitä pillereitä korvaa sillee et pitäs loppuelämän käydä siellä. Tää on varmaan huono vertaus mutta...Jos on masentunu, niin sille määrätään masennuslääkkeitä ja laitetaan se käymään terapeutilla. Sitten ku se on aikansa käyny siellä terapeutilla, niin se saa lopettaa lääkkeet ja sit se käy vielä jonku aikaa siellä terapeutilla tarkistuttamassa miten elämä sujuu ilman lääkkeitä, ja lopulta potilas on terve, eikä se tartte sen enempää lääkkeitä ku terapeuttiakaan. Käsitittekö?
Eikä se mun akupunktiohoitaja väheksy ollenkaan lääkkeitä, niillä on hyvä hoitaa oireita. Itämaisen lääketieteen ero on siinä, et ne hoitaa ite sairautta. Sitäpaitsi akupunktio on yli 3000 vuotta vanha. Kyllä siinä täytyy olla perää, eihän sitä harjotettais niin monta vuotta jos kukaan ei koskaan parantuis!
Sit semmonen, et ei se hoitaja mulle suoraan sanonu, että vähennäpäs lääkkeitä. Se pyys mua puhuu mun lääkärin kanssa tosta lääkityksestä ja siitä mitä se on mieltä. Lääkärissä käydessäni me kyl päädyttiin lääkkeenvaihtoon valproaatin ei mitenkään lievien sivuvaikutusten takia(mul on lääkkeitä lääkkeiden sivuvaikutuksiin...kaiken lisäks ne lääkkeet lääkkeiden sivuvaikutuksiin vaikuttaa mun mielialaan ja aiheuttaa seksuaalista haluttomuutta). Mulla on diagnoisoitu myoklonioita eli lihasnykäyksiä. Mutta, lamictalin sivuvaikutuslistassa lukee että sivuvaikutuksena voi olla lihasnykäyksiä.Kysyin sitte mistä sen sitte erottaa kumpi kuuluu sairauteen ja kumpi lääkkeiden sivuvaikutukseen. Vastaus oli: ei sitä tiedä.
Sit esimerkki teille jotka uskotte niin kauheasti neurologeihin. Mun tuttu, joka on päälle 30, on syöny pienestä pitäen epilepsialääkkeitä ja sivuvaikutuksena on ollu kova väsymys. Nyt sitte huomattiin, ettei sillä mitään epilepsiaa oo koskaan ollukaan. Että semmosta.
Ja sitte siitä lääkkeidenvähennyksestä ja siitä et pitäs oottaa että lääkäri antaa luvan. Me puhuttiin lääkärin kanssa, että mitäs tehään ku valproaatilla on pahat sivuvaikutukset. Se aatteli, etten mä pärjää pelkällä lamictalilla.(sitä on kokeiltu kolme vuotta sitten) Sanoin sitte varovasti, etteihän sitä tiedä jos mä vaikka nyt pärjäisin, ku olo on miljoonasti parempi. Se sitte oli melkein vihanen ja sano jotakuinki näin: ei se vuodessa parissa parane, saatat saada lääkkeet pois, mutta siihen menee vuosia! Että ei siitä lääkäristä oikeen apua ole..Mut en mä lääkkeitä ikimaailmassa uskaltais yksin lopettaa, aattelin vaan minimaalisesti vähentää pariks viikoks. Mä oon täs pari viikkoa pitäny kirjaa niistä lihasnykäyksistä ja poissaolokohtauksista. Eli voin helposti vertailla pahentuuko tilanne. Isoja kohtauksia en oo saanu tän lääkityksen aikana eli melkein seittemään vuoteen.
Ja biletyksestä vielä, kyllä mä voin nykyään käydä bilettämässä vaikka seittemän päivää viikossa, no problem. Ja tavaroita oon pudottanu viimeks ihan akupunktion alotuksen alkuvaiheilla.
Ja niille jotka aattelee, että akupunktion vaikutus on vaan mun omassa uskossa, niin sanon, että jos se hoito ei tuntuis miltään, niin en mä siihen rahaa tuhlais! Itseasiassa ootan niitä kertoja tosi paljon, ku siel tulee kaikkii jänniä tuntemuksia. Kerran tuntu että taivas on laskeutunu maan päälle, oli niin hyvä olo, kerran taas aloin nauraa neulojen laiton jälkeen ilman syytä. Nauroin sen koko ajan yksinäni siinä hoitohuoneessa ku neulat oli mussa eli noin 20 minuuttia. Itseasiassa toi ite sairauden paraneminen tuli siinä ohella...Hyvä plussa noista kivoista tuntemuksista! =) Harmi vaan että hoito on vaan kerran kuussa...

Äänestä
  • tuttusi sitten aikoinaan tutkittu huonosti, jos on syönyt vuosikausia epilepsialääkkeitä eikä ole edes epilepsiaa, tosin se ei aina tule esille EEG:ssä, ei edes uni-EEG:ssä.
    Ehkäpä hänelle on ne määrätty oireiden mukaisesti, niin monelle tehdään.

    No, neurologit nyt ovat kuitenkin opiskelleet lääketiedettä n. 12 vuoden ajan, joten.....eivätköhän he nyt sentään jotain asioista tiedäkin.

    Äänestä

  • sh... kirjoitti:

    tuttusi sitten aikoinaan tutkittu huonosti, jos on syönyt vuosikausia epilepsialääkkeitä eikä ole edes epilepsiaa, tosin se ei aina tule esille EEG:ssä, ei edes uni-EEG:ssä.
    Ehkäpä hänelle on ne määrätty oireiden mukaisesti, niin monelle tehdään.

    No, neurologit nyt ovat kuitenkin opiskelleet lääketiedettä n. 12 vuoden ajan, joten.....eivätköhän he nyt sentään jotain asioista tiedäkin.

    depressiopotilaaseenkaan oikein mene noin. Kaikki on aina tapauskohtaista, on ihmisiä jotka joutunuvat esim. depression takia käyttämään lääkkeitä koko elämänsä ajan, ei kaikkia millään terapialla voida parantaa...kun voitaisiinkin.

    Äänestä

  • vertauksesi kirjoitti:

    depressiopotilaaseenkaan oikein mene noin. Kaikki on aina tapauskohtaista, on ihmisiä jotka joutunuvat esim. depression takia käyttämään lääkkeitä koko elämänsä ajan, ei kaikkia millään terapialla voida parantaa...kun voitaisiinkin.

    Ontuva vertaushan toi terapiajuttu on, tiesin sen jo kirjoittaessa, mutta tarkoitin sellaista tapausta jonka voi parantaa. Yritin vaan saada selväks sen, että jos ite tauti on jollain hoidolla saatu pois, niin ite hoitoa eikä lääkkeitä parantumisen jälkeen enää tarvita. Olikohan toi paremmin selitetty?
    En mä neurologeja halveksu ollenkaan, mutta ei niitä kannata kaikkitietäväisenä pitää, ei kyllä myöskään akupunktiohoitajia. Ihmisiä kaikki on ja ihmiset tekee virheitä. Ton neurologijutun pointtina oli, et ku yleensä ihmiset luottaa ihan sokeesti lääkäriin, eikä aattele sitä että ei ne aina oo oikeessa. Niilleki sattuu virheitä. Akupunktiohoitajistaki monet ei oo tarpeeks kokeneita, että osais kunnolla parantaa. Mulla kävi tuuri. Kyllä se ainaki mun tädiltä keliakian sai pois...Ymmärtääkseni se ei länsimaisen lääketieteen mukaan ole mahdollista?

    Äänestä

  • Mikä nyt sitten oli ongelma? Hoito tehoaa, akuhoitaja on samaa mieltä että lääkitys on hyvä olemassa, et haluakaan lopettaa sitä itse ja neurologi antoi vaihtaa sopimattoman. Siis kaikki hyvin.

    Monilla epilepsia johtuu fyysisestä viasta esim. kasvain, epämuodostuma aivokudoksessa, liikenneonnettomuudessa saatu vamma jne. Akupunktio ei taatusti paranna sellaista. Jos sun tapauksessasi kohtausten aiheuttaja on parannettavissa niin OK.

    Jos akupunktio todella parantaisi epilepsian 100 %:sti, niin eiköhän se olisi huomattu jo silloin 3000 vuotta sitten. Ei olisi tarvinnut lääkkeitä edes keksiä. Akupunktio varmasti parantaa moniakin sairauksia, tuskin sitä tässä kukaan epäilee.

    Olit huolissasi että lapsesta voi tulla vammainen kun syöt lääkkeitä. Toistan: lapsesta voi tulla vammainen jos biletät 7 päivää viikossa. En tarkoita vauvan pudottamista.

    Ja tuttavastasi: "mitään epilepsiaa oo koskaan ollukaan". Mistä se tiedetään? Saattoi ollakin ja saattaa olla edelleen, ei vain näy missään. Ei näy enää minullakaan (EEG:ssä näkyi aiemmin, muutei enää) mutta silti minulla on epilepsia koska ei voida todistaa ettei sitä ole. En uskalla otta sitä riskiä että kohtaukset taas alkaisivat kun on saanut huomata millaista on olla ilman. Tiedän monia, joilla on alkanut uudestaan pitkänkin ajan jälkeen kun lääkitys on poistettu tai edes vähennetty.

    On minullakin ollut väittelyjä neurologin kanssa lääkkeiden sivuvaikutuksista ym. enkä usko heidän olevan aina oikeassa, mutta siitä on kuitenkin lähdettävä.

    Ei nyt tehdä tästä mitään sotaa, kysyit mielipiteitä ja sait niitä. Tuossa lähettämäni linkin tekstissäkin muistaakseni puhuttiin jotain siitä että akupunktio ei vain tehoa kaikilla, joten kukaan ei voi väitellä kanssasi silläkään perusteella että hänellä ei auttanut. Samoin on lääkkeiden kanssa. Toisilla käy hyvin, toisilla ei.

    Siis rauha maassa tämän keskustelun suhteen, ja kirjoitelepa joskus aikojen päästä mikä tilanne. Jotkut palstaa lukevat voi olla kiinnostuneita kokeilemaan itse.

    Äänestä

  • Kiinalaisessa lääketieteessä siis hoidetaan sairautta, ei oiretta. Näinhän ainakin pitäsi olla. Kiinnostaisi tietää, mitä se akuhoitaja sinussa hoitaa? Mitä hän on määritellyt kohtausten aiheuttajaksi ja miten hän sen parantaa? Entä miten tämä sopii yhteen länsimaisen lääketieteen näkemyksen kanssa epilepsiasi aiheuttajasta?

    Akupunktiota moneen muuhun vaivaan olen kyllä ajatellut juuri siksi kun lääkärit ei lähde syytä edes etsimään (mm. selkäkivut). Olisinpa utelias kuulemaan minäkin, mitä vikaa kiinalainen lääkäri sitten päästäni löytäisi, kun länsimaiset ei mitään.

    Äänestä

  • utelias minäkin kirjoitti:

    Kiinalaisessa lääketieteessä siis hoidetaan sairautta, ei oiretta. Näinhän ainakin pitäsi olla. Kiinnostaisi tietää, mitä se akuhoitaja sinussa hoitaa? Mitä hän on määritellyt kohtausten aiheuttajaksi ja miten hän sen parantaa? Entä miten tämä sopii yhteen länsimaisen lääketieteen näkemyksen kanssa epilepsiasi aiheuttajasta?

    Akupunktiota moneen muuhun vaivaan olen kyllä ajatellut juuri siksi kun lääkärit ei lähde syytä edes etsimään (mm. selkäkivut). Olisinpa utelias kuulemaan minäkin, mitä vikaa kiinalainen lääkäri sitten päästäni löytäisi, kun länsimaiset ei mitään.

    Ei länsimainen ja kiinalainen lääketiede sovikaan yhteen. Kiinalaisessa lääketieteessä aatellaan että ihmisessä virtaa energiaa(toi et ihmisessä on energiaa on kyl tieteellisesti todistettu jokin aika sitte). En muista montako niitä pääenergiavirtoja oli, mut semmosia kuiteski on ja sit on vielä kaheksan muuta energiavirtaa. Ne on syvemmällä. Jos se vika on pääenergiavirroissa, niin sairaus on suht helppo korjata, mut jos se on syvällä, niinku mul kuulemma on, niin sitä on vaikeempi, muttei mahdoton, saada pois. Tavote on siis että ne energiat ois tasapainossa. Terveyttä tietysti edistää ja pitää yllä terveellinen elämäntapa.
    Epilepsiakohtauksethan on länsimaisen mukaan lääketieteen sähköpurkauksia. Niin ne on kyl Kiinalaisen lääketieteenki mukaan, mutta ne on kiinalaisen lääketieteen mukaan vaan oireita itse taudista. Koska energiavirrat on melkein kaikkien sairauksien syynä, niin sillä pystytään hoitaa melkein mitä vaan.
    Ymmärtääkseni länsimaisen lääketieteen mukaan akupunktio perustuu hermoratojen stimuloimiseen(en oo varma kylläkään).
    Ite hoito on käytännössä sitä, et ku tulee ekaa kertaa vastaanotolle niin kerrotaan itestä ja siitä sairaudesta ja jos syö lääkkeitä niin mitä lääkkeitä syö. Sit kans millon kyseinen sairaus on todettu ja mitä lääkäri on siitä sanonu. Kerran yks tosi kokenu ulkomaalainen akupunktiohoitaja tuli sinne käymään. Se kysy multa ihan oudon kysymyksen, että mikä mä oon mun perheessä, siis oonko ainut lapsi, jos en niin oonko nuorin, keskimmäinen vai vanhin. Koulustaki se kysy. Mul ei oo mitään hajuu miten noi liittyy epilepsiaan, mutta mun pointti oli nyt siinä, et akupunktiohoitajat saattaa kysyä yllättäviäki asioita. Sit aina ku menee sinne niin kerrotaan onko oireet vähentyny vai lisääntyny(ne saattaa alussa lisääntyä) ja mikä on olo. Sitte se tunnustelee ranteesta pulssista mihin ne neulat pistetään. Mä oon aina tosi kiinnostunu tietää, että mihin ne neulat kullaki kertaa vaikuttaa. Mun maksaenergiat on ollu kuulemma aika huonot, niin että mun maksaa on hoideltu aika usein. Akupunktio toimii sillai, että eka potilasta vahvistetaan ja sitte ku on valmis, niin sitte sitä sairautta vastaan hyökätään. Ja jos ei ekalla hyökkäyksellä onnistu niin sit vahvistetaan lisää ja hyökätään uudelleen.
    Tää on siis miten mä oon akupunktion toimintatavan ymmärtäny.
    Kyl tollaset perusteet kieltämättä kuulostaa musta aika ihmeellisiltä, mutta ei se mua haittaa, kuhan toimii. =) Sitäpaitsi ei mul oo perusteita kiistää etteikö asia vois olla tollai.

    Äänestä

  • 25 v lääkkeitä kirjoitti:

    Mikä nyt sitten oli ongelma? Hoito tehoaa, akuhoitaja on samaa mieltä että lääkitys on hyvä olemassa, et haluakaan lopettaa sitä itse ja neurologi antoi vaihtaa sopimattoman. Siis kaikki hyvin.

    Monilla epilepsia johtuu fyysisestä viasta esim. kasvain, epämuodostuma aivokudoksessa, liikenneonnettomuudessa saatu vamma jne. Akupunktio ei taatusti paranna sellaista. Jos sun tapauksessasi kohtausten aiheuttaja on parannettavissa niin OK.

    Jos akupunktio todella parantaisi epilepsian 100 %:sti, niin eiköhän se olisi huomattu jo silloin 3000 vuotta sitten. Ei olisi tarvinnut lääkkeitä edes keksiä. Akupunktio varmasti parantaa moniakin sairauksia, tuskin sitä tässä kukaan epäilee.

    Olit huolissasi että lapsesta voi tulla vammainen kun syöt lääkkeitä. Toistan: lapsesta voi tulla vammainen jos biletät 7 päivää viikossa. En tarkoita vauvan pudottamista.

    Ja tuttavastasi: "mitään epilepsiaa oo koskaan ollukaan". Mistä se tiedetään? Saattoi ollakin ja saattaa olla edelleen, ei vain näy missään. Ei näy enää minullakaan (EEG:ssä näkyi aiemmin, muutei enää) mutta silti minulla on epilepsia koska ei voida todistaa ettei sitä ole. En uskalla otta sitä riskiä että kohtaukset taas alkaisivat kun on saanut huomata millaista on olla ilman. Tiedän monia, joilla on alkanut uudestaan pitkänkin ajan jälkeen kun lääkitys on poistettu tai edes vähennetty.

    On minullakin ollut väittelyjä neurologin kanssa lääkkeiden sivuvaikutuksista ym. enkä usko heidän olevan aina oikeassa, mutta siitä on kuitenkin lähdettävä.

    Ei nyt tehdä tästä mitään sotaa, kysyit mielipiteitä ja sait niitä. Tuossa lähettämäni linkin tekstissäkin muistaakseni puhuttiin jotain siitä että akupunktio ei vain tehoa kaikilla, joten kukaan ei voi väitellä kanssasi silläkään perusteella että hänellä ei auttanut. Samoin on lääkkeiden kanssa. Toisilla käy hyvin, toisilla ei.

    Siis rauha maassa tämän keskustelun suhteen, ja kirjoitelepa joskus aikojen päästä mikä tilanne. Jotkut palstaa lukevat voi olla kiinnostuneita kokeilemaan itse.

    olevan otitko huumekaapista taas vauhtia nuppiisi

    Äänestä

Voi löytää monta tutkimusta akupunktion vaikutukesta epilepsiasta. Joku sanoi, akupuktiolla on hoitovaikutus, joku sanoi ei. Mutta, akupunktion vaikutuksia aivoista on löytänyt monta tutkimuksen perusteella, esimerkiksi, keskushermoston sähkön ja kemikaalin toiminta (central neurous system's electrophysiological and neurotransmitters) on vaikuttu akupunktiolla. Minun oman kokemuksen perusteella, akupunktio on näin hoitamalla epilepsiapotilaalle:
1. Epilepsialääkeen kanssa.
2. Hoitoaika tarvitse pitkaa.
3. Löytää kokeillut akupunktiolääkärin.

Ainakin akupunktio voi
1. Vähentää epilepia lääkemäärää.
2. Vähentää kohtausmäärä.

Hannu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Mä oon käyny nyt akupunktiossa pari vuotta epilepsian takia. En todella keksiny mennä sinne omin päin. Mun täti, joka on hurahtanu kaikkiin vaihtoehtihoitoihin vei mut sinne. Mä olin tosi epäileväinen, mut aattelin, ettei se ota jos ei annakaan. Niin mä sit aloin käymään ja sain parin ekan kerran jälkeen yhet lääkkeet pois(söin kolmia ja sain rivatrilin pois). Ennen ku alotin akupunktion, mulla oli myoklonioita satoja päivässä nyt ei enää paljoo koskaan. Poissaolokohtauksiaki mulla oli hirveesti, enkä voinu käydä bilettää ku korkeintaan kerran viikossa ja jos kävin niin tiputtelin tavaroita seuraavana päivänä. Mun oma lääkäri ei tietenkään usko tollaseen "hömppään", itseasiassa lähin viime lääkärikäynniltä tosi vihasena, se oli niin masentava. Mä oon täysin kyllästyny syömään lääkkeitä sivuvaikutusten takii ja muutenki(oon syöny niitä yli 12 vuotta) ja koska mun akupunktiohoitaja sano et mä oon huomattavasti parantunu(se on ennenki parantanu epilepsiaa), et mä voisin kokeilla vähentää lääkitystä. Mä aattelin kokeilla...vähennän ihan vähän vaan ja tosi hitaasti ja katon mitä käy...Pelottaa vähän, mut must tuntuu et oon valmis.
Nyt haluisinki tietää et onko kellään mitään kokemusta akupunktiosta epilepsian hoidossa? Ja millasia tuloksia on tullu? Ja ootteko lopettanu/vähentäny lääkityksen? Vaikkei oiskaan kokemusta, niin kirjotelkaahan silti mielipiteitä! Ja kaikille: se oikeesti auttaa!

Sitte viel semmosta, et koetteko te että epilepsia rajottaa teiän elämää? Mä en oo kokenu itteeni mitenkään erilaiseks eikä mulle oo koskaan tullu mieleen, et tarttisin jotain tukiryhmää, mut mun haaveena on, ettei tarttis popsia pillereitä ikuisesti. Must ois ihana jos vois vaan ottaa äkkilähdön jonneki ja viipyy matkalla niin kauan ku haluu...Ei tarttis laskeskella että kuinka pitkäks aikaa lääkkeet riittää. Sit oon miettiny, et mitä jos tuunki raskaaks. Syyttäisin ikuisesti itteeni siitä jos lapsi ois vammanen. Aattelisin että se on mun vika ku oon syöny lääkkeitä niin paljon...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu