Miten nuorilla ennen meni?

Anonyymi-ap

Katsokaa tämä onneton filmi jossa ihmiset näyttävät huonoilta.. Ehkä he tarvitsisivat kännyköitä, tietokoneita lisää vapaa aikaa ja rajusti rahaa? Mitä mieltä itse olet?

https://www.youtube.com/watch?v=Ksg-jIw_AxY

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ala filmejä katsomaan, mutta voin kertoa omasta nuoruudesta sen verran, että silloin ei ollut kännyköitä, ei tietokoneita ( kotikäytössä ).
      Silloin oli ihan vapaa-aikaa, mutta se käytettiin yhdessä tekemiseen, oltiin kaveriporukoissa milloin missäkin, pelailtiin ulkopelejä, aina keksittiin jotain yhdessä tekemistä.
      Rahaakaan ei ollut niillä joita sitä ei ollut, ainahan joillain on.
      Ilman rahaakin pystyy/pystyi tekemään paljon erilaisia asioita.
      Silloinkin oli masennusta ja ahdistusta ihmisillä, kaikenikäisillä, mutta ei läheskään niin paljon kuin nykyään.
      Ja molempina aikoina eläneenä, sekä ennen puhelimia, laitteita, ja nyt niiden aikana, niin kyllä sen huomaa, että on niillä ollut negatiivisiakin vaikutuksia, toki myös kaikkea hyvää.

      Ja kuinka joskus tulevaisuudessa ihmiset katsovat filmejä tältä nykyiseltä ajalta, ja saattavat miettiä, että onpa joskus ollut ankeaa. Niin se aika menee, eteenpäin.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🔞 ­N­­y­­m­f­­­o­­­m­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18196189J

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kun laitetaan vastakkain 80 luvun lapset ja tämänpäivän lapset, niin kyllä tämänpäivän lapset vaikuttavat kömpelöiltä ja laiskoilta..

      Lapsena minun asuinpaikkani lähellä ( Jyväskylässä) oli iso mäki jossa lapset saivat lasketella (on se mäki vieläkin siellä TYHJÄNÄ) ja se mäki oli erittäin kovassa käytössä. Kun sinne tuli uusi lapsi, ei sen tarvinnut olla montaa minuuttia yksin. Ei sen väliä, minkälainen lasketteluväline oli, rattikelkasta muovipussiin kakki oli tervetulleita.

      Aina joinain vuosina aikuiset rakensivat sinne lumesta kelkkaradan joka jäädytettiin..
      Uskokaa pois siihen aikaan lapsilla oli järettömän hauskaa.

      Kannattaa kokeilla silläkin uhalla että joku typeryyksissään nauraa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6284
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5348
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4233
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4092
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      62
      3845
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1127
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      47
      900
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      787
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      781
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      55
      758
    Aihe