jämsän kaupunki

Anonyymi-ap

tuleeko jämsästä kauppala vai kirkonkylä,kaupunki se ei enää siinä vaiheessa ole, kun sairaala loppuu.

15

708

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jämsä....kierrä se kaukaa

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        ❤️ ­N­­­y­m­­f­­o­­­m­­a­a­­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Onko aloittaja trollausmielessä vai jäänyt kauppaloineen 70-luvulle?

      • Anonyymi

        palveluiden ja etenkin sairaalan haävitessä,paluu sinne70 luvulle on todellinen.vai muuttuuko jämsä megaluokan metropoliksi,siitäkin voi olla montaa mieltä.nyt katotaan pitääkö meidän pättäjät sairaalan puolia,vai annetaanko senkin mennä ilman taistelua, niin kuuin suomen itsenäisyyden 1995.


      • Anonyymi

        eli sun mielestä on oikein, kun ajetaan kaikki palvelut alas ja sairastuessa saat ajella kymmeniä kilometrejä taksilla/omalla autolla sairaala palveluiden perässä, joka maksaa vähintään sen 100e kerta ja varmasti kulut nousee tulevaisuudesa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eli sun mielestä on oikein, kun ajetaan kaikki palvelut alas ja sairastuessa saat ajella kymmeniä kilometrejä taksilla/omalla autolla sairaala palveluiden perässä, joka maksaa vähintään sen 100e kerta ja varmasti kulut nousee tulevaisuudesa.

        En ole tästä kehityksestä lainkaan iloinen. Mutta oletan että ei Jämsä ole mikään poikkeus, jonka asukkaille löytyy jostain taikataskusta ylimääräistä rahaa, jolla palveluita voitaisiin järjestellä, minne se ei ole nykynäkemyksen mukaan kannattavaa. Asia on siis omalla tavallaan fakta.

        Oliko se lisäksi vielä niin, että tämä nykyinen taloudellinen haaste on syntynyt ylimittaisten sotepalveluiden hankkimisesta?

        Tämä on hyvin normaali malli, että hankitaan tänään asioita ja tulevat sukupolvet hoitavat laskun.


    • Anonyymi

      Voitais olla pitäjä, se kuvaisi hyvin, mitä kokoluokkaa ollaan. Pinta-alaahan on, asukkaita vähempi, palveluita samoin.

      • Anonyymi

        Jämsä....kierrä se kaukaa


    • Anonyymi

      Paperitehdas kunnes loppuu, tietää se Uroselle pitkiä päiviä.

    • Anonyymi

      Pietarsaaren sairaala ja Vaasan keskussairaala ovat ikuisia, koska RKP

      • Anonyymi

        Jännää kääkk


      • Anonyymi

        Totta. Henriksson pitää kyllä noista sairaaloista huolta.
        Mites meidän kansanedustaja ja Jämsän Sairaalan asiat? Hiljaista on...


    • Anonyymi

      Lehdessä päättäjä Arja kirjoitti hienosti:
      "TILASTOKESKUKSEN mukaan Jämsällä olisi mahiksia jopa joulupääkaupungiksi. Viraston laskelmien mukaan Jämsä houkutteli vetovoimallaan joulunviettäjiä eniten kaikista kunnista. Upeaa!"

      Unohti lukea vaan ko. Uutisen loppuun. Kysehän oli tietysti kaupungeista, ei kunnista, kuten kirjoittaja juhli. Jokainen Lapin laskettelupitäjä meni "jouluisella houkuttelevuudellaan" kirkkaasti ohi.

      Mutta ei toki mukava uutinen estä unelmoimasta. Väärillä faktoilla paikallisessa aviisissa juhliminen on vaan hiukan lapsellista.

      Toki voihan se olla että ensi vuoden lopulla joulutunnelman etsijät suuntaavat "koko Suomen voimalla" katselemaan pelastuneita kyläkouluja pitkin Jämsää. Tai ehkä he menevät vaan kaupan kautta Himoksen mökeille rauhoittumaan joulun viettoon...

    • Anonyymi

      No mikä loppuu kun "sairaala" loppuu. Perusterveydenhuollon palvelut varmaan pelaa edelleen, mutta keinonivelleikkaukset ja jokunen poliklinikka voi loppuakin, eli erikoissairaanhoidon puoli. Ja päivystys, no yöpäivystys on aika turha, juuri mitäänhän siellä ei voi nytkään tehdä kun ei ole röntgen auki eikä labra illoin eikä öin. Ja pirun epäystävällisiä lääkäreitä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2413
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe