Gerberan hoito

inni

Sain hiljattain gerberan joka oli ruukussa (ei siis maljakkoon laitettava). Ongelma on kuitenkin se, etten osaa yhtään hoitaa kukkaa. Kuinkaa usein sitä pitäisi kastella? Sen tiedän ettei se siedä kylmää. Mikä olisi paras paikka gerberalle? Haluaisin kukan pysyvän kauan elossa, sillä kukalla on paljon tunnearvoa.

11

19766

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • netistä löytynyt

      Gerbera vaatii kotona valoisan kasvupaikan. Liiallista kastelua tulee
      välttää, multa saa kuivahtaa kastelujen välillä.

      Kukkavarsi kasvaa pituutta koko kukan kehityksen ajan. Kun kukan
      terälehdet vanhentuvat poista kukka varsineen, jolloin uudet kukat valtaavat tilan.

      Hyvissä oloissa gerbera voi kukkia myöhemmin uudelleen. Keskikesällä sen voi laittaa myös ulos, jossa se multavassa kasvualustassa voi kukkia uudelleen.

    • anelmas

      Minä laitoin kerran ulos laatikkoon, ja gerberani teki ennätyskukat ja kukki lähes koko kesän. Suosittelen!

    • anni

      Itsekin painiskelen tämän gerpera-ongelman kanssa en todellakaan tiedä... miten saisin sen hoidettua. Antakaa vinkkejä!!!

    • nuoriska

      heippis

    • rusettikaktus

      kukka on valoisassa paikassa ikkunan alla ja pidän mullan kosteana. Kuihtuneet kukat kannattaa leikata pois, samoin nuutuneet lehdet! Ostaessani kukkia oli 3, mutta ne kuihtuivat nopeasti, kenties ympäristövaihdon takia. Nyt nuppuja on tulossa 5, joten ei kannata heti lyödä hanskoja tiskiin!

    • kukka ystävä

      ruukku gerberaa kastellaan kerralla paljon ja annetaan mullan kuivahtaa kasteluiden välillä.Lannoitetaan joka viikko
      t:kukka ystävä

    • Tärkeäkukka

      Kukka on minulle todella tärkeä sillä sain sen vaariltani, onno mahdollista että kukka säilyy talven yli?
      Oisi mukava jos joku vastaisi, arvostaisin sitä todella paljon

      • valokuvassa

        "Tavallisesti kasvi heitetään pois kukinnan jälkeen, mutta voit yrittää kasvattaa sitä myös monivuotisena. Silloin se tarvitsee talvella valoisan ja viileän, noin 10-14 asteisen paikan. Anna sille lepoaikana silloin tällöin vähän vettä. Istuta kasvi uudelleen keväällä sen aloittaessa kasvuaan ja lisää vähitellen kastelua. Kun kasvu on päässyt vauhtiin, voit siirtää kasvin lämpimämpään ja aloittaa normaalin kastelun. Huoneenlämmössä gerbera kukkii vain muutaman kuukauden, mutta ulkona, esimerkiksi parvekkeella, koko kesän."
        http://www.kukkatalo.fi/tuotteet/ruukkugerbera

        Minulla kuollut viimeistään talvella huoneenlämmössä.


    • Anonyymi

      Sain. Gerberan ystävän päivänä siinä oli yksi pinkin värinen kukka,kukka kesti pitkään kun se vanheni olin kukan poikki ja laitoin Gerberan vähän isompaan ruukkuun nyt siinä on kasvamassa kaksi uutta kukan vartta pidän valoisassa paikassa mutta en suoraan aurinkossa👍👍

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      784
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      542
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe