Harakka sisällä asunnossa

Anonyymi-ap

Näin viime yönä unta , jossa muka nukuin eräässä entisessä asunnossani, jonne olen suunnittelut muuttavani takaisin mikäli muutan kyseiseen kaupunkiin takaisin. En kuitenkaan vielä tiedä että muutanko. Unessa kyseisessä yksiössä pyöri harakka. Se pyrähteli paikasta toiseen, pyöri etenkin keittiössä pöydillä jne. Aina muka unen unesta havahduin siihen. Mietin että pitäisi nousta ylös ja avata parvekkeen ovi, että harakka pääsisi ulos ennen kuin se sotkee joka paikan. No sitten nousin ylös ja avasin parvekkeen oven. Parvekkeella aloin yhtäkkiä miettiä, että hyppääköhän se kissa parvekkeen avoimesta lasista alas ja miten se pääsee takaisin sisälle sitten jos hyppää. Ihan kuin harakka olisi yhtäkkiä muuttunut kissaksi. Mietin mielessä mustavalkoisen harakan sijaan mustavalkoista kissaa. (Kyseinen asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa rauhallisella paikalla, joten parvekkeelta hyppääminen ei olisi kissalle mahdotonta eikä vaarallista.)

2

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun täytyy kaikessa rauhassa ensin miettiä, mitä harakka yrittää sinulle kertoa, mitä tulee mieleen harakasta? Onko mielikuvasi harakasta hyvä vai huono? Sotkee paikat oli unessasi se ajatus. Epävarmuutta muuttoa ajatellen?
      Seuraavaksi kannattaa miettiä, mitä kissa haluaa sinulle kertoa, mitä tulee mieleen kissasta? Onko se kiva, rakas, pidätkö kissoista, onko sinulla nyt tai onko ollut kissa? Vai onko kissa sinulle vastenmielinen?

      Halusit päästää ne ulos, jotenkin ne sinua siis häiritsivät harakka sekä myös tuo kissa.

      Nuo eläimet kuvaavat asioita sinun sisälläsi ja vain sinä osaat yhdistää nuo eläimet ja asiat ja ehkä pelot, mikä muuttoon liittyy! Mietit miten kissa pääsee sisään takaisin, ehkä se on positiivinen eläin sinulle.?

      Mikä tuossa muutossa ajatuksena tuntuu hyvältä?
      Mikä tuntuu vähän epävarmalta?

      Ehkä näistä ajatuksista on sinulle apua, kun yrität selvittää tuota elämäntilannettasi ja muuttoon liittyviä ajatuksiasi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10491
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8764
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6057
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4248
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      50
      4210
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4060
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3709
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3159
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3107
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2945
    Aihe