Onko kehitys johtanut tähän?

Että on pikkuhiljaa syntynyt Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Lestadiolainen Kirkko.
Se on jakautunut useisiin eri haaroihin, mutta joissa kaikissa on paljon yhteistä lestadiolaisuutta (paljon hyvää). Suurin tuntomerkki ei olekaan rakkaus (on omia kohtaan) vaan se, että uskon veli ja sisar toisessa lestadiolaisuussuunnassa ja toisessa kristinuskon suunnassa on suurempi vihollinen kuin oikea sielunvihollinen.
4212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei uudemmissa ryhmissä suhtauduta tällä tavalla toisiin ryhmiin ja niiden jäseniin.

Vain yksi ryhmä Suomessa on vapaakirkko.

Vastaus on siis, tietämättömien ei ole syytä puuttua asioihin mitenkään.

Äänestä

Kristinuskossa jokainen Kristukseen kastettu, uskossa elävä kuuluu Kristukselle. - Ei siis ihmisille, eikä minkään nimisille yhdistyksille.

Yli 120 vuotta sitten tapahtunut ensimmäinen hajaannus kolmeen osaan aiheutti sen, että tuomittiin toiseen ryhmään siirtyneitä. Tästä kirouksesta nyt joutuu kärsimään nämä vanhemmat ja suuremmat yhdistykset, edelleen, kun tätä syntiä ei ole tunnutettu, eikä tuomioista julkisesti sanouduttu irti.

Lihan heikkoudesta siinä on kysymys, ja tällaiset tuomitsemiset pitää osata jättää omaan arvoonsa.

Äänestä
  • Tee parannus huora ennen kuin palat helvetissä

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tee parannus huora ennen kuin palat helvetissä

    Kuka lähetysmiehistä kirjoitti tuon? En lähde veikkailemaan, mutta ajatuksia on, kuka voisi noin kirjoittaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Että on pikkuhiljaa syntynyt Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Lestadiolainen Kirkko.
Se on jakautunut useisiin eri haaroihin, mutta joissa kaikissa on paljon yhteistä lestadiolaisuutta (paljon hyvää). Suurin tuntomerkki ei olekaan rakkaus (on omia kohtaan) vaan se, että uskon veli ja sisar toisessa lestadiolaisuussuunnassa ja toisessa kristinuskon suunnassa on suurempi vihollinen kuin oikea sielunvihollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu