Miten nuorilla ennen meni?

Anonyymi-ap

Katsokaa tämä onneton filmi jossa ihmiset näyttävät huonoilta.. Ehkä he tarvitsisivat kännyköitä, tietokoneita lisää vapaa aikaa ja rajusti rahaa? Mitä mieltä itse olet?

https://www.youtube.com/watch?v=Ksg-jIw_AxY

3

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ala filmejä katsomaan, mutta voin kertoa omasta nuoruudesta sen verran, että silloin ei ollut kännyköitä, ei tietokoneita ( kotikäytössä ).
      Silloin oli ihan vapaa-aikaa, mutta se käytettiin yhdessä tekemiseen, oltiin kaveriporukoissa milloin missäkin, pelailtiin ulkopelejä, aina keksittiin jotain yhdessä tekemistä.
      Rahaakaan ei ollut niillä joita sitä ei ollut, ainahan joillain on.
      Ilman rahaakin pystyy/pystyi tekemään paljon erilaisia asioita.
      Silloinkin oli masennusta ja ahdistusta ihmisillä, kaikenikäisillä, mutta ei läheskään niin paljon kuin nykyään.
      Ja molempina aikoina eläneenä, sekä ennen puhelimia, laitteita, ja nyt niiden aikana, niin kyllä sen huomaa, että on niillä ollut negatiivisiakin vaikutuksia, toki myös kaikkea hyvää.

      Ja kuinka joskus tulevaisuudessa ihmiset katsovat filmejä tältä nykyiseltä ajalta, ja saattavat miettiä, että onpa joskus ollut ankeaa. Niin se aika menee, eteenpäin.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🔞 ­N­­y­­m­f­­­o­­­m­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18196189J

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kun laitetaan vastakkain 80 luvun lapset ja tämänpäivän lapset, niin kyllä tämänpäivän lapset vaikuttavat kömpelöiltä ja laiskoilta..

      Lapsena minun asuinpaikkani lähellä ( Jyväskylässä) oli iso mäki jossa lapset saivat lasketella (on se mäki vieläkin siellä TYHJÄNÄ) ja se mäki oli erittäin kovassa käytössä. Kun sinne tuli uusi lapsi, ei sen tarvinnut olla montaa minuuttia yksin. Ei sen väliä, minkälainen lasketteluväline oli, rattikelkasta muovipussiin kakki oli tervetulleita.

      Aina joinain vuosina aikuiset rakensivat sinne lumesta kelkkaradan joka jäädytettiin..
      Uskokaa pois siihen aikaan lapsilla oli järettömän hauskaa.

      Kannattaa kokeilla silläkin uhalla että joku typeryyksissään nauraa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe