Kreeta Karvalan yhteenveto tämän päivän Iltalehdessä Pekka Haaviston Venäjä ja Nato kannasta kertoo miehestä kaiken, vielä 2022 vastusti Suomen liittymistä Natoon, Haavisto on suurempi Venäjän ystävä kuin Väyrynen koskaan.
Totuus ehdokkaasta
Anonyymi-ap
66874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Haavisto olisi muutamia vuosia sitten olisi ajanut Suomen puolustusvoimat alas? Tässä meillä kupliin kehuttu presidentti ehdokas.
Ja huutaa sekä menettää hermonsa jos ei mene oman pään mukaan asiat. Ei ole koiraa karvoihin katsomista.
Presidenttiehdokas on yhdyssana.
Ottiko eteen?
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18198217W
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Kepun tuki pressa jos ei rehn mene lävite..kepu asettuu tukemaan sitten haavistoa...ärsyttävää kikkailua koko paska..
Haavisto presidenttinä olisi turvallisuusuhka Suomelle.
Käsittääkseni kaikki edustajat olivat Nato vastaisia siihen asti kun Lavrov vaati Suomelta kirjallista turvatakuuta.
Saman tien yllättäen kaikki olivat heti Nato myönteisiä.
Turha hurskastelle kuka milloinkin ilmoitti kantansa kun kaikki tekivät sen muutaman viikon sisällä.
Halla-Aho ainoa joka halusi Suomen Natoon jo paljon aiemmin, Haavisto ainoa joka ajoi voimakkaasti venäläisten viisumivapautta.
Olet käsittänyt väärin, vanhoista lehtihaastatteluista selviää että Rehn kanatti Natoon liittymistä jo 1994, Halla-Aho 2003, Haavisto ja Andersson ovat ainoita jotka olivat Nato vastaisia vielä tammikuussa 2022, eli isoja eroja ehdokkaiden väliltä löytyy.
Oli kysymys Nato kannasta ei viisumeista.
No selvennetään sitten, Haavisto vastusti vielä tammikuussa 2022 Suomen liittymistä Natoon.
Mutta ei oikea ylipäällikkö koska ei tiedä armeijasta ja sen käymisestä mitään.
Eikä Haavisto, eikä Urpalainen, eikä Andesrsson , eikä Essayah.
Käykö armeija ? 🤣
Käy se niille jotka ovat siellä olleet,,sivarit eivät tiedä yhtään mitään siitä.
Toivottavasti ei nielijä ennemmin käärijä.
Minäkin olen aivan ihmeissään luettuani tuon kirjoituksen Iltalehdestä. Missähän tilanteessa Suomi olisi nyt jos Pekan tahto olisi toteutunut.
Taisteltaisiin venäläisten rinnalla.
Ketään en näissä vaaleissa äänestä kun ehdokkaat niin sekaisin monessa asiassa, mutta tutkikaa nyt hyvät ihmiset mitä kaikkea törkeää Nato on tehnyt älkääkä antako median teitä sumuttaa.
...jos noiden sotajoukkojen tekemisiä aletaan seuloa , otettaisiinko esiin myös myös Puna-armeijan käytös Itä-Euroopassa ja Saksassa II:n maailmankahinan jälkeen , käytös josta vieläkin löytyy dokumenttejä kaikesta salailusta ja peittely-yrityksistä huolimatta ?
Sen takia Suomen olisi pitänyt pysyä puolueettomana eikä lähteä suurvaltojen kahnaukseen mukaan kun molemmilla kaiken lisäksi paljon synkkää historiassaan.
Venäjän uhkailun jälkeen olisi ollut sulaa hulluutta pysyä puolueettomana.
Suomen sisä politiikka on sössitty tarkoituksellisesti pilalle vuosikymmeniä sitten.alkoi miina kielto ottawan sopimuksesta...sdp viher vasemmisto ja myöhemmin keskusta liittyi tähän suomen syömiseen..idän väki nauroi kun sai kahtia kansan jaettua..melkein onnistui tavoitteessaan..nato ei ole huono homma suomelle.se auttaa meitä..mutta meidän on autettava myös natoa kun kriisit puhkeaa..siinä tuuvaan sitten väkeä sinkki arkussa ulkomaan sodista kotimaan multiin..kannattaa miettiä ketä äänestää pressaksi..
Miina kielto oli presidentti Tarja Halosen jyräämä päätös, Haavisto ajoi myös kieltoa vastoin puolustusvoimien lausuntoja.
Näin on. Karvalan tapaisten maksetun median toimittajat haluavat vain sotaa Suomelle ja NATOn jäsenenä kyse on vain ajasta kun USA näyttää meille paikan minne lähdetään. Satavarmaa on se, että mediapoolin alainen valtamedia tulee hehkuttamaan sitä onnea kun Suomi pääsee sotimaan USAn puolesta omilla verovaroillamme ja riskillään.
Natokuppaiset kuten esim. toimittajat Nurmi ja Karvala ovat Suomen tuhon puolustajia.
Siihen ei paljoa tervettä järkeä tarvita.
Sinä kyllä tarvitsisit edes hitusen tervettä järkeä.
Eihän vaan vituta sinua kun puppelipoika tiputtaa Jussin pois toiselta kierrokselta?
Kiva lukea persujen epätoivoinen mustamaalaaminen toisista ehdokkaista unohtaen oman ehdokkaan tekoset ja tekemättä jättämiset.
Puhukaa siviilipalveluksesta, rikostuomioista kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Oikeaa pressa ainesta todellakin.
Hei haloo,,,liikkuuko siellä päässä mitään?
Lillukan varsia suuruudessaan kun vertaa Haaviston vehtailua vihollisvaltion päättäjien kanssa, vaaransi Suomen turvallisuutta useaan kertaan, unohditko sinä Haaviston siviilipalveluksen.
Mulle on sama onko joku puppeli vai kuukkeli, teot ja sanomiset ratkaisee, viisumivapaus venäläisille, asevelvollisuuden lakkautaminen, ydinvoiman vastustaminen, isismorsiainten taustojen tutkimatta jättäminen, vaatimus vielä 2022 ettei Suomi saa liittyä Natoon, lupa sähköverkon myyntiin, siinä muutama syy miksen tule Haavistoa äänestämään.Ihminen joka uskoi vielä 2019 että Venäjästä tulee demokraattinen maa Putinin hallitessa elää täydellisessä haavemaailmassa , ei Suomen presidentti ainesta, sopii paremmin pikkukakkoseen satuja kertomaan.
Olen itsekin gay mutta en äänestä ehdokasta hänen seksuaalisen suuntautumisen perusteella vaan hänen tekojensa takia joten en äänestä Haavistoa.
En unohtanut ja siksi ihmettelen miksi sinä puolustat jotain ehdokasta kun samoja syntejä kaikki tehneet.
Haavistolla on syntinsä mutta niin on Halla-ahollakin ja sinä vain unohdat tietoisesti ne.
Kreeta Karvala on ala-arvoinen toimittaja, joka sopii täydellisesti mediapoolin ohjaamaan maksetun median propagandatorveksi.
Karvalan toiminta ja ammattitaito on todiste siitä kuinka media maalittaa ja tuhoaa poliitikkoja. Tosin lieventävänä asianhaarana voi pitää sitä, että Karvala on epäuskottava ja vastenmielinen toimissaan.
Varmaan sen takia sai viime vuonna kollegojen myöntämän palkinnon tunnustuksena asiantuntevasta ja puolueettomasta työstään politiikan saralla. 🤣
Ihan kaikki mediat ovat maksettuja, ei bisnestä ilmaiseksi tehdä, sinunkin lukemasi MV lehti on maksettu media, venäläiset rahoittavat.
👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Antonio ilmoitti uutisissa että haaveena on lapsi, 🤣 aikookohan koinata Pekan paksuksi , taitaa olla puutteelliset biologian tiedot kampaajalla vai ostaako mukulan Ecvadorista.
Jani Toivolahan voisi antaa heille omansa koska ei enää oikein jaksa eikä huvita hoitaa omaa adoptiolastaan koska se on niin raskasta, huom. Jani Toivola on entinen vihreiden kansanedustaja.
Näin unta. Pekka, Antonio ja Pedro tulevaisuudessa valtiovierailulle Guatemalassa?! 🤔
Oishan se hienoa kun meillä olisi homopresidentti joka jäisi isyysvapaalle, oltaisiin taas jossain asiassa edelläkävijöitä maailmassa jota vihervasemmisto voisi hehkuttaa kuten koulujärjestelmäämme.
Oisi siinä Eeva ja Anna lehdillä hieno jutun aihe.
Ei oo helppoa vasemmistohenkisillä äänestäjillä tulevissa vaaleissa, pakko äänestää viimeistään toisella kierroksella Pekkaa joka irtisanoutui kampanjan alkumetreillä pienimmästäkin punaisuudesta , mutta pakkorako koska muuten Stubista tulee presidentti, voi elämän kevät kun on vaikiaa.
Alksander Stubista seuraava suomen presidentti!
Stubbilla on ruotsinkielinen vaimo, puhui huonosti suomea. Ei Suomalainen pariskunta!
Stubbin vaimo on kyllä britti, Haaviston pojuli mongertaa myös, Harkimolla ei puolisoa, Urpilaisella eikä Anderssonilla ole aviomistä.
Haavisto on mokannut niin monessa asiassa että kyllä kansa tämän muistaa. On huonoin vaihtoehto vaaleissa. Pressanakin jatkaisi tätä ilmastohumppaa. Miksi pieni suomi olisi mallioppilas kun isot maat ei tee mitään ilmaston eteen. Hukumme kakkaan joka tapauksessa.
IS:n vaalikyselyssä ehdokkailta Stub vastasi 6 en osaa sanoa, Haavisto ei osannut sanoa 8 kysymykseen, on siinä,tietämätön kaksikko.
Haavisto ilmoitti jyrkän kantansa eilen siihen että raja pitää olla suljettuna, siinäkin tuuliviirin kanta muuttunut alle kuukaudessa, nyt jo hätäpäissään unohtaa ne vihreille niin rakkaat turvapaikan hakijat. 🤣
Haavisto myynyt jo kaikki periaatteensa, kohtahan se nähhään kannattiko vai näkeekö kansa bluffin.
Kreeta Karvala kertoi paljon Haavistosta. "2022 Haavisto vastusti Suomen liittymistä Natoon. Haavisto on suurempi Venäjän ystävä kuin Väyrynen"! Samanlainen on tuntuma on Haavistosta. Lisäksi on tullut esille ettei tämä ehdokas juuri kestä kritiikkiä ja on kovin hermostunut ja vallanhaluinen? Tämähän ei sinällään ole uutta kuten Al Hol tilanteiden mainingeissa jolloin puuttui Haavisto kansliapäällikön toimiin.
yes, ihan näin!
Vihreät pököt äänestävät sellaista ehdokasta ja vasemmistoliitto.
Mitä tämä Haavisto on tehnyt sellaista että ansaitsisi Presidentin Viran?!....... ☹️
Kolmas kerta toden sanoo.
Siitäkin huolimatta toisella kierroksella.
Niinhän tuo on ollut jo kahesti aiemminkin.
Reenin eukko tinkaa jo kulukorvauksia itelleen vaikkei vaaleja oo vielä ees pietty, Jenni tuli toimeen omillaa ei tarvinna yhteiskunnan tukea vaatteisiinsa.
Luulin että Stub on ehdokkaista ylimielisin ja itserakkain mutta kyllä Haavisto on vielä pahempi, luetteli eilen lähes kaikki maailman päättäjät ystävikseen ja kriisipesäkkeet selvittäneensä ilman minkäänlaista asia yhteyttä haastattelijan kysymykseen, kovasti korosti että sai vain yhdestä al-Holiin liittyvästä sai tuomion vaikka kanteluita oli tehty kuudesta ihan kuin se olisi jotenkin lieventävä seikka , periaatteistaan luopumisen selitti sillä että asiantuntijoiden mielipiteetkin ovat muuttuneet, ei siis miehellä ole omia mielipiteitä.Nyt sanoi varmaksi sen että jos Trumpista tulee presidentti niin se ei tule aiheuttamaan mitään ongelmia koska ei ensimmäisellä kaudellakaan aiheuttanut, on kyllä hyväuskoinen hölmö, eihän Putinkaan ollut Haaviston mielestä vielä 2022 tammikuussa mikään uhka koska Haavisto vastusti Natoa vielä silloin.
Uudet Pepsodent hampaatkaan eivät siivitä häntä voittoon.
Li Andersson pressaksi. Hurmaa Putinin heti.
Majava ja rotta ratkaisevat kumpi on pressa.
Sinua selvästi huolettaa, että Jussi ei pääse toiselle kierrokselle ja siksi maalitat vastustajaa.
Vastustajaa? Onhan nuita ehdokkaita enemmän kuin kaksi ! 😅
Ei kuule huoleta koska tiedän ettei Jussi itsekään kuvittele olevansa toisella kierroksella, jos totuus on maalittamista niin sitten maalitan, taas tuli eilen uusi uutinen joka paljasti Haaviston vaaralliseksi haaveilijaksi, sanoi tentissä ettei Trumpin uudelleen valinta olisi riski Ukrainalle, Suomelle tai Natolle, Trump oli kuitenkin paljastuksen mukaan sanonut että Nato vetäytyy Euroopasta ja myöhemmin hän lakkauttaa Naton kokonaan.
Yksi pressaehokas kehottanut tappamaan kaikki venäläiset, pari muuta möivät Suomen sähkökantaverkot ulkolaisille sijoittajille ja varmasti näistä jotkut olivat juonimassa tämän pörssisähkönkin suomalaisten pään menoksi. Pitäähän ulkolaisten sijoittajien saada suomalaisten loputkin rahat..
Ja nämä ovat muka sopivia presidentiksi!