Täytyy todeta, kun tässä lukee näitä keskustelupalstoja automerkeistä niin mikään muu automerkki ei herätä niin paljon tunteita kuin Lada. Muista autoista kysellään korjausohjeita, mutta Ladasta kirjoitellaan enimmäkseen puolesta tai vastaan.
Ladassa on
Henkeä
5597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lada herättää liikenteessäkin enemmän tunteita ku esim väyrys mersu :)
samoten muuten sitikat herättää huomiota enemmän ku mersu.
Selityksiä ilmiöön voi olla useitakin.
Korjausohjeita Ladaan tarvitsee tosiaankin kysellä muita harvemmin. Ladahan on ollut ja on edelleenkin lujaa laatua ja luotettava.- Eihän Ladassa ole vikoja. Siinä on ominaisuuksia.
Kaikkia niitä, jotka tänne kirjoittavat, yhdistää suuri kiinnostus Ladaan. Eräillä on Lada, vielä useammilla ei ole sitä; viimeksi mainittujen joukossa on taas sellaisia, joilla se on ollut, ja he muistelevat kaiholla entistä ajokkiaan.
Toisaalta monet kadehtivat niitä, joilla on rohkeutta poiketa valtavirrasta ja hankkia Lada. Ladassa on jotakin salaperäistä.
Jotkut ajavat Ladalla, monet muut taas kirjoittelevat siitä. Meikäläinen kuuluu ensiksi mainittuihin.
jotka ovat päässeet eroon Ladasta. Toivon että mahdollisimman monella avautuu mahdollisuus samaan ja Ladat poistuvat keskuudestamme. Turvallisempaa autoilua kaikille.
Kyllä minullakin tunteita heräsi monenlaisia kun ajelin satakymppiladalla muutaman vuoden. Muita autojani ei ole yhteensäkään korjattu niin paljon ja niin isolla rahalla kuin satakymppiäni. Kolmessa vuodessa sain tarpeekseni. Eli olisiko auton laatu syynä tunnepohjaiseen keskusteluun?
...kun minä Ladalla ajelin (1200s 5 vuotta ja Samara 4 vuotta) ei sellaisesta numeroyhdistelmästä kuin 110 oltu kuultukaan.
Niinpä matkanteko noilla vehkeillä kävi suht koht onnellisen tyytyväisenä tietämättömänä tulevista.
Vaatimatontahan niiden status oli. Mutta kulkuneuvollahan minun pitikin päästä paikasta toiseen eikä statuksella.
Kullä niitä vaihtoehtojakin olisi löytynyt. Mutta kun en saanut rahoitusta järjestettyä esimerkiksi Mersuun tai Volvoon, tyydyin ajelemaan Ladoilla.
Hämmästykseni oli suuri kun vaimonikaan ei lähtenyt lätkimään noiden 9 Lada-vuoden aikana.