Rossingnol ja Salomon?

Anonyymi-ap

Minulla on Rossignol X-ium S2 premium sukset luistelussa kovalle alustalle. Mieli teki toista paria ja tilasin SALOMON S/LAB CARBON SKATE UNIVERSAl sukset. Onko kenelläkään kokemuksia tuosta Salomonin suksesta? Huomaako eroja? Toinen pari nyt hyvä olla jokatapuksessa, kun tulee enempi hiihdettyä eri keleillä yms.

12

2251

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se merkki tee suksea vaan profiili. Jos jotain yleistä voisi sanoa, niin salomoni tyypillisesti ketterämpi ja rossari taasen rauhallisempi. Jos hiihtää tasaisella, ei eroa käytännössä ominaisuuksissa ole. Ylä ja alamäissä taasen voi hyödyntää kunkin merkin vahvuuksia kelistä tai radasta riippuen. Hyviä kapuloita molemmat suomen pakkasiin.

      • Anonyymi

        mitä takoitat rofiililla? ja mikä rata on...eikö ladulla hiihdetä enään? entä kun on 0 keli tahi plusaa, voikos silloin enää hiihtää noilla suksilla


    • Anonyymi

      mitä meinaat taputtaa noilla suksillasi? ja mitä eroja tarkoiitat, pituus, paino, väri, makuja nuolla?

    • Anonyymi

      Ite oon tykännyt juuri noista Salomoneista, samat sukset mullakin. Rossaritkin on kyllä hyvät, mutta Salomonit tosiaan ketterät ylämäissä. Hiukkasen tosin lyhyemmätkin mulla noi Salomonit. Ei niissä paljoa kuitenkaan eroa oo, ehkä sitten jos sulla on toiset selvästi esim. pehmeän kelin sukset ja toiset kovan alustan. Silloin pystyy kuntoilijakin pientä eroa huomaamaan.

      • Anonyymi

        eli onko ne ns, keskiketterät? ootko ite lyhentänyt niitä suksia sahaamalla? entä mitä eroa kykennet huoommaammaaan


      • Anonyymi

        ei sulla voi olla samoja suksia hej...ne on mun. kovana on parempi tondis


    • Anonyymi

      Suurin kehitys viimeisen parinkymmenen vuoden aikana noillakin mainituilla suksimerkeillä on ylämäki hiihdettävyydessä joka taasen näkyy yleensä myös positiivisena asiana suksen hallittavuutena kovavauhtisissa laskuissa.

      Eli laskuissa ei aina tarvitse teputtaa askelkäännöksellä, askelkäännös on hallittu ja suksia voi ohjatakin, eikä pelkästään luisutella ojaa kohti. Joskus oli muotia tehdä niin kiertojäykkä suksi että sitä ajettiin suoraan metsään ja askelkäännöksillä yritettiin suksia myydäkin. Olihan jäykkä toki nopea joillakin rataprofiileilla.

      Ylämäki hiihdettävyydellä tarkoitetaan, että kuinka jyrkkään kulmaan voi vielä wassuta, pureeko suksen kärjet rinteeseen kiinni kuokalla, vai vuoleeko suksi helposti. Ja ketteryys / hallittavuus tulee esiin loikalla.

      Asiaan vaikuttaa moni asia - suksen profiili, keulan toiminta (uiko, pureeko), kannan toiminta (miten toimii eri alustoilla, onko suksi kiikkerä, toipuuko suksi taaksepäin horjahduksista) jne.

      Jotenkin vois yleistää, että vapaan hiihtoasento on menny suksien osalta pikkuhiljaa hyökäävämmäksi (vois kysyä että montako astetta?), suksen keuloja on kevennetty eloisimmiksi ja kannoista tehty jämäkämpiä. Toki hyvinkin löysälle/lerpulle sukselle löytyy omat optimikelinsä. Suksen profiili on oma lukunsa.

      Osa suksista on painopisteen osalta myös armottomia, side ei toimi kuin muutamassa asennossa, muuten pienikin hiihtohorjahdus voi muuttua hallitsemattomaksi, jos paketti ei ole kasassa.

      Hiihtoasentoa voi ja pitää säätää myös sauvojen pituudella.

      Hyviä suksia molemmat.

      • Anonyymi

        oletko monta kertaa ajanut metsään...ajattelepa ite. onko teuttava askel, ryhti huono kenties, mene käy llääkärissä. laihduta jos painoa liikaa armoton suksi siten siteen. sauvan pituus kasvaa eerektios


    • Anonyymi

      kokeile parin vaihtoa jos kihotut siitä.

    • Anonyymi

      ei helkutti, aloittaja tässä. Kyllä on muuten aivan yllättävän ketterät ja hyvät nuo Salomonin sukset. Oon ikinä hiihtänyt Rossareille ja täytyy kyllä sanoa, että jotenkin Salomon menee paremmin. Eli ylämäki ketteryys, suksen keveys (hieman lyhyempi) alamäen jälkeen kääntyminen ja kyllä, jotenkin luistaakin hieman paremmin. Varmaan juuri oikea hionta. Nyt kyllä pisteet Salomonille.

    • Anonyymi

      Joka parille löytyy optimikeli.

    • Anonyymi

      Rossignol on suomeksi satakieli.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2077
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1269
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      29
      1147
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      146
      896
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      98
      844
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      726
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      696
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe