Viime fillarista on aikaa jo reilu 15v ja ajattelin noutaa satunnaiseen räppäilyyn tuollaisen muutaman vuoden ikäisen naku-CB:n. ('95-00 tms)
Onko 500 kelpo peli vai pidetäänkö mammarina jos ajaa pienemmällä kuin 750 ;)
Teho-painosuhde on ainakin samoissa ja lienee tuo pienempikin riittävä näin kevytrakenteiselle uus-aloittelijalle.
Kommentteja?
Onko 500 kelpo peli vai pidetäänkö mammarina jos ajaa pienemmällä kuin 750 ;)
Teho-painosuhde on ainakin samoissa ja lienee tuo pienempikin riittävä näin kevytrakenteiselle uus-aloittelijalle.
Kommentteja?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olen ajellut samalla 500 Fourilla jo 30 vuotta. Ajattelin silloin, että vaihdan Tuuttiin kun tämä jää pieneksi. Vielä ei ole tarvis vaihtaa...
Yhdyn mielipiteeseen.
500cc on aivan riittävä huristeluun.
Noniin, tuli niinku pieni kirjoitusvirhe
edellisen viestin otsikkoon...
Eli CB500 Four olisi oikein.
Mitä enempi kuutioita sitä miehisempi mies. 500 ei oikein sovi enään edes naisille, 600 on trendikkäämpi. Nuo veteraanipyörät on sitten eri juttu. Niillä kehtaa ajella jo ihan 350:stä lähtien.
Mä ajelen Daxilla eikä hävetä yhtään, päinvastoin. Monien veteraanipyöräilijöiden helmi on pappatuntsa.
Kai se on miehestä kiinni hävettääkö vai ei. Oma suosikkipyöräni on 250 cc enduro.
Käy erittäin hyvin, varsinkin satunnaiseen ajeluun. Ja miksei myös pitemmillekkin matkoille.
Itselläni kyseinen pyörä vm 98. Menettelee jos ajelee rauhallisesti, helppo hallita. Jos ajelee kahdestaa kannattaa ostaa isompi pyörä.On tukevampi ajaa ja kulkee paremmin.
Jos jortikkasi on alle 5 cm muhkeimmillaan et missään tapauksessa voi ajaa noin pienellä pyörällä.
10 cm pitkän omistaja jo voi, mutta on kuitenkin seliteltävä koko ajan.
15 cm miehuudella voi jo surutta kurvailla viissatkulla ja yli 0,2 metrin aisan ylpeä omistaja voi ajella vaikka kiinalaisella moposkootterilla.
M
Mitähän mittaa meillä naisilla käytetään referenssinä?
Siis menopelin kuutiotilavuutta voi käyttää mittana. Väliäkös sillä minkäkokoisella pyörällä ajelee - ei se ainakaan muille kuulu.
Mites tuollaisen raskaamman CB750:n käsittely? onko liikaa n.60kg kukkakepille vai meneekö siinä missä muutkin? (*rkle kun ei ole sopivia koeajettavia lähimailla, niin joutuu arpomaan näin etukäteen).
Jos käsiteltävyydessä ei ole suurta eroa niin lienee parempi ostaa suoraan vain seiskapuolikas pitemmäksi aikaa,vai?
Teillä uusmotoristeilla on todella suuret luulot itsestänne.
Ei se viikonloppukurssi tuo vuosien kokemusta vaikka kuinka haluaisi.
sittenkin se pieni vehje ????
;)
oli.Kun ensin kelpaisi vähän pienenpikin
mopotin ja mittauksen jälkeen tarvitaankin
"ainakin" 750cc !!!
:D
Se olisi varmasti parempi ostos, mies jos kuitenkin olet. Ja jos olet joskus prätkäilyä harrastanut. Olen 60kg nainen ja ajelen 230kg pyörällä eli sinä voit huoleti ostaa ison ja painavan pyörän koska miehillä kuitenkin on aina enemmän voimaa liikutella ja käsitellä pyörää. Ja siitä m...n pituudesta, ajattele mikä nysä niillä tonnisten omistajilla on... ja mikä letku kakspuolikkaitten omistajilla on. ;-)