Riku Aallon ja Turja Lehtosen farssi ajaa Nesteen alas

Anonyymi-ap

Poliittinen lakko on Teollisuusliiton teatteria, kuten Sipilän hallituksen aikanakin. Riku Aalto pääsi elvistelemään televisioon lakon jälkeen. Kun toimittaja totesi, ettei lakoilla saavutettu mitään, niin Aalto tunnusti sen ja sanoi, että näytettiin ainakin joukkovoimaa. Sitähän se on, pullistelua ja itsensä tykö tuomista. Lakkopomo kaipaa valokeilaa todistaakseen, että 280 000 euron vuositulot eivät ole turhaan maksettu. Aallon vuositulo oli viime vuonna jopa suurempi kuin Elorannalla.

Kuka ay-pomo pääsee Elorannan tilalle? Siitä on kysymys. Kysymys on myös siitä, että demarit ja vasemmistoliittolaiset hävisivät vaalit ja persut pääsivät hallitukseen. Halutaan näyttää närhen munat. Kesällä jo aloitettiin rasismikampanja, syksyllä jatkettiin erilaisilla valheellisilla ja lakkoihin villitsemisellä. Iskulauseita on, painava syy, lakko-oikeuden poisto, irtisanomislaki,... kaikenlaista valehtelua. Turja Lehtosen viimeinen ala-arvoisin noteeraus oli, että hallitus ajaa 3 euron tuntipalkkoja. Voi vittu sentään! Ja väki lähtee tähän mukaan. Hullua porukkaa täytyy olla. Sivistymätöntä.

Toivottavasti SSAB ei lähikaupungissa vedä johtopäätöksiä, että investoidaan Ruotsiin, kun Suomessa on noin ikävää porukkaa. Nesteen investoinnit tulevat olemaan Hollannissa. Kuinka kauan Kokkolassa toimitaan? Teollisuusliittolaiset ja Pron väki on helvetin ikävää porukkaa. Samassa veneessä? Ainakin liitot sitä venettä keikuttaa.

Työsopimuslaki määrittelee vahingonkorvausvelvollisuuden tahallisesta vahingonteosta. Sitä poliittinen lakko yritykselle on. Yritys ei ole osapuoli, vaan tahallisen haitanteon kohde. On aika laittaa vahingonkorvaukset maksuun.

Työehtosopimuslaki määrittelee, että kun TES on voimassa, niin silloin ei saa lakkoilla.

Kun hallitus on säätämässä poliittisille lakoille korkeintaan vuorokauden määräajan, niin se on väärin. Useimmissa EU-maissa poliittiset lakot ovat kokonaan kiellettyjä, mikä olisi Suomessakin oikein. Poliittinen lakko on hyökkäys kansanvaltaa ja demokraattisesti valittua Eduskuntaa vastaan. Se on hyökkäys perustuslakia vastaan. Se on hyökkäys kaikkia suomalaisia vastaan. Sama, mitä Trump teki USA:ssa. Kaikki näkivät. Huono häviäjä hyökkäsi Capitolille. SDP hyökkää persuja vastaan poliittisilla lakoilla. Samaa paskaa.

Ammattiliittojen poliittiset lakot syövät koko ay-liikkeen uskottavuutta ja oikeutta olemassaoloon. Hävettävää toimintaa.

25

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nesteen kahden päivän lakosta on laskettu tulevan yli 10 miljoonan euron tappio. Ei muuta kuin maksuun.

      Kahden päivän lakon ajalta pidätetään kehden päivän palkka. Se on 10% kuukauden palkasta. 5000 kuukausipalkalaiselta 500 euroa pois. Okkei.

    • Anonyymi

      Hallitus on farssi.

    • Anonyymi

      Hallitus on tässä pakottamassa tahtoonsa, eli ajamassa heikommat työedut suomalaisille työntekijöille. Ilman muuta tällaista pitää edes jotenkin vastustaa. Kovin purevia keinoja tällaiseen pakottamiseen kun vaan juuri ei ole. Ei voi tarttua joukolla aseisiin tms. Lakkoilu lienee se tehokkain vaihtoehto kaikessa hampaattomuudessaan kuitenkin.

      • Anonyymi

        SAK on kävellyt ulos kolmikannasta ja naurettavasti penää neuvotteluja. Itse kävellyt ulos ja tarjonnut vaihtoehdoiksi tyhjää paperia. Tyhjää paperia. Ei ole saavutettuja etuja. SAK:lla ei ole veto-oikeutta Eduskunnan päätöksiin. Näin se on.


      • Anonyymi

        Älä sinä uso mitä jutta, tytti ja matias sanovat. Kyllä ne ovat sak:n ja demareiden järjestämiä lakkoja. Toivottavasti ek ei laita työsulkua päälle pariksi viikoksi ja ala tekemään vuosihuoltoja.


    • Anonyymi

      Kunnon yleislakko tähän pitäisi saada aikaan, perrkele!

      • Anonyymi

        Älä hulluja puhu.


    • Anonyymi

      Hallitus ei lakkoile. Demarijohtoiset ammattiliitot ovat lähteneet kiukuttelun tielle lakkoilemaan.

      Persut ovat suoraselkäisiä vastuun kantajia vaikeassa tilanteessa. Niille nostan hattua. Sisäministeri Rantanen on aivan huippu! Persut on työväenpuolue ilman sosialismia. Elävät tätä aikaa.

      Demokraattinen puolue, joka oikeasti välittää lähimmäisestä on Kristillisdemokraatit. Suurin puolue Saksassa. Milloin Suomessa?

      SDP;n oikaistu kannatus oli kevään vaaleissa 13%. Marin pakeni häntä koipien välissä. Siittä se kannatus laskee alle 10%:n. Hajoaako SDP?

      SAK menettää jäsenkuntaansa. Kukaan ei halua lakkoilla. Aikuisten oikeasti. Paitsi lakkokiimaiset ay-aktiivit. En arvosta heidän toimintaansa. Eivät ole isänmaan asialla. Ei väliä, mitkä puolueet on hallituksessa. Valtio tuottaa tappiota yli 10 miljardia ja on jo velkaantunut nenäsieraimia myöten. Siinä tarvitaan rohkeita ihmisiä laittamaan talous kuntoon. Demarit on kiekkotermein vilttiketjussa ja heittää hiekkaa jäälle. Se ei peliä paranna. Häpeällistä touhua. Kyllä kansa tietää.

      • Anonyymi

        Voit antaa sitten kaikki ammattiliittojen ajamat edut pois, 3€ tuntipalkallako meinaat pärjätä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit antaa sitten kaikki ammattiliittojen ajamat edut pois, 3€ tuntipalkallako meinaat pärjätä?

        Oletko vajaa? Yrityksissä, joissa on paikallinen sopiminen, on palkkakehitys ollut parempaa kuin ammattiliittojen valvomissa yrityksissä. Se on tosi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko vajaa? Yrityksissä, joissa on paikallinen sopiminen, on palkkakehitys ollut parempaa kuin ammattiliittojen valvomissa yrityksissä. Se on tosi.

        Sulla on varmaan jotain todisteita väittämästäsi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko vajaa? Yrityksissä, joissa on paikallinen sopiminen, on palkkakehitys ollut parempaa kuin ammattiliittojen valvomissa yrityksissä. Se on tosi.

        Kuinkas vajaa sinä olet?


    • Anonyymi

      Sosialismin aika on ohi. Suomi ei ole Venäjä.

    • Anonyymi

      Lakkoilijat irtisanotaan myöhemmin.

      • Anonyymi

        Ja kuulemma palkataan huonommalla palkalla uudet…


    • Anonyymi

      Pärjääkö 3€ tuntipalkalla ja mitä jos pomo potkii pois jos kritisoit työmenetelmiä,saatko isyysvapaata,pekkasia?

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset vastaavat Tanskan demareita ja Suomen vasemmiston kannatus on lähinnä sos.tukien varassa elävien somppujen ja arabien varassa . Demarit pelaavat suurella riskillä .

    • Anonyymi

      Kunnon yleislakko pystyyn keväälle. Vain siten voisi saavuttaa jotain. Ei pidä alistua riistolle.

      • Anonyymi

        Oikein. Ei alistuta riistolle luukulla


    • Anonyymi

      "Työtaistelun valjastaminen poliittisiin tarkoitusperiin on uhka koko ay-liikkeelle. Julkisuudesta voi saada kuvan, että ay-liike on vain yhden värinen. mutta näin ei ole. Poliittinen työtaistelu syö siksi ay-liikkeen uskottavuutta, ja se syö sen oikeutta työteisteluihin. Kun jokin yhteiskunnan osa nousee poliittiseen kapinaan demokraattisesti valittuja päättäjiä vastaan, se ottaa itselleen oikeuden, joka sille ei kuulu."

      "Ammattiyhdistysliikkeen uudistumisen aika on viimeistään nyt. Ay-liike on rakennettava vastaamaan nykyistä yhteiskuntaa ja työelämää,"

      • Anonyymi

        Pysyisivät ne päättäjät niiden asioiden puolella, mitä luvanneeksi tulivat. Demokraattisesti valittu, mutta kusettajiksi havaittu. Kyllä tällaiseen pitää vastata.


    • Anonyymi

      Menee munattomaksi hallitusta vastaan, ellei viimeistään kevään korvalla saada aikaiseksi kunnon yleislakkoa. Siellä nyt purrakin mirri märkänä ja keltaista päässään sai haluamansa, eli pääsi kyykyttämään vilunkipelillä "alamaisiaan".

      • Anonyymi

        Ei ole väliä, kuka on hallituksessa, velaksi ei voi elää. Saramon ja Mäkysen talouspolitiikka ei pelasta. Tarvitaan fiksumpia keinoja.


      • Anonyymi

        Perussuomalaiset ottavat selkä suorana vastuuta isänmaan asioista samaan aikaan kuin sosialistit huutelevat puskista ja aiheuttavat vahinkoa yrityksille ja koko kansalle järjestämällä poliittisia lakkoja.


    • Anonyymi

      ”Hakaniemen ay-mafiaa ei kiinnosta työpaikkojen säilyminen Suomessa, ei maamme kilpailukyky, ei talouskasvu, ei isänmaan eikä työntekijän etu."

      Jäseniä pakotetaan lakkoihin oman navan takia. Minä näytän, että saan niin ja niin monta ihmistä lakkoihin. Minä olen mahtava. Ei siitä mitään hyötyä ole, mutta näytetäänpähän joukkovoimaa.

      Eikö laki koske kaikkia? Saako ay-aktiivit uhkailla, kiristää, maalittaa ja aiheuttaa tahallaan miljoonavahingot yritykselle "poliittisella lakolla" rankaisematta?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe