10v 1500uf voiko tämän korvata 16v 1500uf ?
Noita 10v 1500uf ei näyttäis kohtuuhintaan saavan mistään nopeasti, asun pienellä paikkakunnalla, eikä huvita ajaa sataa kilsaa mokoman takia.
Elkon jännite
7
521
Vastaukset
- Anonyymi
16V on sitten joko halkaisijaltataan tai korkeussuunnassa isompi. Ei siinä muuta ole, turhan hyvä vain.
Aina välillä joku sanoo, että elko pitäisi pyrkiä mitoittamaan mahdollisimman lähelle rajajännitettään pysyäkseen parhaassa kunnossa, muttä jättäisin sen mielipiteen omaan arvoonsa. Itse mitoitan elkon jännitekestävyyden noin tuplaksi siitä mitä todellinen jännite on.- Anonyymi
Varmaan lapiomiehenä sinun on jätettävä kaikki tekniikkaan liittyvä omaan arvoonsa muiden mietittäväksi. 😁
- Anonyymi
Tarkista että korvaava osa kestää saman lämpötilan kuin korvattava. Jos alkuperäinen on hakkuripowerin low esr suotokonkka niin korvaavankin on oltava low esr tyyppiä (vähähäviöinen). Muuten se ei toimi halutulla tavalla ja voi jäädä rippelivirran aiheuttaman kuumenemisen vuoksi lyhytikäiseksi.
- Anonyymi
Nimenomaan hakkurivirtalähteestä on kyse.
Tilasin suoraan Kiinasta, kun Suomen liikkeissä on postikulut vähintään 10 euroa, kun kiinasta tulee kahdella eurolla, aikaahan siinä tietysti saattaa kulua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nimenomaan hakkurivirtalähteestä on kyse.
Tilasin suoraan Kiinasta, kun Suomen liikkeissä on postikulut vähintään 10 euroa, kun kiinasta tulee kahdella eurolla, aikaahan siinä tietysti saattaa kulua.Toivottavasti jokin luotettava toimittaja kuitenkin. Konkkien, kuten muidenkin komponenttien laaduissa on paljon eroja. Surkeimmat ebayn yksityismyyjät myy edullisesti jotain tehtaan hylkäämiä tuotantoeriä tai piraattituotteita. Jos itse vaivaudun jotain piirilevyä korjailemaan, niin komponentin laadusta en säästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nimenomaan hakkurivirtalähteestä on kyse.
Tilasin suoraan Kiinasta, kun Suomen liikkeissä on postikulut vähintään 10 euroa, kun kiinasta tulee kahdella eurolla, aikaahan siinä tietysti saattaa kulua.https://www.partco.fi/fi/elektroniikan-komponentit/passiivit/kondensaattorit/elektrolyyttikondensaattorit/elkot-low-esr/6024-le-1500u-10v.html
6,90€ postit + konkka 0,92€ ja voihan tuohon pakettiin tilata jotain muutakin tarpeellista.
samoilla posteilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.partco.fi/fi/elektroniikan-komponentit/passiivit/kondensaattorit/elektrolyyttikondensaattorit/elkot-low-esr/6024-le-1500u-10v.html
6,90€ postit konkka 0,92€ ja voihan tuohon pakettiin tilata jotain muutakin tarpeellista.
samoilla posteilla.eikös suomifirmat tykkää aina veloittaa pienlaskutuslisän ?
Ulkomaiset vaihtoehdot eivät laskuta pienlaskutuslisää.
esim:
https://www.tme.eu/
Toimituskulut 10 €, ja tuo on ainoa lisäkulu itse tuotteiden hinnan päälle.
tai
https://mouser.fi/
Kun tilauksen arvo on vähintään 50 € (lasketaan ALV 0% -hinnoista), toimitus ilmainen.
Aliexpressistä toki tosihalvalla, mutta kun ei ole virallinen elektroniikkamyyjä, niin ei voi olla varma, saako aidon vai piraattituotteen.
Tietyt merkit viittaavat siihen, että osa tuotteista voi olla piraattikopioita.
HInnat sitten sitä luokkaa että aliexpressistä 10 kpl setti hinnalla, mikä suomikaupassa riittää maksamaan 1 kpl.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218656Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307907Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105488Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825139Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294949Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373467- 1253174
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353076Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853069Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252680