Gerberan hoito

inni

Sain hiljattain gerberan joka oli ruukussa (ei siis maljakkoon laitettava). Ongelma on kuitenkin se, etten osaa yhtään hoitaa kukkaa. Kuinkaa usein sitä pitäisi kastella? Sen tiedän ettei se siedä kylmää. Mikä olisi paras paikka gerberalle? Haluaisin kukan pysyvän kauan elossa, sillä kukalla on paljon tunnearvoa.

11

19685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • netistä löytynyt

      Gerbera vaatii kotona valoisan kasvupaikan. Liiallista kastelua tulee
      välttää, multa saa kuivahtaa kastelujen välillä.

      Kukkavarsi kasvaa pituutta koko kukan kehityksen ajan. Kun kukan
      terälehdet vanhentuvat poista kukka varsineen, jolloin uudet kukat valtaavat tilan.

      Hyvissä oloissa gerbera voi kukkia myöhemmin uudelleen. Keskikesällä sen voi laittaa myös ulos, jossa se multavassa kasvualustassa voi kukkia uudelleen.

    • anelmas

      Minä laitoin kerran ulos laatikkoon, ja gerberani teki ennätyskukat ja kukki lähes koko kesän. Suosittelen!

    • anni

      Itsekin painiskelen tämän gerpera-ongelman kanssa en todellakaan tiedä... miten saisin sen hoidettua. Antakaa vinkkejä!!!

    • nuoriska

      heippis

    • rusettikaktus

      kukka on valoisassa paikassa ikkunan alla ja pidän mullan kosteana. Kuihtuneet kukat kannattaa leikata pois, samoin nuutuneet lehdet! Ostaessani kukkia oli 3, mutta ne kuihtuivat nopeasti, kenties ympäristövaihdon takia. Nyt nuppuja on tulossa 5, joten ei kannata heti lyödä hanskoja tiskiin!

    • kukka ystävä

      ruukku gerberaa kastellaan kerralla paljon ja annetaan mullan kuivahtaa kasteluiden välillä.Lannoitetaan joka viikko
      t:kukka ystävä

    • Tärkeäkukka

      Kukka on minulle todella tärkeä sillä sain sen vaariltani, onno mahdollista että kukka säilyy talven yli?
      Oisi mukava jos joku vastaisi, arvostaisin sitä todella paljon

      • valokuvassa

        "Tavallisesti kasvi heitetään pois kukinnan jälkeen, mutta voit yrittää kasvattaa sitä myös monivuotisena. Silloin se tarvitsee talvella valoisan ja viileän, noin 10-14 asteisen paikan. Anna sille lepoaikana silloin tällöin vähän vettä. Istuta kasvi uudelleen keväällä sen aloittaessa kasvuaan ja lisää vähitellen kastelua. Kun kasvu on päässyt vauhtiin, voit siirtää kasvin lämpimämpään ja aloittaa normaalin kastelun. Huoneenlämmössä gerbera kukkii vain muutaman kuukauden, mutta ulkona, esimerkiksi parvekkeella, koko kesän."
        http://www.kukkatalo.fi/tuotteet/ruukkugerbera

        Minulla kuollut viimeistään talvella huoneenlämmössä.


    • Anonyymi

      Sain. Gerberan ystävän päivänä siinä oli yksi pinkin värinen kukka,kukka kesti pitkään kun se vanheni olin kukan poikki ja laitoin Gerberan vähän isompaan ruukkuun nyt siinä on kasvamassa kaksi uutta kukan vartta pidän valoisassa paikassa mutta en suoraan aurinkossa👍👍

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      273
      3425
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1893
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      29
      1549
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1431
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1083
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1024
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      973
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      816
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      717
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      706
    Aihe